Google Partner arturkosinski.pl
Skontaktuj się
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Przegląd treści na stronie internetowej – dlaczego i kiedy warto go robić?

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca 2022

W tym artykule chciałbym zwrócić Twoją uwagę na ważne zagadnienie, jakim jest przegląd i aktualizacja treści na stronie internetowej. Dowiesz się co to oznacza, dlaczego warto to robić oraz jak do tego podejść na swojej stronie.

przegląd treści na stronie internetowej

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest przegląd treści na stronie internetowej
 • dlaczego warto wykonywać przegląd treści
 • kto wykonuje przegląd treści na stronie
 • jak i kiedy wykonywać przegląd i aktualizację treści

Co to jest przegląd treści na stronie?

Przegląd treści (contentu) na stronie internetowej to działanie polegające na analizie informacji zawartych na naszej witrynie. Informacjami tymi mogą być treści ofert, dane kontaktowe, galerie zdjęć, artykuły blogowe, czy inne elementy, które dodajesz na swoją stronę. W przypadku odnalezienia nieaktualnych treści, powinniśmy zaplanować ich jak najszybszą aktualizację.

Temat może wydać się banalny, jednak, jako osoba zajmująca się tworzeniem stron internetowych, mam bardzo często kontakt ze stronami, które zwyczajnie nie są przeglądane i aktualizowane. Prawdopodobnie ich właściciele nie zdają sobie sprawy z tego, jaki potencjał drzemie w regularnym aktualizowaniu treści oraz jak wiele szans na pozyskanie klientów mogli stracić przez brak tego działania.

Przyznam się, że sam również przez wiele lat byłem w grupie właścicieli stron, którzy nie aktualizują swoich treści. Dopiero, gdy zacząłem coraz bardziej zgłębiać tajniki pozycjonowania stron internetowych oraz user experience, wdrożyłem do swojej listy zadań cykliczny przegląd wszystkich miejsc, gdzie moi Klienci stykają się z moją firmą, np.:

 • strona internetowa
 • konta w mediach społecznościowych, tj. Facebook, Instagram, LinkedIn
 • kanał na YouTube
 • automatyczne maile w newsletterze
 • profil Google Moja firma
 • itd.

Dlaczego warto wykonywać przegląd i aktualizację treści na stronie internetowej?

Naturalne jest, że w miarę upływu czasu pewnie rzeczy w naszych firmach się zmieniają. Niestety bardzo często zapominamy odzwierciedlać te zmiany na naszych stronach internetowych. Podobnie z biegiem czasu mogą zmieniać się rozwiązania pewnych problemów, które opisywaliśmy w artykułach na naszym blogu.

Powinniśmy dążyć do tego, aby wszystkie treści, które publikujemy w internecie i są możliwe do odnalezienia przez potencjalnych klientów (np. w wyszukiwarce Google), były w miarę możliwości zawsze aktualne. Być może nie masz świadomości, ale artykuł blogowy, który dodałeś 8 lat temu, dzisiaj może być w Top 3 Google i właśnie z niego generujesz sprzedaż w swoim sklepie internetowym – warto sprawdzać takie rzeczy np. w Google Analytics.

Ciekawy przykład. W 2013 roku chciałem pokazać siłę artykułów blogowych jednemu z moich Klientów. Dodaliśmy na jego stronie artykuł na temat „Jak odplamić dywan”. Minęło wiele lat, a ta treść cały czas jest widoczna na pierwszej stronie Google, pośród dużych serwisów takich jak WP, Homebook, Castorama, czy duże sklepy z dywanami. Niestety, jak pewnie się domyślasz, artykuł od momentu dodania nie był aktualizowany, choćby o najnowsze produkty do odplamiania dywanów, które przez prawie dekadę na pewno pojawiły się w firmie zajmującej się sprzedażą środków czystości.

