
Strony internetowe na systemie WordPress posiadają wbudowany mechanizm sprawdzania wersji języka PHP na serwerze (hostingu). Z tego artykułu dowiesz co zrobić w sytuacji, gdy w kokpicie swojego WordPressa zobaczysz komunikat „Zalecana aktualizacja PHPa. Twoja witryna korzysta z niezabezpieczanej wersji PHP, która wymaga aktualizacji„.
Co to jest PHP?
Aby nie wymyślać koła na nowo, przytoczę definicję bezpośrednio z panelu WordPressa. PHP jest językiem programowania używanym do budowania i utrzymywania WordPressa. Nowsze wersje PHP są szybsze, co może mieć wpływ na szybkość działania twojej witryny.
Dla osób bardziej technicznych z pewnością naprzeciw wyjdzie definicja z Wikipedii: PHP – interpretowany, skryptowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym. PHP jest najczęściej stosowany do tworzenia skryptów po stronie serwera WWW, ale może być on również używany do przetwarzania danych z poziomu wiersza poleceń, a nawet do pisania programów pracujących w trybie graficznym. Implementacja PHP wraz z serwerem WWW Apache oraz serwerem baz danych MySQL określana jest jako platforma AMP (w środowisku Linux – LAMP, w Windows – WAMP).
Definicje definicjami, ale nam chodzi o konkrety. Co zrobić, jeśli w panelu WordPressa zobaczymy następujący komunikat?
Dlaczego należy aktualizować wersję PHP i jaką wersję wybrać?
Z innego mojego artykułu możesz dowiedzieć się, dlaczego warto aktualizować WordPressa, wtyczki i szablony (wraz z praktyczną instrukcją jak to robić). Warto jednak wiedzieć, że równie istotne jak aktualizowanie samego silnika strony, jest aktualizowanie języka PHP wykorzystywanego przez nasz serwer (hosting). Najważniejsze korzyści wynikające z aktualizacji wersji PHP na serwerze to:
- Twoja witryna będzie szybsza, ponieważ kolejne wersje PHP są bardziej wydajne. Aktualizacja do najnowszej obsługiwanej wersji może zapewnić duży wzrost wydajności – nawet 3-4x szybciej dla starszych wersji.
- Twoja strona będzie bezpieczniejsza. PHP, podobnie jak WordPress, jest utrzymywany przez jego społeczność. Ponieważ PHP jest tak popularne, jest celem hakerów – ale najnowsza wersja będzie miała najnowsze funkcje bezpieczeństwa. Starsze wersje PHP tego nie obsługują, dlatego aktualizacja jest niezbędna, aby Twoja witryna WordPress była bezpieczna.
Minimalna zalecana wersja PHP to 7.4 (stan na marzec 2022). Jeśli uważasz, że ta informacja jest nieaktualna, skontaktuj się ze mną.
Jak zmienić wersję PHP na serwerze?
Jeśli kwestie techniczno-informatyczne są dla Ciebie czarną magią, polecam skontaktować się bezpośrednio z dostawcą swojego hostingu, z prośbą o podniesienie wersji PHP do aktualnie zalecanej (aktualnie zalecaną wersję znajdziesz w komunikacie w WordPressie). Tego typu usługa najczęściej będzie darmowa, a jeśli nie jest – rozważ zmianę dostawcy serwera 🙂
Instrukcja zmiany wersji PHP na polecanym przeze mnie hostingu Zenbox
- Zaloguj się do panelu hostingowego
- Z lewego menu wybierz pozycję Zaawansowane > Zmiana wersji PHP
- W środkowym oknie panelu wybierz swoją domenę
- Z rozwijanej listy wybierz wersję PHP, na którą chcesz zmienić i zapisz zmianę guzikiem poniżej.
Uwaga – po zmianie wersji PHP odczekaj kilka minut i sprawdź poprawność działania swojej strony. Często zdarza się, że strony internetowe nie są przystosowane do najnowszych wersji PHP, co powoduje błędy w wyświetlaniu strony, a czasem całkowite jej wyłączenie. Jeśli taka sytuacja ma u Ciebie miejsce – w pierwszej kolejności musisz przystosować kod źródłowy strony do najnowszych wymagań PHP, a dopiero później zmienić wersję PHP na serwerze. Jeśli potrzebujesz pomocy, sprawdź moją ofertę wsparcia technicznego.