Google Partner arturkosinski.pl
Wycena online
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Strona internetowa z szablonu – wady i zalety

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia 2021

Zastanawiasz się czy warto kupić stronę internetową z gotowego szablonu? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania.

strona z gotowego szablonu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób zbudowana jest strona internetowa
  • Jak można pozyskać szablon do strony internetowej
  • Wady stron internetowych z gotowych szablonów
  • Zalety stron internetowych z gotowych szablonów
  • Kiedy warto skorzystać z szablonu gotowego, a kiedy z projektu indywidualnego

Jak zbudowana jest strona internetowa

Tworzenie stron internetowych to dość skomplikowana dziedzina, dlatego rozłóżmy najważniejsze jej aspekty na czynniki pierwsze. Na początek warto przybliżyć, w jaki sposób w ogóle jest zbudowana strona internetowa. Na zapleczu strony najczęściej pracuje jej „silnik”, czyli system CMS, np. WordPress, w którym możemy zarządzać treściami na stronie. Do tego miejsca ma dostęp tylko administrator lub redaktor serwisu.

Aby silnik strony poprawnie wyświetlił wprowadzone przez admina treści użytkownikowi końcowemu, trzeba wykorzystać jakiś schemat graficzny (inaczej szablon, motyw, czy template). Szablon graficzny widoczny jest na froncie strony internetowej, czyli tam, gdzie widzi to klient po wpisaniu adresu strony do przeglądarki. Szablon strony internetowej wyświetla treści, które są wprowadzone w panelu administracyjnym oraz dodatkowe elementy wizualne, jak tła, logo, wstawki dekoracyjne, itd.

Szablon graficzny strony internetowej może być wdrożony na dwa sposoby – zaprojektowany i zaprogramowany indywidualnie lub zainstalowany z gotowej paczki startowej (którą ktoś już wcześniej zaprojektował) – kupionej ze sklepu z szablonami lub pobranej z darmowych źródeł. Które z tych rozwiązań jest częściej stosowane i lepsze?

Przez ponad 10 lat świadczę usługi w branży tworzenia stron internetowych. W tym czasie spośród kilkuset wykonanych projektów około 15% stanowiły strony wykonane z gotowych szablonów. Zwykle unikam tego typu szablonów, szczególnie przy małych serwisach firmowych (chyba, że klient bardzo nalega na takie rozwiązanie), jednak nie oznacza to, że budowanie na nich stron internetowych jest czymś złym. Zachęcam to poznania najważniejszych wad i zalet stron internetowych opartych o gotowe szablony w dalszej części artykułu.

sklep internetowy z matami i wycieraczkami

Wady stron internetowych z gotowych szablonów

Najważniejszą wadą stron internetowych z gotowych szablonów jest fakt, że jeden szablon może być wykorzystany w internecie setki tysięcy razy. Nie byłoby w tym problemu, gdyby np. elektryk z USA, Japonii i Polski wykorzystał ten sam szablon dedykowany firmie elektrycznej. Problem zaczyna się wtedy, gdy zarówno Ty, jak i Twoja najbliższa konkurencja, przez wykorzystanie tego samego szablonu, macie podobne strony internetowej (i to bez naruszania praw autorskich i innych aspektów prawnych). Każdy twórca stron internetowych może pobrać i wykorzystać dowolny z płatnych i darmowych gotowców. Warto więc zastanowić się, czy chcemy by nasza strona internetowa – najważniejsze miejsce styku naszej firmy z klientami w internecie – była narażona na tego typu problemy, jak podejrzenie plagiatu strony konkurencji.

Na szczęście nowoczesne szablony mają tak dużo opcji konfiguracji, że można je dość mocno modyfikować. Prowadzi to jednak do kolejnej wady tego typu rozwiązań. Być może słyszałeś powiedzenie, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do… niczego. Podobnie rzecz się ma z gotowymi szablonami stron internetowych, które mają na celu obsłużenie jak największej liczby wariantów ich konfiguracji, zawierają mnóstwo (często zupełnie zbędnych) wtyczek, rozszerzeń, itd. Sprawia to, że kod źródłowy takiego szablonu przypominać może prawdziwy śmietnik.

Nie byłoby w tym nic złego, ponieważ nikt nie ogląda kodu strony, warto jednak pamiętać, że powinniśmy dążyć do tego, aby równie często jak ludzie, stronę naszą odwiedzał robot wyszukiwarki Google. Po to by móc ją odpowiednio klasyfikować w swoim rankingu. Do tego potrzebny jest uporządkowany, niezaśmiecony i skompresowany kod źródłowy oraz szybki czas ładowania serwisu. Niestety gotowe szablony stron internetowych bardzo często nie spełniają tych kryteriów.

