Szanowni Państwo, w najbliższych tygodniach nie przyjmuję nowych zleceń. Więcej w tym filmie.

Google Partner arturkosinski.pl
Skontaktuj się
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Twój mail firmowy wpada do spamu – co robić?

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 22 lutego 2023

Uwaga – w związku z dużą liczbą zapytań, jakie dostaję w nawiązaniu do poniższego filmu, informuję że pierwszą czynnością, jaką powinien podjąć właściciel maila wpadającego do SPAM-u jest kontakt z dostawcą serwera. Dostawca na podstawie logów serwera będzie w stanie podjąć bardziej skuteczne działania naprawcze, niż właściciel skrzynki czy osoby zewnętrzne (np. ja).

Podstawy zdobywania klientów przez internet Kurs audio

Wspomniany w filmie link do sprawdzenia list RBL: http://www.anti-abuse.org (patrz sekcja Multi-RBL Check po prawej stronie)

Mail wpada do spamu – pomocy!

W powyższym filmie chciałbym naświetlić temat maili wpadających do spamu. Jest to niewątpliwie duży problem gdy wysyłamy pilne informacje, oferty, umowy, obsługujemy klientów – odbiorca może mieć wrażenie, że potraktowaliśmy go niepoważnie, tymczasem maile od nas leżą od kilku dni w folderze spam. Nie chodzi w tym filmie o maile masowe, newslettery, tylko o zwykłe skrzynki firmowe na prywatnych domenach. Za chwilę poznasz najczęstsze przyczyny wpadania do spamu i kilka wskazówek co można z tym fantem zrobić. Zapraszam do oglądania oraz przeczytania transkrypcji poniżej.

Zakładam, że nie wysyłasz ze swojej skrzynki co chwilę 200 maili o takiej samej treści do różnych adresatów, zawierających dużo linków, podejrzane załączniki, wrażliwe słowa kluczowe sklasyfikowane jako spam lub z grafiką przeważającą nad tekstem. Jeśli tak jest – to właśnie to może być przyczyną tego, że Twoje maile wpadają do spamu i zaprzestanie tego procederu powinno pomóc.

Co jednak w sytuacji, gdy korzystasz z poczty jak normalny użytkownik, a mimo to wpadasz do spamu? Są dwa realne scenariusze – albo odbiorca dodał Cię w swojej skrzynce do czarnej listy nadawców – z tym fantem nic nie zrobisz, ale dotyczy to tylko skrzynki tego konkretnego odbiorcy. Drugi scenariusz jest taki, że Twoja domena wpadła na aktualizowaną codziennie listę adresów wysyłających SPAM, tzw. RBL (realtime blacklist). 

Ale dlaczego miałbyś wpaść na listę RBL, jeśli korzystasz ze swojej skrzynki „normalnie”? Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji są wirusy, które rozsyłają maile korzystając z naszej domeny. Wirus może być na Twoim komputerze, gdzie korzystasz z danej poczty lub na serwerze w plikach Twojej strony internetowej.

Co zrobić gdy Twój mail wpada do spamu?

  • Po pierwsze warto zgłosić sprawę do operatora Twojego hostingu.
  • Po drugie należy przeskanować komputer w poszukiwaniu wirusów i usunąć jeśli coś zostanie znalezione.
  • Po trzecie należy zmienić hasła do maili. Najlepiej używać długich haseł zawierających duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne. Wskazane jest cyklicznie zmieniać swoje hasło (np. co 2 tygodnie lub co miesiąc). Jeśli nie masz pomysłu na hasło – wpisz w google „generator haseł”.
  • Po czwarte należy przeskanować pliki strony internetowej w poszukiwaniu skryptów wysyłających maile (w tym może pomóc Ci operator hostingu lub autor Twojej strony). Jeśli coś zostanie wykryte, należy to usunąć.
  • Po piąte należy zaktualizować naszą stronę do najnowszej wersji systemu CMS (najczęściej wirusy dostają się na strony z nieaktualizowanym systemem, wtyczkami lub szablonami). Jeśli Twój cms ma taką możliwość – warto włączyć automatyczne aktualizacje i doinstalować wtyczki podwyższające bezpieczeństwo, blokujące roboty, itd. (np. WordPress oferuje takie rozwiązania i jeśli masz problem akurat z WordPressem – to mogę Ci pomóc, dowiedz się więcej o wsparciu technicznym dla stron www i skontaktuj się ze mną).
  • Po szóste należy zmienić dane dostępowe do serwera, na którym trzymamy stronę.
  • Po siódme – powinniśmy sprawdzić listy RBL w poszukiwaniu naszej domeny i wysłać powiadomienia do administratorów tych list o pozbyciu się problemu. Przykładową stronę przeszukujące listy RBL znajdziesz na początku tego tekstu. Możesz też wygooglować frazę RBL i pobawić się w detektywa we własnym zakresie. Na wybranej stronie należy wpisać naszą domenę lub adres IP naszego serwera i sprawdzić, czy jesteśmy zablokowani na którejś liście. Jeśli tak – klikamy w nią i… czytamy. Zwykle na stronach konkretnych list jest możliwość usunięcia naszej domeny (po uprzednim usunięciu przyczyny problemu), należy kierować się instrukcją przedstawioną na danej stronie. Listy z założenia są aktualizowane na bieżąco, jednak z doświadczenia wiem, że maile mogą jeszcze łapać się do spamu przez kilka dni po interwencji.

