Menu strony

Podstawy Google Analytics – instrukcja 2020

Cześć, w 2014 roku umieściłem na moim kanale film z instrukcją obsługi Google Analytics, czyli darmowego narzędzia do analizy statystyk naszej strony internetowej. Jest to jeden z najpopularniejszych filmów na moim kanale, jednak przez ostatnie lata interfejs Google Analytics dość mocno się zmienił, dlatego postanowiłem zaktualizować tą instrukcję.

Oczywiście każdy skorzysta z tego wideo tak samo, jednak film ten chciałbym w szczególności zadedykować moim klientom – którym budowałem stronę internetową – będę dorzucał ten film do standardowego szkolenia z obsługi strony, jakie ode mnie dostajecie. Zapraszam do oglądania.

Po co w ogóle korzystać z Google Analytics?

W skrócie – po to, żeby gromadzić podstawowe informacje o tym:

Tego typu dane możemy później porównywać w różnych jednostkach czasu lub po jakichś wydarzeniach typu przebudowa strony internetowej. W Google Analytics możemy też sprawdzać wyniki naszej kampanii Google Ads (ilość wejść, koszty kampanii, itd.), możemy też analizować jaki procent użytkowników realizuje cel, jaki stawiamy naszej stronie, np. dokonanie zakupu, przesłanie formularza kontaktowego, rejestracja na wydarzenie, itd. Doskonałym uzupełnieniem danych z Google Analytics jest Hotjar, o którym nagrałem osobny film na moim kanale. Polecam subskrybować mój kanał jeśli chcesz być na bieżąco z ciekawymi narzędziami 🙂

Google Analytics – jak zacząć?

Podstawy Google Analytics - instrukcja 2020 screen

Aby móc w ogóle korzystać z Google Analytics należy wdrożyć tzw. pakiet startowy, który składa się z kilku elementów – najlepiej jeśli zrobi go firma, która tworzyła Twoją stronę, jednak jeśli masz kiepski kontakt z wykonawcą strony, możesz odezwać się do mnie, a zaproponuję Ci taką usługę wdrożeniową. A teraz zobaczmy na czym ona polega:

Instrukcja Google Analytics

Aby dostać się do interfejsu Google Analytics wchodzimy na stronę https://analytics.google.com/, logujemy się na swoje konto Google lub zakładamy konto, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Podczas prac wdrożeniowych do tego konta zostanie przypisany dostęp do panelu Google Analytics. Możemy tez pobrać aplikację mobilną.

Informacje ogólne o instrukcji (patrz nagranie z ekranu w filmie):

Google Analytics – Strona główna:

Google Analytics – Dostosowanie

Google Analytics – Czas rzeczywisty

Google Analytics – Odbiorcy

Google Analytics – Pozyskiwanie

Google Analytics – Zachowanie

Google Analytics – Konwersje

Google Analytics – Odkryj

Google Analytics – jak z niego korzystać?

Jak widzisz ilość danych gromadzonych przez Google Analytics jest ogromna. Osobiście nie jestem wielkim fanem ślęczenia nad statystykami każdego dnia. Raczej traktuję te dane jako coś co przeglądam co jakiś czas, weryfikuję podstrony które są najczęściej odwiedzane, źródła wizyt, strony wyjścia, sprawdzam skuteczność kampanii reklamowych, porównuję także dane z ubiegłych lat, a także analizuję jak przekładają się zmiany wprowadzane na stronie na interesujące mnie wskaźniki w Google Analytics.

Najważniejszy wniosek jaki powinieneś zapamiętać z tego wideo jest taki, że nad stroną internetową trzeba cały czas pracować i ją usprawniać. To nie jest tak, że zrobisz stronę, zostawisz ją na parę lat samopas i będziesz oczekiwał spektakularnych rezultatów. Nad stroną należy stale pracować, eliminować błędy, słabe punkty, dostosowywać ją tak by jak najlepiej spełniała wymagania użytkowników i weryfikować czy wprowadzone przez nas zmiany przełożyły się na zwiększenie skuteczności strony. Narzędzia takie jak Google Analytics, czy Hotjar, o którym wspominałem w innym filmie, pomagają właśnie w takich działaniach.

Mam nadzieję, że dowiedziałeś się z tego filmu czegoś ciekawego. Jeśli przy okazji planujesz zlecenie stworzenia strony internetowej lub sklepu internetowego – zobacz moją ofertę. Moja firma od kilku lat realizuje tego typu projekty i z pewnością będziemy mogli Ci pomóc.

Jeśli wskazówki z tego filmu były dla Ciebie przydatne – daj kciuk w górę pod filmem na YouTube, a jeśli chcesz dostawać więcej tego typu porad zupełnie za darmo – zasubskrybuj mój kanał na YouTube i zapisz się na newsletter tutaj.

Do zobaczenia w kolejnym filmie!

Odbierz darmowy ebook za zapis na newsletter

ebook jak zdobywać klientów przez internet

Zobacz także

sklepy internetowe Olsztyn

Niezmiernie jest mi miło wystawić rekomendację Panu Arturowi Kosińskiemu, ponieważ jest to młody człowiek o wielkiej ambicji i wrażliwości artystycznej (…) Firmę Pana Artura szczerze polecam z racji jego zaangażowania w to czego podejmuje się wykonać.

Zbigniew, ramyozdobne.pl

referencje-artur-kosinski-strony-www

Nasza firma współpracuje z Arturem Kosińskim stale od 2013 roku. Przedmiotem naszej współpracy są między innymi kilka stron internetowych, sklep internetowy, projekty graficzne (…). Wykonywane zlecenia zawsze są zgodne z naszymi oczekiwaniami, w pełni profesjonalne i oddawane w ustalonym terminie.

Jakub, mzpack.pl

Więcej opinii
tworzenie stron internetowych olsztyn

Tworzenie stron internetowych

Platforma WordPress, dopasowanie do urządzeń mobilnych, prosta obsługa

Tworzenie sklepów internetowych

Wszystkie funkcje potrzebne do sprzedaży produktów online, bez abonamentu

Audyty stron

Popraw skuteczność swojej strony dzięki moim wskazówkom

Kampanie Google Ads

Reklamy w wyszukiwarce Google, remarketing, reklamy Gmail, YouTube, inne

Usługi dodatkowe

SEO, Facebook Ads, email marketing, hosting i domeny, wsparcie techniczne

Darmowe poradniki wideo

Konkretne porady na temat e-commerce, stron www i reklamy w internecie

Pobierz cennik

Pobierz teraz mój cennik
na swoją skrzynkę email