Podsumowując, dlaczego warto robić przegląd i aktualizację contentu na stronie internetowej? Po to, aby:

 • oszczędzić naszym odbiorcom tracenia czasu na czytanie nieaktualnych treści (user experience)
 • zwiększać częstotliwość odwiedzin robota Google na naszej stronie. Aktualizując treść dajesz robotowi sygnał, że warto zajrzeć z powrotem na Twoją stronę (lepsze pozycjonowanie)
 • weryfikować poprawność danych kontaktowych, cen, zdjęć w galeriach, itd. (uniknięcie błędów)
 • sprawdzać działanie formularza kontaktowego na stronie, czy zapisu na newsletter
 • budować lepsze powiązania między podstronami, np. w starych artykułach blogowych możesz podlinkować nowe, które poruszają podobne zagadnienie (ponownie lepsze pozycjonowanie)

Podstawy zdobywania klientów przez internet Kurs audio

Kto powinien wykonywać przegląd contentu na stronie internetowej?

Idealnie, gdyby przegląd treści robiła osoba, która tą treść dodawała lub osoba odpowiedzialna za treść w firmie (właściciel, specjalista od marketingu, copywriter, itd). Przegląd contentu to zadanie na tyle proste do zrobienia samodzielnie (wystarczy bowiem po prostu przeklikać stronę i wypunktować sobie fragmenty do zaktualizowania), że w mojej ocenie nie ma sensu zatrudniać do tego zewnętrznej firmy.

Ty, jako właściciel lub osoba odpowiedzialna za treści w swojej firmie, najlepiej wiesz co jest aktualne, a co należy poprawić. Jedyne, czego Ci potrzeba to odrobina czasu. Czynność, którą ewentualnie można zlecić, to wprowadzenie zaktualizowanych treści do panelu administracyjnego serwisu. Firma zajmująca się tworzeniem stron prawdopodobnie zrobi to sprawniej niż Ty, dzięki czemu oszczędzisz swój czas, a efekt będzie widoczny na stronie szybciej.

Jak i kiedy wykonywać przegląd treści na stronie internetowej?

Nie ma uniwersalnej reguły jak często należy wykonywać przegląd i aktualizację contentu na stronach internetowych, ponieważ każdy przypadek jest inny. W swojej działalności staram się wykonywać przeglądy dwóch zagadnień:

 • wykonuję przegląd moich ofert na stronie, profili social media, sprawdzam ogólną poprawność działania strony – 1x na 2-4 tygodnie
 • wykonuję kompleksowy przegląd artykułów blogowych – 1x na 3-6 miesięcy

Punkt pierwszy dotyczy elementów, z którymi najczęściej stykają się moi Klienci – sprawdzają media społecznościowe, ofertę cenową, itd. Dlatego też dość często wchodzę na swoją stronę i różne profile social media z różnych urządzeń, czy przeglądarek. Sprawdzam, czy wszystko wyświetla się poprawnie (może bowiem się zdarzyć, że w wyniku jakiejś automatycznej aktualizacji coś nagle przestało działać), czy wszystkie informacje są aktualne. Jeśli tak nie jest – od razu je poprawiam.

Punkt drugi dotyczy sporej bazy artykułów (na moment tworzenia tego materiału to blisko 100 pozycji). Przejrzenie tego wszystkiego i dokonanie ewentualnych poprawek to spore wyzwanie. Staram się robić to kilka razy w roku. Jeśli jesteś w takim punkcie, że masz kilkadziesiąt artykułów i nigdy jeszcze nie robiłeś ich aktualizacji, mogę Cię pocieszyć tym, że najgorszy jest pierwszy raz. Później idzie to w miarę sprawnie.

Poza przeglądem treści monitoruję dostępność strony (swojej oraz Klientów, którym prowadzę kampanie reklamowe) – kilka razy dziennie za pomocą specjalnego oprogramowania napisanego do tego celu. Jeśli jakaś strona przestaje działać, od razu otrzymuję powiadomienie i mogę coś z tym zrobić.

No cóż, to chyba wszystko, co chciałem napisać na temat przeglądu treści na stronie internetowej. Mam nadzieję, że przekonałem Cię, że jest to ważne zagadnienie, które należy zaplanować w swoim kalendarzu jako wydarzenie cykliczne. Życzę powodzenia w aktualizowaniu swoich treści, a jeśli potrzebujesz jakiejś pomocy technicznej lub szukasz wykonawcy nowej strony internetowej, skontaktuj się ze mną.

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

Mam nową stronę internetową, ale nie widać jej w Google – co robić?

Kategorie: Strony internetowe

Własna strona internetowa może stanowić świetne narzędzie reklamowe dla firmy. Bardzo często jednak nowo stworzona strona mimo, że świetnie...

