Szanowni Państwo, do 16.07 jestem na urlopie. Na wszystkie maile odpowiem po powrocie.

Google Partner arturkosinski.pl
Skontaktuj się
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Strona internetowa na abonament – czy to się opłaca?

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 2 stycznia 2022

Jeśli rozważasz zakup strony internetowej w rozliczeniu abonamentowym, sprawdź czy to rzeczywiście się opłaca oraz jakie są zalety i wady takiego rozwiązania. Poniżej znajdziesz przykładową kalkulację posiadnia takiej strony w perspektywie kilku lat.

Strona internetowa na abonament czy to się oplaca

Z tego artykułu dowiesz się: 

 • w jaki sposób możesz kupić stronę internetową
 • jakie są wady i zalety stron w abonamencie
 • porównanie kosztu zakupu strony w kreatorze oraz u projektanta stron

W jaki sposób możesz kupić stronę internetową – abonament i płatność jednorazowa

Jeszcze kilkanaście lat temu istniał tylko jeden model zakupu strony internetowej. Klient zainteresowaniu usługą tworzenia stron internetowych kontaktował się z wykonawcą takich usług (projektantem stron internetowych), a ten tworzył dla niego projekt strony i wdrażał go na serwerze. Z biegiem lat na rynku pojawiły się tzw. kreatory stron internetowych, w których za niewielką opłatą i ze średnią wiedzą techniczną możemy uruchomić stronę internetową samodzielnie (lub z pomocą innej osoby).

Pierwszy opisany model nazywany jest przeze mnie wykonaniem strony w oparciu o płatność jednorazową. Charakteryzuje się on dokonaniem płatności za utworzenie strony w momencie jej publikacji (sprawdź przy okazji ile kosztuje strona internetowa), a następnie corocznym odnawianiu serwera i domeny.

Drugi model nazywany jest przeze mnie stroną internetową na abonament. Polega on na tym, że płacimy niewielką kwotę za posiadanie strony internetowej, lecz jest to płatność miesięczna, w całym okresie posiadania serwisu.

Istnieje też model, który można nazwać modelem mieszanym, w którym wykorzystujemy kreator gotowych stron, jednak nie stawiamy serwisu samodzielnie, ale robi to dla nas inny wykonawca. W tym modelu płacimy jednorazową opłatę za wykonawcy, a następnie miesięczny abonament za posiadanie strony. Czasem strony w modelu abonamentowym posiadają też jakieś jednorazowe płatności początkowe, np. za wdrożenie konkretnego szablonu graficznego, rozszerzone wdrożenie Google Analytics, itd. W przypadku strony internetowej w abonamencie zwykle ponosimy też coroczny koszt utrzymania domeny (podobnie jak w modelu płatności jednorazowej).

sklep internetowy z kosmetykami

Jakie są wady i zalety stron internetowych na abonament

Pierwszą, zasadniczą wadą takich stron jest… sam abonament, który musimy płacić przez cały okres posiadania serwisu. W dalszej części artykułów poznasz przykładową kalkulację i porównanie całościowej ceny strony w abonamencie do strony tworzonej przez projektanta za opłatę jednorazową.

Inne wady stron na abonament to między innymi:

 • konieczność korzystania z gotowych szablonów strony (sprawdź wady i zalety stron internetowych z szablonu);
 • częste dodatkowe koszty początkowe (jednorazowe), np. indywidualny szablon, wdrożenie analityki, itd.
 • stronę z kreatora musisz utworzyć samodzielnie (jeśli masz na to czas i średnio-zaawansowane umiejętności obsługi komputera i internetu) lub zlecić komuś i zapłacić za wdrożenie;
 • ograniczone możliwości instalowania rozszerzeń do strony – mamy do dyspozycji tylko funkcje, które udostępnia nam kreator. W przypadku stron internetowych bez abonamentu, np. na otwartej platformie WordPress, mamy do dyspozycji tysiące darmowych i płatnych rozszerzeń.

Warto jednak wiedzieć, że strony na abonament nie mają samych wad. Istnieje jedna podstawowa zaleta takich serwisów – niski koszt uruchomienia witryny (w podstawowym wariancie, na gotowym szablonie, bez zaawansowanych dodatków). Jest to idealne rozwiązanie, gdy nie jesteśmy pewni naszego pomysłu na biznes i chcemy dać sobie kilka miesięcy na testy i weryfikację. W takiej sytuacji sens tworzenia drogiej, profesjonalnej strony internetowej, może być wątpliwy. Warto wówczas wrócić do tego tematu, gdy okaże się, że nasz pomysł przyjął się na rynku.

