Menu strony

Jak poprawnie umieszczać zdjęcia na stronie www?

 

Cześć, w tym filmie opowiem o tym jak poprawnie umieszczać zdjęcia na stronie lub sklepie internetowym. Najczęściej prowadzeniem stron internetowych lub sklepów zajmują się sami właściciele i to głównie dla nich jest to wideo. Zastosowanie wskazówek z tego filmu z pewnością oszczędzi nerwów wielu osobom przeglądającym wasze strony, a wam pozwoli być lepiej widocznym w wyszukiwarce Google.

Osoby, które zarządzają stronami internetowymi, tzn. np. dodają aktualności, nowe produkty do sklepu internetowego, aktualizują galerie na stronach firmowych, popełniają często istotny błąd, który negatywnie wpływa na doświadczenia użytkownika z korzystania z takiej strony.

Tym błędem jest publikowanie na stronie zdjęć bezpośrednio pobranych z aparatu lub telefonu. Zdjęcia takie zwykle ważą bardzo dużo – nawet kilka megabajtów, mają też wymiary rzędu 4000×3000 pikseli, co na ekrany monitora (typowy laptop ma rozdzielczość 1366×768 pikseli) jest kilka razy za duże. Nie dość, że takie zdjęcie długo się ładuje, to jeszcze (w zależności od sposobu wyświetlania galerii na stronie) jest albo przeskalowane by wypełnić cały ekran, czyli jego wielkość zupełnie nie jest wykorzystywana, albo musimy je przesuwać na boki i w dół, aby obejrzeć kolejne jego fragmenty.

W efekcie przeglądając galerię, która składa się z kilkunastu takich zdjęć – szczególnie na słabszym internecie mobilnym, gdy na załadowanie każdego zdjęcia trzeba długo czekać – użytkownik najprawdopodobniej opuści stronę przy 2-3 zdjęciu, a my tracimy potencjalnego klienta.

Jak przyspieszyć ładowanie zdjęć na stronie?

  1. Po pierwsze – Jeśli zdjęcia otrzymujemy od fotografa – prośmy go o dodatkową paczkę z plikami dostosowanymi do strony www, tzn. tak by waga zdjęcia nie przekraczała 200-300kb – generalnie im mniej tym lepiej – warto znaleźć kompromis między wagą zdjęcia a czytelnością.
  2. Po drugie – Jeśli zdjęcia dodajemy na stronę bardzo często i wykonujemy je samodzielnie oraz mamy możliwość ustawić w aparacie docelową wielkość pliku – ustawmy ją np. na wielkość zbliżoną do typowej rozdzielczości monitora laptopa. Wówczas już zdjęcia pobrane z aparatu będą lepiej zoptymalizowane do wyświetlania na stronie, choć nie będzie to jeszcze rozwiązanie idealne.
  3. Po trzecie – jeśli mamy odrobinę czasu i chęci – powinniśmy ręcznie dostosowywać wielkość zdjęć przed wrzuceniem na stronę. Najlepiej jest zrobić to w programie graficznym typu Photoshop, jednak jeśli nie mamy możliwości z niego skorzystać, możemy wykorzystać darmowe narzędzia online do zmniejszania wielkości obrazków. Wiele takich narzędzi znajdziesz w Google wpisując hasło np. image resize. W filmie pokazuję na praktycznym przykładzie jak zmienić zdjęcie z wykorzystaniem narzędzia zmniejszacz.pl.

Poza informacjami na temat wagi i rozmiaru zdjęć mam jeszcze kilka wskazówek odnośnie ich dodawania – warto nadawać zdjęciom indywidualne nazwy i zawierać w tych nazwach to, co dane zdjęcie przedstawia. Z punktu widzenia wyszukiwarki Google jesteśmy wtedy postrzegani lepiej, niż gdyby zdjęcie nazywało się np. IMG_1200.jpg. Często wyniki wyszukiwania pokazują sekcję ze zdjęciami i poprawne nazywanie zdjęć zwiększa nasze szanse na pojawienie się w tej sekcji. Dodatkowo w nazwie nie powinny być używane wielkie litery, polskie znaki oraz spacje – te możemy zastąpić myślnikami.

Jeśli chodzi o rozszerzenie pliku to w przypadku galerii zdjęć na strony www najlepiej jest dodawać pliki z rozszerzeniem JPG. Inne rozszerzenia, takie jak bmp, tif, gif czy png – w tym wypadku lepiej sobie darować.

Mam nadzieję, że ten filmik był dla Ciebie przydatny i dzięki temu galerie na Twojej stronie będą lepiej zoptymalizowane. A jeśli dopiero planujesz założenie strony czy sklepu, to koniecznie zapoznaj się z moją ofertą tworzenia stron www i tworzenia sklepów internetowych.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych filmach zasubskrybuj mój kanał na YouTube oraz zapisz się na mój newsletter. Jeśli potrzebujesz strony internetowej, sklepu internetowego lub innej usługi którą mam ofercie – skontaktuj się ze mną.

Do zobaczenia w kolejnym filmie!

Odbierz darmowy ebook za zapis na newsletter

ebook jak zdobywać klientów przez internet

Zobacz także

Strona została wykonana zgodnie z założeniami i harmonogramem. Pan Artur zawsze był dostępny i szybko reagował na wysłane zapytania. Współpraca przebiegała bardzo dobrze.

Łukasz, angelnieruchomosci.pl

strony www referencje

Firma Pana Artura wykonała swoje zadanie stworzenia sklepu internetowego na ocenę celującą. Usługi były wykonywane rzetelnie, bardzo szybko i profesjonalnie. Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony solidnym szkoleniem, które rozwiało moje wszystkie pytania dotyczące modernizacji strony.

Aleksander, misleadfashion.com

Więcej opinii
tworzenie stron internetowych olsztyn

Tworzenie stron internetowych

Platforma WordPress, dopasowanie do urządzeń mobilnych, prosta obsługa

Tworzenie sklepów internetowych

Wszystkie funkcje potrzebne do sprzedaży produktów online, bez abonamentu

Audyty stron

Popraw skuteczność swojej strony dzięki moim wskazówkom

Kampanie Google Ads

Reklamy w wyszukiwarce Google, remarketing, reklamy Gmail, YouTube, inne

Usługi dodatkowe

SEO, Facebook Ads, email marketing, hosting i domeny, wsparcie techniczne

Darmowe poradniki wideo

Konkretne porady na temat e-commerce, stron www i reklamy w internecie

Pobierz cennik

Pobierz teraz mój cennik
na swoją skrzynkę email