Czytaj więcej

Jak sprawdzić jakich cookies używa strona internetowa?

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się jakich plików cookies wykorzystuje Twoja strona internetowa (lub dowolna inna), to w tym krótkim poradniku...

Czytaj więcej

Co to jest CTA na stronie internetowej? Definicja, przykłady, dobre praktyki.

Kategorie: Strony internetowe

CTA (Call to Action) to wezwanie do działania na stronie internetowej. W tym artykule przedstawię Ci kilka dobrych praktyk...

Czytaj więcej

Co umieścić w sekcji above the fold strony internetowej

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli planujesz zlecić komuś budowę strony internetowej lub zrobić ją samodzielnie, sprawdź moje wskazówki odnośnie wyglądu i treści, które powinny być zawarte...

Czytaj więcej

Projektowanie stron internetowych w Canva – czy to ma sens?

Kategorie: Strony internetowe Przydatne narzędzia

Profesjonaliści, którzy projektują strony internetowe, z pewnością z szerokim uśmiechem spojrzą na tytuł tego artykułu. Czy Canva – amatorskie...

Czytaj więcej
strony www olsztyn

Rozważasz współpracę ze mną?

Sprawdź, dlaczego warto.

Bezpośredni kontakt
Rozwiń informację
Współpracowałeś kiedyś z agencją i wiesz jak ciężko się komunikować z supportem? U mnie jest inaczej. Wykonuję osobiście większość prac i kontaktujesz się tylko ze mną.
Działania, które przynoszą efekty
Rozwiń informację
Przez lata testowałem (i nadal to robię) różne rozwiązania by skupić się na tych, które po prostu działają.
Szybkie terminy realizacji
Rozwiń informację
Większość zleceń wykonuję przed zadeklarowanym terminem. Nie obiecuję gruszek na wierzbie!
Transparentność
Rozwiń informację
Przekazuję wszelkie dostępy do stron internetowych, kont reklamowych, analityki. Rozliczenia ze mną są klarowne, każda oferta opisana jest w sposób, z którego jasno wynika podział mojego wynagrodzenia oraz opcji dodatkowych (jak płatne wtyczki do stron internetowych, czy budżety reklamowe w kampaniach marketingowych).
Jakość agencji w cenie freelancera
Rozwiń informację
Wąska specjalizacja w konkretnych rozwiązaniach internetowych (tworzenie stron i sklepów internetowych WordPress, marketing online w ekosystemie Google, marketing wideo w internecie) pozwala realizować skuteczne usługi niższym kosztem niż duże firmy.
Ciągły rozwój
Rozwiń informację
Od 2010 roku, kiedy wykonałem pierwsza stronę internetową, stale podnoszę kwalifikacje w obszarach swojej specjalizacji poprzez najróżniejsze kursy, szkolenia, grupy branżowe, itd.
Darmowa dawka wiedzy
Rozwiń informację
Dzielę się wiedzą, doświadczeniem i przydatnymi wskazówkami na blogu i kanale YouTube za darmo - sprawdź i subskrybuj kanał oraz newsletter. Zobacz także kurs płatny - wykład mp3 na temat podstawowych form zdobywania klientów przez internet.
Certyfikowany ekspert
Rozwiń informację
Moja wiedza z zakresu prowadzenia kampanii reklamowych potwierdzona jest certyfikatami Google Ads z różnych kategorii oraz statusem Google Partner.
Bogate doświadczenie
Rozwiń informację
Współpracowałem łącznie z kilkoma setkami firm i osób prywatnych, organizacjami małymi i dużymi, ministerstwami, związkami sportowymi, firmami zagranicznymi, itd.
Wszystko w jednym miejscu
Rozwiń informację
Od budowy strony internetowej, przez skuteczne formy marketingu po analitykę i optymalizację działań - wszystko u jednego, solidnego dostawcy.

Skontaktuj się

 

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

function ml_webform_success_1807946(){try{window.top.location.href="https://arturkosinski.pl/newsletter/potwierdz-swoj-adres-e-mail/"}catch(o){window.location.href="https://arturkosinski.pl/newsletter/potwierdz-swoj-adres-e-mail/"}} .

Poznaj opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu
Zamknij okno

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj więcej darmowych materiałów.

Dostępność WCAG