5 wskazówek zanim kupisz stronę www

Jeśli planujesz zlecić wykonanie strony internetowej dla swojej firmy to polecam Ci obejrzeć najpierw ten film. Omawiam w nim 5 wskazówek, które uchronią Cię przed kłopotami i niepotrzebnymi wydatkami związanymi z budową i użytkowaniem strony.

Cześć, jeśli planujesz zlecić wykonanie strony internetowej dla swojej firmy to polecam Ci obejrzeć najpierw ten film. Omówię w nim 5 wskazówek, które uchronią Cię przed kłopotami i niepotrzebnymi wydatkami związanymi z budową strony www. Zapraszam do oglądania.

Zanim wybierzesz wykonawcę strony internetowej – odpowiedz sobie na 5 pytań, które za chwilę przedstawię. Jeśli nie jesteś w stanie odpowiedzieć na te pytania po przejrzeniu oferty danego wykonawcy lub wykonawca nie jest w stanie rzeczowo na nie odpowiedzieć – może to zwiastować problemy w trakcie tworzenia strony lub później – w trakcje korzystania z niej.

Tworzeniem stron internetowych zajmuję się od 2010 roku i przez ten czas miałem okazję współpracować z naprawdę dużą liczbą klientów, którzy zostali wcześniej oszukani przez nieuczciwe firmy. Poznaj zatem kilka najważniejszych pytań jakie trzeba sobie zadać przez podpisaniem umowy z wykonawcą strony.

1. Czy będziesz mógł zarządzać treścią – tekstami, zdjęciami, wideo na swojej stronie?

Obecnie już w zasadzie standardem jest wyposażenie strony w edytor treści – tak zwany system CMS, jednak warto upewnić się, czy Twoja strona rzeczywiście będzie go posiadać. Upewnij się, że będziesz mógł samodzielnie zarządzać wszystkimi treściami na stronie – edytować i dodawać teksty, aktualności, zdjęcia, zmieniać dane kontaktowe, nagłówki, przyciski, itd. 

Ważne jest też to w jaki sposób nauczysz się obsługiwać stronę – czy będzie to instrukcja tekstowa, wideo, szkolenie stacjonarne, a może… będziesz musiał uczyć się tego na własną rękę? Więcej o wyborze systemu CMS oraz przykładowe szkolenie wideo z obsługi jednego z nich znajdziesz na moim kanale w filmach nr 7, 8 oraz 39.

2. Czy strona będzie oparta o gotowy szablon czy zaprojektowana indywidualnie?

Płacąc za stronę dwa, trzy czy pięć tysięcy złotych warto oczekiwać, żeby była ona zaprojektowana indywidualnie, a nie oparta o gotowy, darmowy, wielokrotnie powtarzany szablon graficzny. 

Strona owszem może być oparta o gotowy szablon, jednak wskazane jest, aby był to szablon premium, czyli płatny (jest wtedy mniejsza szansa trafienia na identyczną stronę) oraz indywidualnie dostosowany do Twoich potrzeb. 

Osobiście większość stron projektuję od podstaw, gdyż strona według mnie powinna być odzwierciedleniem potrzeb i celów konkretnej firmy, a nie dopasowaniem się do ograniczeń nałożonych przez jakiś gotowy szablon.

3. Czy będziesz miał nieograniczony dostęp do plików strony na serwerze?

Bardzo często ma miejsce sytuacja, że po stworzeniu strony internetowej przez jedną firmę chcemy zlecić innej firmie jej pozycjonowanie, reklamę lub rozbudowę. Często w takich sytuacjach nowa firma do wykonania swoich działań potrzebuje pewnych dostępów do strony, o których szczegółowo mówiłem w filmie numer 28. 

Upewnij się, że będziesz posiadał wszystkie niezbędne dane dostępowe do swojej strony, nawet jeśli takie pojęcia jak panel administracyjny, serwer ftp, baza danych – niewiele Tobie mówią. Uzyskanie tych danych zaraz po odbiorze strony internetowej uchroni Cię przed ewentualnymi kłopotami w przyszłości. Zapraszam do obejrzenia wideo nr 28 z mojego kanału.