No coż, mam nadzieję, że ten film będziesz mógł potraktować tylko jako ciekawostkę i temat wpadania maili do spamu nigdy Cię nie spotka. Jeśli tak się zdarzy – skontaktuj się ze mną. Poza ratowaniem maili moja firma zajmuje się głównie tworzeniem stron www i sklepów internetowych – więc jeśli masz takie zapotrzebowanie – będziemy w stanie Ci pomóc.

Jeśli wskazówki z tego filmu były dla Ciebie przydatne – daj kciuk w górę pod filmem na Youtube, a jeśli chcesz dostawać więcej tego typu porad zupełnie za darmo – zasubskrybuj mój kanał i zapisz się na newsletter.

Jeśli masz inne wskazówki lub ciekawe doświadczenia z wpadaniem do spamu – podziel się w komentarzu pod filmem na YouTube.

Do usłyszenia w kolejnym filmie!

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

WordPress i komunikat „Zalecana aktualizacja PHPa” – co robić?

Kategorie: Strony internetowe

Strony internetowe na systemie WordPress posiadają wbudowany mechanizm sprawdzania wersji języka PHP na serwerze (hostingu). Z tego artykułu dowiesz...

Czytaj więcej

Projekt logo – 5 wskazówek zanim kupisz

Kategorie: Inne tematy

Cześć, jeśli planujesz zlecić komuś wykonanie projektu logo dla swojej firmy, to w tym filmie mam dla Ciebie 5...

Czytaj więcej

Mam nową stronę internetową, ale nie widać jej w Google – co robić?

Kategorie: Strony internetowe

Własna strona internetowa może stanowić świetne narzędzie reklamowe dla firmy. Bardzo często jednak nowo stworzona strona mimo, że świetnie...

Czytaj więcej

Jak wykluczyć ruch wewnętrzny w Google Analytics 4 (GA4)?

Kategorie: Przydatne narzędzia

Jeśli korzystasz z Google Analytics do analizy ruchu na swojej stronie internetowej, to jedną z pierwszych rzeczy, jakie powinieneś...

Czytaj więcej

5 wskazówek zanim kupisz stronę www

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli planujesz zlecić wykonanie strony internetowej dla swojej firmy to polecam Ci obejrzeć najpierw powyższy film. Omawiam w nim 5...

Czytaj więcej
strony www olsztyn

Rozważasz współpracę ze mną?

Sprawdź, dlaczego warto.

Bezpośredni kontakt
Rozwiń informację
Współpracowałeś kiedyś z agencją i wiesz jak ciężko się komunikować z supportem? U mnie jest inaczej. Wykonuję osobiście większość prac i kontaktujesz się tylko ze mną.
Działania, które przynoszą efekty
Rozwiń informację
Przez lata testowałem (i nadal to robię) różne rozwiązania by skupić się na tych, które po prostu działają.
Szybkie terminy realizacji
Rozwiń informację
Większość zleceń wykonuję przed zadeklarowanym terminem. Nie obiecuję gruszek na wierzbie!
Transparentność
Rozwiń informację
Przekazuję wszelkie dostępy do stron internetowych, kont reklamowych, analityki. Rozliczenia ze mną są klarowne, każda oferta opisana jest w sposób, z którego jasno wynika podział mojego wynagrodzenia oraz opcji dodatkowych (jak płatne wtyczki do stron internetowych, czy budżety reklamowe w kampaniach marketingowych).
Jakość agencji w cenie freelancera
Rozwiń informację
Wąska specjalizacja w konkretnych rozwiązaniach internetowych (tworzenie stron i sklepów internetowych WordPress, marketing online w ekosystemie Google, marketing wideo w internecie) pozwala realizować skuteczne usługi niższym kosztem niż duże firmy.
Ciągły rozwój
Rozwiń informację
Od 2010 roku, kiedy wykonałem pierwsza stronę internetową, stale podnoszę kwalifikacje w obszarach swojej specjalizacji poprzez najróżniejsze kursy, szkolenia, grupy branżowe, itd.
Darmowa dawka wiedzy
Rozwiń informację
Dzielę się wiedzą, doświadczeniem i przydatnymi wskazówkami na blogu i kanale YouTube za darmo - sprawdź i subskrybuj kanał oraz newsletter. Zobacz także kurs płatny - wykład mp3 na temat podstawowych form zdobywania klientów przez internet.
Certyfikowany ekspert
Rozwiń informację
Moja wiedza z zakresu prowadzenia kampanii reklamowych potwierdzona jest certyfikatami Google Ads z różnych kategorii oraz statusem Google Partner.
Bogate doświadczenie
Rozwiń informację
Współpracowałem łącznie z kilkoma setkami firm i osób prywatnych, organizacjami małymi i dużymi, ministerstwami, związkami sportowymi, firmami zagranicznymi, itd.
Wszystko w jednym miejscu
Rozwiń informację
Od budowy strony internetowej, przez skuteczne formy marketingu po analitykę i optymalizację działań - wszystko u jednego, solidnego dostawcy.

Skontaktuj się

 

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

Poznaj opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu
Zamknij okno

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj więcej darmowych materiałów.

Dostępność WCAG