Porównanie kosztu zakupu strony na abonament oraz u projektanta stron

Wiesz już w jaki sposób możesz kupić stronę internetową oraz jakie są wady i zalety stron wykonanych w kreatorach. Przyjrzyjmy się teraz całościowym kosztom posiadania strony internetowej, kupionej w dwóch przestawionych modelach, zakładając, że stronę posiadamy 5 lat (60 miesięcy).

Na przykładzie kreatora Wix – najpopularniejszy pakiet Unlimited na moment pisania tego artykułu kosztuje 50 zł netto / miesięcznie przy płatności rocznej (600 zł netto rocznie). Warto wspomnieć, że to bardzo tania oferta, ponieważ najczęściej opłata abonamentowa to koszt w granicach 100 – 150zł netto miesięcznie. Budując stronę samodzielnie, prawdopodobnie wybierzesz pakiet VIP, który oferuje priorytetową pomoc techniczną (po to, by wykonać stronę szybciej). Domena w Wix na pierwszy rok jest za darmo, w kolejnych latach jej odnowienie jest płatne, a jego cena zależy od rodzaju domeny (przy okazji na moment pisania artykułu nie możemy zarejestrować tu domeny .pl). Możemy przyjąć średni roczny koszt przedłużenia domeny na poziomie 50zł netto. Kalkulacja posiadania strony w Wix (pakiet Unlimited) przez 5 lat: 600 zł * 5 lat + 50 zł * 4 lata = 3200 zł netto. Jeśli stronę posiadamy 10 lat, to koszt wyniesie 6400 zł netto. W przypadku abonamentu VIP (85 zł netto miesięcznie), po 10 latach koszt ten wyniesie już 10650 zł netto.

Sprawdźmy teraz model płatności jednorazowej, czyli zakup strony o projektanta. Koszt wdrożenia strony może być z różnicowany, przyjmijmy jednak na potrzeby tego artykułu, że średni koszt wykonania strony firmowej to 2000 zł netto (w tym domena i hosting na 1 rok), a roczny koszt utrzymania serwera i domeny to 200 zł netto. Kalkulacja posiadania takiej strony przez 5 lat: 2000 zł + 4 * 200zł = 2800 zł netto. Po 10 latach, koszt łączny to 3800 zł netto.

strona internetowa dla zarzadcy nieruchomosci

Poza różnicą w koszcie posiadania strony, zwróć też uwagę na inne istotne aspekty:

 • Strona u projektanta jest wykonana i dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb, w przeciwieństwie do strony z gotowego szablonu oferowanej przez kreator.
 • Kupując stronę u projektanta nie musisz poświęcać na to czasu (czy możesz pozwolić sobie na dwa tygodnie klikania w kreator by uruchomić swoją stronę internetową, w momencie gdy rozpoczynasz biznes i masz dziesiątki innych spraw na głowie?), posiadać żadnych umiejętności technicznych, kontaktować się z supportem w razie problemów, zastanawiać się jaka domena będzie najlepsza, jak utworzyć stronę by była skuteczna, itd. Wszystko to wykona za Ciebie doświadczony projektant.
 • Masz dostęp do pełnej palety domen, w tym najpopularniejszych w naszym kraju domen .pl.
 • Możesz do swojej strony doinstalować niezliczoną ilość rozszerzeń, integracji, ze względu na to, że będzie ona zbudowana na silniku z otwartym kodem źródłowym (open source), np. polecany przeze mnie WordPress.
 • Dowolna firma może zająć się modyfikacją Twojej strony – nie jesteś przywiązany do jednego dostawcy.

Mam nadzieję, że wskazówki z tego artykułu były dla Ciebie przydatne. Jeśli po przeczytaniu tego tekstu jesteś zainteresowany zleceniem mi wykonania strony internetowej dla Twojej firmy, skontaktuj się ze mną.

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

Jak sprawdzić jakich cookies używa strona internetowa?

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się jakich plików cookies wykorzystuje Twoja strona internetowa (lub dowolna inna), to w tym krótkim poradniku...

Czytaj więcej

Jak sprawdzić do kogo należy strona internetowa?

Kategorie: Strony internetowe

Jeżeli potrzebujesz sprawdzić, kto jest właścicielem strony internetowej (a konkretniej domeny internetowej, pod którą znajduje się strona), to w tym...

