Aktualnie mam przerwę od nowych projektów internetowych. Przeczytaj więcej na moim Facebooku.

Google Partner arturkosinski.pl
Skontaktuj się
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Wtyczki WordPress – poznaj moje Top 5

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca 2022

Jeśli posiadasz stronę internetową na WordPress (lub planujesz zlecić komuś jej stworzenie), zapoznaj się koniecznie z moimi rekomendacjami na temat wtyczek, które warto zastosować na stronie.

wtyczki wordpress 01

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co to są wtyczki do WordPressa
 • jakie kategorie wtyczek zawsze stosuję na stronach WordPress
 • wtyczki WordPress poprawiające bezpieczeństwo
 • wtyczki WordPress poprawiające pozycjonowanie strony (SEO)
 • wtyczki WordPress ułatwiające zarządzanie stroną
 • wtyczki WordPress poprawiające wydajność strony
 • inne ciekawe wtyczki WordPress
 • moje Top 5 wtyczek na każdej stronie WordPress

Wtyczki WordPress – co to jest?

WordPress to system zarządzania treścią stron internetowych (CMS). Aktualnie tworzenie stron internetowych bez CMS w mojej ocenie nie ma kompletnie sensu, nawet jeśli nie zamierzamy często aktualizować treści na naszej stronie. Wynika to z faktu, że systemy takie jak WordPress, poza zarządzaniem treścią, oferują też bogatą paletę rozszerzeń, które znacznie ułatwiają poprawę wydajności, widoczności naszej strony w wyszukiwarce, czy zarządzanie serwisem. Te rozszerzenia nazywane są wtyczkami (ang. plugins).

W tym artykule przedstawię Ci najważniejsze wtyczki, z których korzystam, podzielone na kategorie. Na koniec artykułu poznasz moje Top 5, które stosuję na każdej stronie internetowej. Uwaga – stosowanie zbyt dużej liczby wtyczek obniża bezpieczeństwo Twojej strony (mogą one mieć dziury, przez które na stronę dostaną się wirusy). Wtyczek używaj z głową i staraj się raczej je redukować (szczególnie jeśli nie są używane), niż dokładać coraz więcej.

Jakie kategorie wtyczek stosuję na stronach WordPress?

WordPress sam w sobie jest świetnym systemem, pewnie dlatego według oficjalnych statystyk zasila już prawie połowę stron internetowych na całym świecie i jest liderem wśród CMS z otwartym kodem (open source). WP automatycznie tworzy rzeczy, na które trzeba by było poświęcić wiele czasu budując stronę bez niego. Są jednak pewnie obszary, w których można usprawnić WordPress wtyczkami:

 • bezpieczeństwo strony
 • widoczność w wyszukiwarce
 • wydajność strony
 • ułatwienie zarządzania stroną
 • inne pomniejsze obszary

Wtyczki WordPress poprawiające bezpieczeństwo

W związku ze swoją dużą popularnością WordPress często pada ofiarą zmasowanych ataków hakerskich i wirusów. Warto więc w pierwszej kolejności dodać kilka wtyczek poprawiających bezpieczeństwo serwisu. Opcji jest wiele, np. WP Cerber, WordFence, All In One WP Security & Firewall, Anti-Malware Security and Brute-Force Firewall. Warto wspomnieć, że instalacji kilku tego typu wtyczek może spowodować problemy na stronie. Najlepiej zastosować jedną z nich i dobrać ją wspólnie ze swoim deweloperem strony.

Poza wtyczkami typu anti malware w ramach bezpieczeństwa zalecam też zadbać o automatyczne aktualizacje WordPressa i wszystkich rozszerzeń, np. wtyczką Companion Auto Update lub innymi, które wykonują to samo działanie.

Jeśli Twój hosting nie zapewnia automatycznych backupów strony i bazy danych (tzn. kopii zapasowej) powinieneś też wyposażyć swojego WordPressa we wtyczkę, która będzie tworzyć takie kopie, np. UpdraftPlus.

Oczywiście to nie wszystko, co możemy zrobić dla zwiększenia bezpieczeństwa naszego WordPressa, jednak ten artykuł ma traktować tylko o wtyczkach.

wtyczki wordpress 02

Wtyczki WordPress poprawiające widoczność w Google (SEO)

WordPress z automatu daje nam pewne elementy wpływające pozytywnie na SEO, jak np. przyjazne adresy URL, automatycznie generowanie meta tagi, plik robots.txt, itd. Jeśli jednak planujemy zajmować się pozycjonowaniem strony internetowej konieczne będzie dodanie rozszerzeń, które pozwolą wycisnąć więcej z WordPressa. Przykładowe wtyczki to Yoast SEO, RankMath SEO, czy All In One SEO. Wtyczki SEO pozwolą nam lepiej zarządzać meta tagami, mapą XML dla robota, widocznością w social media i innymi nieco bardziej zaawansowanymi zagadnieniami.