Z innych wad gotowych szablonów stron internetowych można wspomnieć np. to, że potrafią się one „wysypać” w raz z kolejnymi aktualizacjami silnika CMS – w szczególności problem ten dotyczy szablonów darmowych. Korzystając z gotowego szablonu musimy dostosować się do tego, jaki układ i wygląd on oferuje (podczas gdy w projekcie indywidualnym to szablon jest dostosowywany do naszych preferencji). Bardzo często gotowe szablony stron nie są poprawnie spolszczone, a niejednokrotnie ich spolszczenie bywa problematyczne (pewnie spotkałeś się nie raz ze stroną internetową, gdzie część komunikatów widoczna była po angielsku?). Gotowe szablony stron zawierają w sobie często dodatkowe wtyczki i rozszerzenia, które czasami nie posiadają odpowiedniej licencji do aktualizacji i potrafią przestać działać, gdy aktualizujemy silnik bez aktualizacji wtyczki. Nieraz zdarza się, że wybrane wtyczki potrzebne do poprawnego funkcjonowania modułu, trzeba aktualizować ręcznie średnio co 2 miesiące – i staje się to problemem, jeśli nie umiesz zrobić tego na własną rękę.

Ale żeby nie było, że jest aż tak bardzo źle… Gotowe szablony stron mają też sporo zalet, o których warto wspomnieć.

strona internetowa dla skupu aut 2

Zalety stron internetowych z gotowych szablonów

Największą zaletą skorzystania z gotowego szablonu jest szybszy czas realizacji strony internetowej oraz niższy koszt takiej usługi. Wykonawcy strony odchodzi czas poświęcony na koncepcję, projektowanie i programowanie szablonu. Wystarczy, że kupi (zdecydowanie zalecam unikać szablonów darmowych!) i zainstaluje gotowy motyw graficzny (wybrany wspólnie z klientem), a następnie go skonfiguruje i zainstaluje na wskazanym serwerze.

Gotowe szablony są z powodzeniem stosowane w tworzeniu sklepów internetowych (to właśnie tam najczęściej je wykorzystuję), gdzie budowa własnych szablonów jest dużo droższa niż w przypadku małych i prostych stron firmowych. Sklep internetowy, który musi obsłużyć dobre kilkanaście lub kilkadziesiąt różnych widoków (strona główna, kategorie, podkategorie, produkty, filtry, strony informacyjne, strony koszyka, kontaktu, moje konto, itd.) jest zdecydowanie tańszy we wdrożeniu z gotowego szablonu niż gdyby miał być projektowany indywidualnie. W przypadku strony firmowej te różnice nie są tak znaczące, ponieważ na stronie występuje zwykle widok strony głównej i dość powtarzalny widok podstron.

Który rodzaj szablonu strony internetowej lepiej wybrać?

Jeśli kluczowy jest dla Ciebie czas realizacji strony oraz niższy koszt – wykonaj stronę w oparciu o gotowy szablon. Zadbaj jednak o to, by był to szablon płatny, a firma, która będzie stawiać stronę, odpowiednio go zoptymalizuje i skonfiguruje. Pamiętaj jednak, że w tym wariancie to Ty musisz dopasować się do tego, co oferuje szablon.

Jeśli natomiast zależy Ci na indywidualnym wyglądzie Twojej strony i nie chcesz zaprzątać sobie głowy myślami, czy Twoja konkurencja przypadkiem nie ma takiej samej strony – skorzystaj z szablonu zaprojektowanego indywidualnie. W tym wariancie to szablon jest projektowany i dostosowany do Twoich potrzeb – masz pełną dowolność tego, jak będzie wyglądać Twoja nowa strona internetowa.

Jeśli szukasz wykonawcy strony internetowej, skontaktuj się ze mną. Mogę wykonać dla Ciebie zarówno stronę zaprojektowaną indywidualnie, jak też taką z gotowego szablonu, który pomogę Ci wybrać, by jak najlepiej spełnić najważniejsze kryteria pod wyszukiwarkę Google, użyteczność i prostotę obsługi.

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

Nowoczesna strona internetowa – jaka powinna być?

Kategorie: Strony internetowe

Strona internetowa to narzędzie, bez którego obecnie nie może obyć się prawdopodobnie żadna działalność komercyjna ani publiczna. Także osoby...

Czytaj więcej

Jak sprawdzić do kogo należy strona internetowa?

Kategorie: Strony internetowe

Jeżeli potrzebujesz sprawdzić, kto jest właścicielem strony internetowej (a konkretniej domeny internetowej, pod którą znajduje się strona), to w tym...

Czytaj więcej

Co umieścić w sekcji above the fold strony internetowej

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli planujesz zlecić komuś budowę strony internetowej lub zrobić ją samodzielnie, sprawdź moje wskazówki odnośnie wyglądu i treści, które powinny być zawarte...

Czytaj więcej

Instrukcja Google Analytics 3 (podstawy)

Kategorie: Strony internetowe E-commerce Przydatne narzędzia

Ten film i artykuł dotyczy starej wersji Google Analytics 3 (Universal Analytics). Zapraszam do obejrzenia instrukcji Google Analytics 4...

Czytaj więcej

Projektowanie stron internetowych w Canva – czy to ma sens?

Kategorie: Strony internetowe Przydatne narzędzia

Profesjonaliści, którzy projektują strony internetowe, z pewnością z szerokim uśmiechem spojrzą na tytuł tego artykułu. Czy Canva – amatorskie...

Czytaj więcej

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

Opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu