Google Partner arturkosinski.pl
Wycena online
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Skąd wziąć regulamin sklepu internetowego?

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia 2021

Jeśli planujesz zbudować sklep internetowy to z pewnością prędzej czy później natkniesz się na dylemat związany z przygotowaniem regulaminu sklepu. Skąd wziąć regulamin, na co zwracać uwagę i jakie mogą być konsekwencje posiadania nieodpowiedniego regulaminu – dowiesz się z tego filmu. Zobacz także wideo: Sklep internetowy – od czego zacząć.

Nieprawidłowo sformułowane regulaminy sklepów internetowych to powszechny problem wśród polskich sklepów internetowych. Co jakiś czas w mediach znaleźć można doniesienia o tym, że jakaś kancelaria prawna pozywa sklepy internetowe za stosowanie niedozwolonych klauzul w regulaminie. Sprawy te często kończą się przykrymi karami finansowymi dla właścicieli sklepów.

Najczęstszą przyczyną problemów z regulaminami sklepów jest to, że właściciele sklepów zwyczajnie kopiują regulamin w innej strony i wklejają do siebie, podmieniając tylko dane na swoje. Jest to duży błąd, po pierwsze dlatego, że nie wiemy czy regulamin który kopiujemy jest rzeczywiście poprawny i wolny np. od klauzul niedozwolonych, po drugie dlatego, że regulamin w dużym stopniu związany jest z systemem na jakim postawiony jest nasz sklep internetowy, zatem regulamin napisany np. pod sklep Prestashop może zupełnie nie nadawać się do sklepu opartego na innej platformie, ze względu na budowę systemu, formę składania zamówienia, itd. Regulamin sklepu internetowego powinien być dostosowany do charakteru naszego biznesu, dlatego nie powinniśmy go kopiować z innych stron. Pomijam już fakt, że regulamin podlega też przepisom prawa autorskiego.

Skąd zatem wziąć regulamin sklepu? Spotkałem się z sytuacjami, że właściciele sklepów piszą taki regulamin samodzielnie, bazując na przykład na kilku innych. Z pewnością rozwiązanie to pozwoli nam zaoszczędzić nieco pieniędzy, jednak może zająć sporo czasu, a dodatkowo jeśli nie jesteśmy prawnikami – nadal nie mamy pewności czy dany regulamin jest napisany odpowiednio. Ryzyko ewentualnych kar (szczególnie w czasach RODO…) nadal więc pozostaje.

Zatem… Skąd najlepiej wziąć regulamin sklepu internetowego?

Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie napisania regulaminu sklepu przez prawnika. Na rynku jest już sporo kancelarii, które się w tym specjalizują, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie. W przypadku moich klientów – którzy zlecają mi stworzenie sklepu internetowego – polecam kancelarię, z którą współpracuję już od kilku lat. Jeśli więc szukasz sprawdzonej kancelarii – nawet jeśli nie jesteś i nie planujesz być moim klientem – możesz odezwać się do mnie po namiary. Koszt takiego regulaminu przygotowanego przez prawnika to zwykle kwota rzędu 300zł. Jeśli więc kupujesz sklep internetowy za kilka tysięcy to warto dołożyć ułamek tej kwoty po to, aby zwyczajnie spać spokojnie i zająć się prowadzeniem sklepu internetowego, a nie stresować tym, że ktoś może wytoczyć Ci pozew za stosowanie klauzul niedozwolonych, naruszenie obowiązków informacyjnych itd.

Przy okazji zlecania prawnikowi stworzenia regulaminu sklepu warto skonsultować się z nim czy nasz sklep jest dostosowany do wymagań stawianych przez RODO i uzyskać ewentualne wskazówki co można w sklepie poprawić.

To wszystko co chciałem przedstawić w tym krótkim wideo / artykule.  Jeśli planujesz budowę sklepu internetowego – skontaktuj się ze mną. Moja firma od kilku lat realizuje tego typu projekty i z pewnością będziemy mogli Ci pomóc.

Jeśli wskazówki z tego filmu były dla Ciebie przydatne – daj kciuk w górę pod filmem, a jeśli chcesz dostawać więcej tego typu porad – zasubskrybuj mój kanał na YouTube i zapisz się na newsletter.

Do zobaczenia w kolejnym filmie!

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

Co to jest certyfikat SSL i kiedy warto go mieć?

Kategorie: Strony internetowe E-commerce Reklama w internecie Inne tematy

Certyfikat SSL na stronie internetowej – w poniższym wideo i artykule podpowiadam co to właściwie jest, czy potrzebujesz go...

Czytaj więcej

Jak wyróżnić aukcję Allegro po wyłączeniu szablonów html w 2017?

Kategorie: E-commerce Reklama w internecie

Uwaga, ze względu na dużą liczbę zapytań informuję, że nie świadczę już usług związanych ze sprzedażą na platformie Allegro...

Czytaj więcej

Instrukcja WooCommerce – zarządzanie produktami

Kategorie: E-commerce

W poniższej instrukcji WooCommerce (w formie tekstowej i wideo) pokażę Ci, jak zarządzać produktami w sklepie internetowym opartym na tej...

Czytaj więcej

Instrukcja Hotjar – Zwiększ skuteczność swojej strony

Kategorie: Strony internetowe E-commerce Przydatne narzędzia

Cześć, jeśli posiadasz już stronę internetową, to prawdopodobnie zależy Ci na tym, by była ona jak najbardziej skuteczna, czyli...

Czytaj więcej

Domeny za 0zł – czy to się opłaca?

Kategorie: Strony internetowe E-commerce Reklama w internecie Inne tematy

Jeśli planujesz założenie strony internetowej to prędzej czy później natkniesz się na temat rejestracji domeny. Zobaczysz wtedy, że ile...

Czytaj więcej

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

Poznaj opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu
Zamknij okno

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj więcej darmowych materiałów.

Dostępność WCAG