Wtyczki WordPress ułatwiające zarządzanie stroną

Od kilku lat WordPress wyposażony jest w nowoczesny edytor treści Gutenberg. Realia pokazują jednak, że klientom, którzy kupują strony internetowe i chcą sami nimi zarządzać, nie do końca odpowiada edytor Gutenberg.

Większość z nas jest przyzwyczajona do edytorów treści typu Word, czy Pages na komputerach Apple, gdzie mamy widok kartki papieru, a powyżej ikony do formatowania tekstu. Dokładnie tak wygląda Edytor klasyczny WordPress, który w 2019 roku został zastąpiony Gutenbergiem. Nie oznacza to jednak, że nie możemy go zainstalować jako wtyczka. Jeśli Gutenberg Ci nie odpowiada, sprawdź Edytor klasyczny. Przy okazji możesz dodać też rozszerzenie Advanced Editor Tools, które pozwala na zarządzanie większą ilością parametrów tekstu, łatwe tworzenie tabel, itd. Sprawdź poniżej wideo, w którym pokazuję jak działa edytor klasyczny.

Przy okazji, jeśli już rezygnujesz z używania Gutenberga, warto dodać także wtyczkę Disable Gutenberg, która oczyści Twojego WordPressa z kodu generowanego przez GB.

Wtyczki WordPress poprawiające wydajność strony

Wydajność strony to w dzisiejszych czasach kluczowy parametr naszego serwisu, który ma znaczenie zarówno w pozycjonowaniu jak i user experience. Na szczęście WordPress posiada wiele rozszerzeń, które pomogą poprawić wydajność Twojej witryny. Są to między innymi takie wtyczki jak: WP Super Cache, WP Fastest Cache, Autoptimize, LiteSpeed Cache i inne. Dodawanie tego typu wtyczek warto zlecić firmie zajmującej się tworzeniem stron interentwych, ponieważ ich błędna konfiguracja może uszkodzić stronę.

Oczywiście to nie wszystko, co możemy zrobić dla zwiększenia wydajności naszego WordPressa, jednak ten artykuł ma traktować tylko o wtyczkach.

Inne ciekawe wtyczki WordPress

Inne wtyczki, które często stosuję, to:

 • wtyczki typu Post Order – pozwalają na łatwą zmianę kolejności postów, kategorii, czy produktów w sklepie WooCommerce
 • wtyczki do ładowania plików SVG – wszelkie ikony, logo i inne tego typu grafiki warto umieszczać na stronie w formacie wektorowym – SVG. Domyślnie WordPress blokuje tego typu pliki, więc jeśli chcemy je dodawać, musimy zainstalować odpowiednie rozszerzenie
 • Auto Image Attributes – wtyczki tego typu tworzą automatycznie (na podstawie nazwy pliku) parametry takie jak tytuł, czy tekst alternatywny obrazka – ma to wpływ na SEO naszej strony. Sprawdź przy okazji jak poprawnie umieszczać zdjęcia na stronie internetowej
 • wtyczki typu Watermark – automatycznie dodają znak wodny (np. logo) na wszystkie zdjęcia, które dodajesz do strony (uwaga, tego typu zdjęcia nie są dozwolone w reklamach Google)
 • wtyczki optymalizujące obrazki – tego typu wtyczki potrafią kompresować obrazy, wyświetlać je w formatach nowej generacji, czy ładować w trybie lazy load. Najczęściej te parametry są już zawarte we wtyczkach poprawiających wydajność, o których pisałem wyżej, jednak może się zdarzyć, że zaistnieje potrzeba ich osobnej instalacji
 • wtyczki SMTP – jeśli na stronie masz formularz kontaktowy, musisz zainstalować wtyczkę SMTP, w której podasz adres poczty technicznej, służącej do wysyłki maili ze strony
 • wtyczki typu Duplicate post – pozwalają w prosty sposób kopiować posty – jeśli masz do dodania dużo bardzo podobnych treści, najłatwiej zrobić to przez duplikację.

Wtyczki WordPress – moje Top 5 na 95% wykonywanych stron

Poniższe wtyczki WordPress wykorzystuję praktycznie na każdej stronie, którą tworzę:

 • Yoast SEO
 • Autoptimize
 • WP Super cache
 • WP Cerber
 • Companion Auto Update

Tobie również zalecam je stosować (lub ich odpowiedniki).

