Google Partner arturkosinski.pl
Wycena online
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

WordPress i komunikat „Zalecana aktualizacja PHPa” – co robić?

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 29 marca 2022

Strony internetowe na systemie WordPress posiadają wbudowany mechanizm sprawdzania wersji języka PHP na serwerze (hostingu). Z tego artykułu dowiesz co zrobić w sytuacji, gdy w kokpicie swojego WordPressa zobaczysz komunikat „Zalecana aktualizacja PHPa. Twoja witryna korzysta z niezabezpieczanej wersji PHP, która wymaga aktualizacji„.

WordPress i komunikat 22Zalecana aktualizacja PHPa22 co robić

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co to jest PHP
 • Dlaczego należy aktualizować wersję PHP
 • Jaką wersję PHP wybrać
 • Jak zmienić wersję PHP na serwerze
 • Instrukcja zmiany wersji PHP na polecanym przeze mnie hostingu

Co to jest PHP?

Aby nie wymyślać koła na nowo, przytoczę definicję bezpośrednio z panelu WordPressa. PHP jest językiem programowania używanym do budowania i utrzymywania WordPressa. Nowsze wersje PHP są szybsze, co może mieć wpływ na szybkość działania twojej witryny.

Dla osób bardziej technicznych z pewnością naprzeciw wyjdzie definicja z Wikipedii: PHP – interpretowany, skryptowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym. PHP jest najczęściej stosowany do tworzenia skryptów po stronie serwera WWW, ale może być on również używany do przetwarzania danych z poziomu wiersza poleceń, a nawet do pisania programów pracujących w trybie graficznym. Implementacja PHP wraz z serwerem WWW Apache oraz serwerem baz danych MySQL określana jest jako platforma AMP (w środowisku Linux – LAMP, w Windows – WAMP).

Definicje definicjami, ale nam chodzi o konkrety. Co zrobić, jeśli w panelu WordPressa zobaczymy następujący komunikat?

Zrzut ekranu 2022 03 29 o 10.59.22

Dlaczego należy aktualizować wersję PHP i jaką wersję wybrać?

Z innego mojego artykułu możesz dowiedzieć się, dlaczego warto aktualizować WordPressa, wtyczki i szablony (wraz z praktyczną instrukcją jak to robić). Warto jednak wiedzieć, że równie istotne jak aktualizowanie samego silnika strony, jest aktualizowanie języka PHP wykorzystywanego przez nasz serwer (hosting). Najważniejsze korzyści wynikające z aktualizacji wersji PHP na serwerze to:

 • Twoja witryna będzie szybsza, ponieważ kolejne wersje PHP są bardziej wydajne. Aktualizacja do najnowszej obsługiwanej wersji może zapewnić duży wzrost wydajności – nawet 3-4x szybciej dla starszych wersji.
 • Twoja strona będzie bezpieczniejsza. PHP, podobnie jak WordPress, jest utrzymywany przez jego społeczność. Ponieważ PHP jest tak popularne, jest celem hakerów – ale najnowsza wersja będzie miała najnowsze funkcje bezpieczeństwa. Starsze wersje PHP tego nie obsługują, dlatego aktualizacja jest niezbędna, aby Twoja witryna WordPress była bezpieczna.

Minimalna zalecana wersja PHP to 7.4 (stan na marzec 2022). Jeśli uważasz, że ta informacja jest nieaktualna, skontaktuj się ze mną.

Podstawy zdobywania klientów przez internet Kurs audio

Jak zmienić wersję PHP na serwerze?

Jeśli kwestie techniczno-informatyczne są dla Ciebie czarną magią, polecam skontaktować się bezpośrednio z dostawcą swojego hostingu, z prośbą o podniesienie wersji PHP do aktualnie zalecanej (aktualnie zalecaną wersję znajdziesz w komunikacie w WordPressie). Tego typu usługa najczęściej będzie darmowa, a jeśli nie jest – rozważ zmianę dostawcy serwera 🙂

Instrukcja zmiany wersji PHP na polecanym przeze mnie hostingu Zenbox

 • Zaloguj się do panelu hostingowego
 • Z lewego menu wybierz pozycję Zaawansowane > Zmiana wersji PHP
 • W środkowym oknie panelu wybierz swoją domenę
 • Z rozwijanej listy wybierz wersję PHP, na którą chcesz zmienić i zapisz zmianę guzikiem poniżej.

zmiana wersji php

Uwaga – po zmianie wersji PHP odczekaj kilka minut i sprawdź poprawność działania swojej strony. Często zdarza się, że strony internetowe nie są przystosowane do najnowszych wersji PHP, co powoduje błędy w wyświetlaniu strony, a czasem całkowite jej wyłączenie. Jeśli taka sytuacja ma u Ciebie miejsce – w pierwszej kolejności musisz przystosować kod źródłowy strony do najnowszych wymagań PHP, a dopiero później zmienić wersję PHP na serwerze. Jeśli potrzebujesz pomocy, sprawdź moją ofertę wsparcia technicznego.

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

Dlaczego moja strona nie wyświetla się w Google?

Kategorie: Strony internetowe

Posiadasz stronę internetową, ale nie jest ona widoczna w Google? Sprawdź moje wskazówki co zrobić, aby Twoja strona była...

Czytaj więcej

Projektowanie stron internetowych w Canva – czy to ma sens?

Kategorie: Strony internetowe Przydatne narzędzia

Profesjonaliści, którzy projektują strony internetowe, z pewnością z szerokim uśmiechem spojrzą na tytuł tego artykułu. Czy Canva – amatorskie...

Czytaj więcej

Jak sprawdzić do kogo należy strona internetowa?

Kategorie: Strony internetowe

Jeżeli potrzebujesz sprawdzić, kto jest właścicielem strony internetowej (a konkretniej domeny internetowej, pod którą znajduje się strona), to w tym...

Czytaj więcej

Co to jest certyfikat SSL i kiedy warto go mieć?

Kategorie: Strony internetowe E-commerce Reklama w internecie Inne tematy

Certyfikat SSL na stronie internetowej – w poniższym wideo i artykule podpowiadam co to właściwie jest, czy potrzebujesz go...

Czytaj więcej

Masz czat / Messenger na stronie? Sprawdź ten częsty błąd

Kategorie: Strony internetowe E-commerce

Cześć, jeśli masz (lub planujesz mieć) na swojej stronie internetowej wtyczkę czatu np. Messenger lub inny to koniecznie sprawdź,...

Czytaj więcej

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

Opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu
Zamknij okno

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj więcej darmowych materiałów.