Co to jest certyfikat SSL i kiedy warto go mieć?

Certyfikat SSL – w tym wideo podpowiadam co to właściwie jest, czy rzeczywiście potrzebujesz go na swojej stronie, ile kosztuje i jak go wdrożyć.

Cześć, operatorzy hostingów intensywnie promują oferowane przez siebie certyfikaty SSL, twierdząc często, że ich wykupienie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w internecie. W tym filmie odpowiem na pytanie czym jest certyfikat SSL, kiedy warto go mieć, ile to kosztuje i jak go wdrożyć. Zapraszam do oglądania filmu lub przeczytania artykułu.

Co to jest certyfikat SSL

Certyfikat SSL to narzędzie, które poświadcza wiarygodność domeny internetowej lub domeny i jej właściciela, potwierdza bezpieczeństwo szyfrowania danych przesyłanych pomiędzy użytkownikiem a serwerem, jest gwarantem poufności danych i całej komunikacji. Jeśli dana strona używa certyfikatu SSL, to jej adres zaczyna się od https:// zamiast standardowego http://. W zależności od przeglądarki internetowej i rodzaju SSL taka strona często jest też oznaczona kłódką obok adresu.

co to jest certyfikat ssl

Istnieją różne rodzaje certyfikatów SSL – DV, OV, EV, jednak nie chcę się zagłębiać tu w kwestie techniczne – możesz wygooglować sobie różnice między nimi. Warto natomiast koniecznie wiedzieć – kiedy trzeba zainteresować się wykupieniem certyfikatu. Nie jest to co prawda narzędzie obowiązkowe (na moment publikacji tego artykułu – rok 2018), ale bardzo wskazane w pewnych sytuacjach.

Kiedy certyfikat SSL jest potrzebny

  1. Gdy na Twojej stronie internetowej są przesyłane / przetwarzane dane – przez formularze kontaktowe, w ścieżce zakupowej sklepu internetowego, itd. – korzystając z certyfikatu SSL zwiększasz poziom zabezpieczeń, gwarantujesz bezpieczeństwo swoim użytkownikom, a tym samym zmniejszasz ryzyko ewentualnych kłopotów związanych z kradzieżą danych z Twojego serwisu.
  2. Gdy zależy Ci na lepszych pozycjach w Google – posiadanie bezpiecznego połączenia jest jednym z czynników mających wpływ na pozycję strony w Google. Oczywiście nikt nie zna dokładnie algorytmu Google, jednak po moich testach na różnych domenach mogę potwierdzić, że wdrożenie SSL poprawiło pozycje stron w Google. Zobacz też wideo: 5 wskazówek jak być wyżej w Google.
  3. Gdy chcesz poprawić prestiż swojej strony internetowej – strony z bezpiecznym połączeniem są lepiej postrzegane przez osoby, które zwracają na to uwagę. Certyfikat SSL wzbudza większe zaufanie i podnosi tym samym prestiż strony.
  4. Gdy zależy Ci na większych obrotach w sklepie internetowym – na stronie https://www.ssl.com/article/how-ssl-seals-boost-conversion-rates/ znaleźć można wyniki badań, w których konwersja na stronie wzrosła od 10 do nawet 87% po wdrożeniu certyfikatu. Realnie nie liczył bym na tak duży wzrost, ale jeśli jest nawet niewielki – to myślę, że warto go wdrożyć.

    certyfikat ssl co to jest

  5. Gdy nie chcesz niepożądanych komunikatów od przeglądarki – przeglądarki internetowe mogą wyświetlać obok Twojego adresu np. tekst „Niezabezpieczona” lub przekreśloną kłódkę, gdy Twoja strona nie posiada certyfikatu SSL. Jeśli chcesz uniknąć takich komunikatów – warto wdrożyć certyfikat.

    certyfikat ssl co to jest

  6. Gdy chcesz zmniejszyć ryzyko niedostosowania Twojej strony do wymagań GIODO i RODO. SSL jest jednym ze sposobów zabezpieczania danych osobowych, m.in. przed ich nieuprawnionym ujawnieniem podczas transmisji w internecie.

Ile kosztuje certyfikat SSL

Ceny certyfikatów są różne w zależności od rodzaju certyfikatu SSL i operatora. Najtańsze certyfikaty to kwestia około 100 zł rocznie. Często zakup certyfikatu jest w promocyjnej cenie, ale jego przedłużenie kosztuje już więcej – warto więc zapytać o tą drugą kwotę przed zakupem. Istnieją też darmowe rozwiązania – certyfikat Let’s Encrypt i niektórzy operatorzy umożliwiają wdrożenie takiego rozwiązania w swoim panelu – warto zapytać o to naszego operatora przed wykupieniem płatnego certyfikatu.

Jak wdrożyć certyfikat SSL

Aby wdrożyć certyfikat SSL na stronie należy wykonać dwa kroki. Pierwszy to zakup i instalacja certyfikatu z poziomu serwera. Najczęściej możesz zrobić to samodzielnie po kontakcie z pomocą techniczną hostingu bez specjalistycznej wiedzy. Drugi krok to ustawienie odpowiednich przekierowań na stronie internetowej.W zależności od tego jak zbudowana jest Twoja strona – może być to kwestia kilku kliknięć w panelu lub bardziej zaawansowana praca programistyczna.

Jeśli masz problem z instalacją certyfikatu SSL lub dopiero planujesz budowę strony lub sklepu i szukasz odpowiedniego wykonawcy – skontaktuj się ze mną tutaj – postaram się pomóc.

Jeśli zlecasz wdrożenie certyfikatu SSL – najgorsze co może się stać to niepoprawna instalacja (wspominany wyżej krok 2). Wtedy przeglądarka blokuje wejście na taką stronę i informuje, że może być ona niebezpieczna, co daje całkowicie odwrotny efekt do zamierzonego. Warto więc upewnić się po instalacji certyfikatu SSL czy strona otwiera się poprawnie, w pasku przeglądarki pojawia się kłódka i nie ma żadnych dodatkowych komunikatów. Najlepiej sprawdzać to w trybie prywatnym przeglądarki, aby uniknąć ewentualnych problemów z zapisaną wcześniej pamięcią podręczną.

To już wszystko, co chciałem przedstawić w tym artykule i wideo. Jeśli wskazówki z tego filmu / artykułu były dla Ciebie przydatne – daj kciuk w górę pod filmem na YouTube, a jeśli chcesz dostawać więcej tego typu porad zupełnie za darmo – zasubskrybuj mój kanał i zapisz się na newsletter.

Jeśli chcesz wyrazić swoje opinie i uwagi na temat certyfikatów SSL – podziel się w komentarzu na YouTube.

Do zobaczenia w kolejnym filmie!

Odbierz darmowy ebook

ebook jak zdobywać klientów przez internet

Ekspresowy przewodnik dla właścicieli firm i pracowników działów marketingu.

Zapisz się na mój newsletter, aby otrzymać ebook za darmo.