Mam nadzieję, że wskazówki z tego artykułu były dla Ciebie przydatne. Jeśli po przeczytaniu tego tekstu jesteś zainteresowany zleceniem mi wykonania strony internetowej na WordPress dla Twojej firmy, skontaktuj się ze mną.

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

Jakie dane dostępowe do strony www / sklepu powinieneś posiadać jako właściciel

Kategorie: Strony internetowe E-commerce

 Jakie dane do strony powinieneś otrzymać od wykonawcy? Posiadanie kompletnych danych dostępowych do swojej strony internetowej jest bardzo...

Czytaj więcej

Zakup strony internetowej – krok po kroku

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli planujesz założyć stronę internetową to z tego filmu dowiesz się czego możesz się spodziewać w trakcie współpracy z...

Czytaj więcej

Strony internetowe na Smart Watch i Smart TV

Kategorie: Strony internetowe

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda strona internetowa na urządzeniach typu Smart Watch, czy Smart TV? Jeśli nie, najwyższy czas...

Czytaj więcej

Co to jest certyfikat SSL i kiedy warto go mieć?

Kategorie: Strony internetowe E-commerce Reklama w internecie Inne tematy

Certyfikat SSL na stronie internetowej – w poniższym wideo i artykule podpowiadam co to właściwie jest, czy potrzebujesz go...

Czytaj więcej

Strona typu one page, single page – co to jest?

Kategorie: Strony internetowe

Jeżeli interesuje Cię odpowiedź na pytanie co to jest strona internetowa, czy też aplikacja typu one page lub single page,...

Czytaj więcej
strony www olsztyn

Rozważasz współpracę ze mną?

Sprawdź, dlaczego warto.

Bezpośredni kontakt
Rozwiń informację
Współpracowałeś kiedyś z agencją i wiesz jak ciężko się komunikować z supportem? U mnie jest inaczej. Wykonuję osobiście większość prac i kontaktujesz się tylko ze mną.
Działania, które przynoszą efekty
Rozwiń informację
Przez lata testowałem (i nadal to robię) różne rozwiązania by skupić się na tych, które po prostu działają.
Szybkie terminy realizacji
Rozwiń informację
Większość zleceń wykonuję przed zadeklarowanym terminem. Nie obiecuję gruszek na wierzbie!
Transparentność
Rozwiń informację
Przekazuję wszelkie dostępy do stron internetowych, kont reklamowych, analityki. Rozliczenia ze mną są klarowne, każda oferta opisana jest w sposób, z którego jasno wynika podział mojego wynagrodzenia oraz opcji dodatkowych (jak płatne wtyczki do stron internetowych, czy budżety reklamowe w kampaniach marketingowych).
Jakość agencji w cenie freelancera
Rozwiń informację
Wąska specjalizacja w konkretnych rozwiązaniach internetowych (tworzenie stron i sklepów internetowych, marketing online w ekosystemie Google) pozwala realizować skuteczne usługi niższym kosztem niż duże firmy.
Ciągły rozwój
Rozwiń informację
Od 2010 roku, kiedy wykonałem pierwsza stronę internetową, stale podnoszę kwalifikacje w obszarach swojej specjalizacji poprzez najróżniejsze kursy, szkolenia, grupy branżowe, itd.
Darmowa dawka wiedzy
Rozwiń informację
Dzielę się wiedzą, doświadczeniem i przydatnymi wskazówkami na blogu i kanale YouTube za darmo - sprawdź i subskrybuj kanał oraz newsletter. Zobacz także kurs płatny - wykład mp3 na temat podstawowych form zdobywania klientów przez internet.
Certyfikowany ekspert
Rozwiń informację
Moja wiedza z zakresu prowadzenia kampanii reklamowych potwierdzona jest certyfikatami Google Ads z różnych kategorii oraz statusem Google Partner.
Bogate doświadczenie
Rozwiń informację
Współpracowałem łącznie z kilkoma setkami firm i osób prywatnych, organizacjami małymi i dużymi, ministerstwami, związkami sportowymi, firmami zagranicznymi, itd.
Wszystko w jednym miejscu
Rozwiń informację
Od budowy strony internetowej, przez skuteczne formy marketingu po analitykę i optymalizację działań - wszystko u jednego, solidnego dostawcy.

Skontaktuj się

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

Poznaj opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu
Zamknij okno

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj więcej darmowych materiałów.

Dostępność WCAG