4. Jakie są koszty utrzymania strony, jak często są naliczane i co zawiera się w tej cenie?

Istnieją różne modele rozliczeń za stronę internetową. Są strony abonamentowe, gdzie płacisz określoną kwotę co miesiąc, są też takie gdzie płacisz większą kwotę jednorazowo, a później raz na rok odnawiasz serwer, domenę czy certyfikat SSL. 

Czy lepiej jest wybrać pozornie tańszą stronę abonamentową czy droższą z płatnością jednorazową? Symulację co bardziej się opłaca w dłuższej perspektywie czasu znajdziesz w darmowym e-booku, który na moment publikacji tego filmu jest dostępny na mojej stronie internetowej jako prezent za zapis na newsletter. Aby zapisać się na newsletter zjedź na dół tej strony. 

Dowiedz się ile dokładnie będzie Cię kosztowało utrzymanie strony w kolejnych latach (koszty stałe posiadania strony to serwer – inaczej hosting, domena oraz opcjonalnie certyfikat SSL). Często dostawcy serwerów oferują serwery i domeny za darmo lub za grosze, jednak po roku okazuje się, że przedłużenie tych usług kosztuje 3-4x więcej, niż gdybyśmy wybrali standardową ofertę u innego operatora. W kwestii wyboru serwera czy domeny zalecam zdać się na doświadczenie wykonawcy naszej strony internetowej.

5. Czy ta oferta nie jest podejrzanie tania / droga oraz czy ten wykonawca jest wiarygodny?

Poszukując firmy do stworzenia strony internetowej prawdopodobnie wysłałeś zapytanie o cenę do różnych wykonawców. Z doświadczenia wiem, że cena tej samej usługi w branży tworzenia stron może różnić się nawet o 1000%. Coś (pozornie to samo), co na 500zł wycenia student, który nie prowadzi działalności gospodarczej, doświadczona agencja interaktywna z większego miasta spokojnie może wycenić na 5000zł lub nawet dużo więcej. Jak więc znaleźć odpowiedniego wykonawcę?

Warto zwrócić uwagę na kilka kryteriów:

  • Jak długo firma istnieje na rynku?
  • Jak wygląda portfolio tej firmy – czy są tam strony robione „na jedno kopyto” czy raczej widzisz różnorodne rozwiązania?
  • Czy portfolio i styl danego wykonawcy przypadł Ci do gustu?
  • Czy dany wykonawca posiada jakieś referencje, opinie?
  • Jak wygląda kontakt z danym wykonawcą? Jak szybko odpowiada na maile, jak rozmawia Ci się z nim przez telefon?
  • Jak długo musiałeś czekać na ofertę?
  • Wreszcie… czy ogólnie dana osoba lub firma wzbudza Twoje zaufanie?

Jeśli masz do wyboru kilka podobnych cenowo ofert – odpowiedzi na te pytania powinny pomóc Ci wybrać odpowiedniego wykonawcę.

Jak widzisz jest trochę spraw, które trzeba wziąć pod uwagę zlecając wykonanie strony internetowej. Przez samo obejrzeniu tego filmu jesteś już o krok dalej od możliwości wejścia na internetową przysłowiową minę. Jeśli szukasz sprawdzonego i rzetelnego wykonawcy stron i sklepów internetowych – skontaktuj się ze mną. Moja firma od kilku lat realizuje tego typu projekty i z pewnością będziemy mogli Ci pomóc.

Jeśli wskazówki z tego filmu były dla Ciebie przydatne – daj kciuk w górę pod filmem, a jeśli chcesz dostawać więcej tego typu porad zupełnie za darmo – zasubskrybuj mój kanał na YouTube i zapisz się na newsletter na mojej stronie.

Do zobaczenia w kolejnym filmie!

Odbierz darmowy ebook

ebook jak zdobywać klientów przez internet

Ekspresowy przewodnik dla właścicieli firm i pracowników działów marketingu.

Zapisz się na mój newsletter, aby otrzymać ebook za darmo.