Czytaj więcej

Dlaczego moja strona nie wyświetla się w Google?

Kategorie: Strony internetowe

Posiadasz stronę internetową, ale nie jest ona widoczna w Google? Sprawdź moje wskazówki co zrobić, aby Twoja strona była...

Czytaj więcej

Mam nową stronę internetową, ale nie widać jej w Google – co robić?

Kategorie: Strony internetowe

Własna strona internetowa może stanowić świetne narzędzie reklamowe dla firmy. Bardzo często jednak nowo stworzona strona mimo, że świetnie...

Czytaj więcej

Strona typu one page, single page – co to jest?

Kategorie: Strony internetowe

Jeżeli interesuje Cię odpowiedź na pytanie co to jest strona internetowa, czy też aplikacja typu one page lub single page,...

Czytaj więcej
strony www olsztyn

Rozważasz współpracę ze mną?

Sprawdź, dlaczego warto.

Bezpośredni kontakt
Rozwiń informację
Współpracowałeś kiedyś z agencją i wiesz jak ciężko się komunikować z supportem? U mnie jest inaczej. Wykonuję osobiście większość prac i kontaktujesz się tylko ze mną.
Działania, które przynoszą efekty
Rozwiń informację
Przez lata testowałem (i nadal to robię) różne rozwiązania by skupić się na tych, które po prostu działają.
Szybkie terminy realizacji
Rozwiń informację
Większość zleceń wykonuję przed zadeklarowanym terminem. Nie obiecuję gruszek na wierzbie!
Transparentność
Rozwiń informację
Przekazuję wszelkie dostępy do stron internetowych, kont reklamowych, analityki. Rozliczenia ze mną są klarowne, każda oferta opisana jest w sposób, z którego jasno wynika podział mojego wynagrodzenia oraz opcji dodatkowych (jak płatne wtyczki do stron internetowych, czy budżety reklamowe w kampaniach marketingowych).
Jakość agencji w cenie freelancera
Rozwiń informację
Wąska specjalizacja w konkretnych rozwiązaniach internetowych (tworzenie stron i sklepów internetowych WordPress, marketing online w ekosystemie Google, marketing wideo w internecie) pozwala realizować skuteczne usługi niższym kosztem niż duże firmy.
Ciągły rozwój
Rozwiń informację
Od 2010 roku, kiedy wykonałem pierwsza stronę internetową, stale podnoszę kwalifikacje w obszarach swojej specjalizacji poprzez najróżniejsze kursy, szkolenia, grupy branżowe, itd.
Darmowa dawka wiedzy
Rozwiń informację
Dzielę się wiedzą, doświadczeniem i przydatnymi wskazówkami na blogu i kanale YouTube za darmo - sprawdź i subskrybuj kanał oraz newsletter. Zobacz także kurs płatny - wykład mp3 na temat podstawowych form zdobywania klientów przez internet.
Certyfikowany ekspert
Rozwiń informację
Moja wiedza z zakresu prowadzenia kampanii reklamowych potwierdzona jest certyfikatami Google Ads z różnych kategorii oraz statusem Google Partner.
Bogate doświadczenie
Rozwiń informację
Współpracowałem łącznie z kilkoma setkami firm i osób prywatnych, organizacjami małymi i dużymi, ministerstwami, związkami sportowymi, firmami zagranicznymi, itd.
Wszystko w jednym miejscu
Rozwiń informację
Od budowy strony internetowej, przez skuteczne formy marketingu po analitykę i optymalizację działań - wszystko u jednego, solidnego dostawcy.
Sztuczna inteligencja
Rozwiń informację
Blisko 15-letnie doświadczenie w branży internetowej łączę z najnowszymi osiągnięciami sztucznej inteligencji, by dostarczać usługi na najwyższym poziomie.

Skontaktuj się

 

newsletter

Zapisz się na mój newsletter i odbierz ebook
„10 cech skutecznej strony internetowej”.

Odbiorcy mojego newslettera otrzymują cyklicznie darmowe poradniki, ciekawostki, ostrzeżenia przez oszustwami oraz nowości z branży internetowej.

Poznaj opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu

Luźniejsze treści

Blisko 15-letnie doświadczenie w branży internetowej łączę z najnowszymi osiągnięciami sztucznej inteligencji, by dostarczać usługi na najwyższym poziomie.

Zamknij okno

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj więcej darmowych materiałów.

Dostępność WCAG