Menu strony

Co to jest certyfikat SSL i kiedy warto go mieć?

Certyfikat SSL – w tym wideo podpowiadam co to właściwie jest, czy rzeczywiście potrzebujesz go na swojej stronie, ile kosztuje i jak go wdrożyć.

Cześć, operatorzy hostingów intensywnie promują oferowane przez siebie certyfikaty SSL, twierdząc często, że ich wykupienie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w internecie. W tym filmie odpowiem na pytanie czym jest certyfikat SSL, kiedy warto go mieć, ile to kosztuje i jak go wdrożyć. Zapraszam do oglądania filmu lub przeczytania artykułu.

Co to jest certyfikat SSL

Certyfikat SSL to narzędzie, które poświadcza wiarygodność domeny internetowej lub domeny i jej właściciela, potwierdza bezpieczeństwo szyfrowania danych przesyłanych pomiędzy użytkownikiem a serwerem, jest gwarantem poufności danych i całej komunikacji. Jeśli dana strona używa certyfikatu SSL, to jej adres zaczyna się od https:// zamiast standardowego http://. W zależności od przeglądarki internetowej i rodzaju SSL taka strona często jest też oznaczona kłódką obok adresu.

co to jest certyfikat ssl

Istnieją różne rodzaje certyfikatów SSL – DV, OV, EV, jednak nie chcę się zagłębiać tu w kwestie techniczne – możesz wygooglować sobie różnice między nimi. Warto natomiast koniecznie wiedzieć – kiedy trzeba zainteresować się wykupieniem certyfikatu. Nie jest to co prawda narzędzie obowiązkowe (na moment publikacji tego artykułu – rok 2018), ale bardzo wskazane w pewnych sytuacjach.

Kiedy certyfikat SSL jest potrzebny

  1. Gdy na Twojej stronie internetowej są przesyłane / przetwarzane dane – przez formularze kontaktowe, w ścieżce zakupowej sklepu internetowego, itd. – korzystając z certyfikatu SSL zwiększasz poziom zabezpieczeń, gwarantujesz bezpieczeństwo swoim użytkownikom, a tym samym zmniejszasz ryzyko ewentualnych kłopotów związanych z kradzieżą danych z Twojego serwisu.
  2. Gdy zależy Ci na lepszych pozycjach w Google – posiadanie bezpiecznego połączenia jest jednym z czynników mających wpływ na pozycję strony w Google. Oczywiście nikt nie zna dokładnie algorytmu Google, jednak po moich testach na różnych domenach mogę potwierdzić, że wdrożenie SSL poprawiło pozycje stron w Google. Zobacz też wideo: 5 wskazówek jak być wyżej w Google.
  3. Gdy chcesz poprawić prestiż swojej strony internetowej – strony z bezpiecznym połączeniem są lepiej postrzegane przez osoby, które zwracają na to uwagę. Certyfikat SSL wzbudza większe zaufanie i podnosi tym samym prestiż strony.
  4. Gdy zależy Ci na większych obrotach w sklepie internetowym – na stronie https://www.ssl.com/article/how-ssl-seals-boost-conversion-rates/ znaleźć można wyniki badań, w których konwersja na stronie wzrosła od 10 do nawet 87% po wdrożeniu certyfikatu. Realnie nie liczył bym na tak duży wzrost, ale jeśli jest nawet niewielki – to myślę, że warto go wdrożyć.

    certyfikat ssl co to jest

  5. Gdy nie chcesz niepożądanych komunikatów od przeglądarki – przeglądarki internetowe mogą wyświetlać obok Twojego adresu np. tekst „Niezabezpieczona” lub przekreśloną kłódkę, gdy Twoja strona nie posiada certyfikatu SSL. Jeśli chcesz uniknąć takich komunikatów – warto wdrożyć certyfikat.

    certyfikat ssl co to jest

  6. Gdy chcesz zmniejszyć ryzyko niedostosowania Twojej strony do wymagań GIODO i RODO. SSL jest jednym ze sposobów zabezpieczania danych osobowych, m.in. przed ich nieuprawnionym ujawnieniem podczas transmisji w internecie.

Ile kosztuje certyfikat SSL

Ceny certyfikatów są różne w zależności od rodzaju certyfikatu SSL i operatora. Najtańsze certyfikaty to kwestia około 100 zł rocznie. Często zakup certyfikatu jest w promocyjnej cenie, ale jego przedłużenie kosztuje już więcej – warto więc zapytać o tą drugą kwotę przed zakupem. Istnieją też darmowe rozwiązania – certyfikat Let’s Encrypt i niektórzy operatorzy umożliwiają wdrożenie takiego rozwiązania w swoim panelu – warto zapytać o to naszego operatora przed wykupieniem płatnego certyfikatu.

Jak wdrożyć certyfikat SSL

Aby wdrożyć certyfikat SSL na stronie należy wykonać dwa kroki. Pierwszy to zakup i instalacja certyfikatu z poziomu serwera. Najczęściej możesz zrobić to samodzielnie po kontakcie z pomocą techniczną hostingu bez specjalistycznej wiedzy. Drugi krok to ustawienie odpowiednich przekierowań na stronie internetowej.W zależności od tego jak zbudowana jest Twoja strona – może być to kwestia kilku kliknięć w panelu lub bardziej zaawansowana praca programistyczna.

Jeśli masz problem z instalacją certyfikatu SSL lub dopiero planujesz budowę strony lub sklepu i szukasz odpowiedniego wykonawcy – skontaktuj się ze mną tutaj – postaram się pomóc.

Jeśli zlecasz wdrożenie certyfikatu SSL – najgorsze co może się stać to niepoprawna instalacja (wspominany wyżej krok 2). Wtedy przeglądarka blokuje wejście na taką stronę i informuje, że może być ona niebezpieczna, co daje całkowicie odwrotny efekt do zamierzonego. Warto więc upewnić się po instalacji certyfikatu SSL czy strona otwiera się poprawnie, w pasku przeglądarki pojawia się kłódka i nie ma żadnych dodatkowych komunikatów. Najlepiej sprawdzać to w trybie prywatnym przeglądarki, aby uniknąć ewentualnych problemów z zapisaną wcześniej pamięcią podręczną.

To już wszystko, co chciałem przedstawić w tym artykule i wideo. Jeśli wskazówki z tego filmu / artykułu były dla Ciebie przydatne – daj kciuk w górę pod filmem na YouTube, a jeśli chcesz dostawać więcej tego typu porad zupełnie za darmo – zasubskrybuj mój kanał i zapisz się na newsletter.

Jeśli chcesz wyrazić swoje opinie i uwagi na temat certyfikatów SSL – podziel się w komentarzu na YouTube.

Do zobaczenia w kolejnym filmie!

Odbierz darmowy ebook za zapis na newsletter

ebook jak zdobywać klientów przez internet

Zobacz także

Strona została wykonana zgodnie z założeniami i harmonogramem. Pan Artur zawsze był dostępny i szybko reagował na wysłane zapytania. Współpraca przebiegała bardzo dobrze.

Łukasz, angelnieruchomosci.pl

sklepy internetowe Olsztyn

Niezmiernie jest mi miło wystawić rekomendację Panu Arturowi Kosińskiemu, ponieważ jest to młody człowiek o wielkiej ambicji i wrażliwości artystycznej (…) Firmę Pana Artura szczerze polecam z racji jego zaangażowania w to czego podejmuje się wykonać.

Zbigniew, ramyozdobne.pl

Więcej opinii
tworzenie stron internetowych olsztyn

Tworzenie stron internetowych

Platforma WordPress, dopasowanie do urządzeń mobilnych, prosta obsługa

Tworzenie sklepów internetowych

Wszystkie funkcje potrzebne do sprzedaży produktów online, bez abonamentu

Audyty stron

Popraw skuteczność swojej strony dzięki moim wskazówkom

Kampanie Google Ads

Reklamy w wyszukiwarce Google, remarketing, reklamy Gmail, YouTube, inne

Usługi dodatkowe

SEO, Facebook Ads, email marketing, hosting i domeny, wsparcie techniczne

Darmowe poradniki wideo

Konkretne porady na temat e-commerce, stron www i reklamy w internecie

Pobierz cennik

Pobierz teraz mój cennik
na swoją skrzynkę email