Google Partner arturkosinski.pl
Wycena online
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Projektowanie stron internetowych w Canva – czy to ma sens?

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 2 marca 2022

Profesjonaliści, którzy projektują strony internetowe, z pewnością z szerokim uśmiechem spojrzą na tytuł tego artykułu. Czy Canva – amatorskie narzędzie do projektowania online – nadaje się do profesjonalnego projektowania stron internetowych?

projektowanie stron w canva

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co to jest Canva
 • w jakich sytuacjach Canva sprawdza się najlepiej
 • czy w Canva da się zaprojektować stronę internetową
 • czy Canva może zastąpić profesjonalne narzędzia do projektowania stron

Co to jest Canva

Canva to aplikacja internetowa, dostępna pod adresem canva.com, służąca do przygotowywania projektów graficznych bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Narzędzie to posiada bazę gotowych szablonów do różnego rodzaju projektów – od wizytówek, przez ulotki, plakaty, posty social media, po… prezentacje, filmy oraz strony internetowe. Właśnie ten ostatni element szczególnie mnie zainteresował. Na tyle, że postanowiłem sprawdzić, jakie możliwości daje Canva w zakresie projektowania stron.

Być może zainteresuje Cię instrukcja Canva, którą nagrałem kilka lat temu (wciąż pozostaje aktualna).

Warto wspomnieć, że Canva posiada wersję darmową i jest dość prosta w obsłudze, dlatego w ostatnich latach stała się popularnym narzędziem do amatorskiego projektowania grafik.

W jakich sytuacjach Canva sprawdza się najlepiej?

Canva sprawdza się idealnie, jeśli chcemy samodzielnie projektować grafiki do social media, banery na stronę internetową, czy proste materiały do druku. Jeśli opanujemy Canvę oraz podstawowe zasady projektowania graficznego (o których mówię w podlinkowanej wyżej instrukcji), możemy szybko i prosto tworzyć tego typu projekty – bez oczekiwania na grafika, wymiany maili, poprawek i ponoszenia kosztów z tym związanych.

Warto jednak mieć na uwadze, że najczęściej projekty tworzone przez amatora da się już na pierwszy rzut oka odróżnić od tych, które przygotuje profesjonalny projektant. Jeśli więc zależy nam na budowaniu profesjonalnego wizerunku firmy, powinniśmy korzystać z usług grafika, a własne prace wykonywać:

 • w oparciu o jego zalecenia,
 • dla mniej znaczących projektów, np. okazjonalne posty w social media, czy materiały do użytku wewnętrznego w firmie,
 • w oparciu księgę znaku naszego logo oraz dobre praktyki projektowania graficznego.

Czy w Canva da się zaprojektować stronę internetową?

Profesjonaliści, zajmujący się na co dzień projektowaniem stron internetowych, korzystają zwykle z innego oprogramowania, np. Adobe (Photoshop, XD, Illustrator), Affinity (Designer, Photo), Figma, czy InVision. Wielu z nich (w tym i ja) zaczęło swoją przygodę z projektowaniem strony wcześniej, niż powstała Canva czy inne tego typu aplikacje i spoglądają na nie z przymrużeniem oka, jako programy dla amatorów.

Podstawy zdobywania klientów przez internet Kurs audio

W jednym z ostatnich projektów stron internetowych postanowiłem zrobić eksperyment i wykonać projekt w Canva w wersji Pro. Czy w Canva da się zaprojektować stronę? Wygląda na to, że tak. W dodatku kilka elementów tej aplikacji pozytywnie mnie zaskoczyło:

 • Canva w wersji Pro posiada rozbudowaną bazę zdjęć (stock), które możemy w dowolnej ilości wykorzystywać w projekcie. Jest to interesujące, ponieważ abonament Canva Pro na dzień pisania artykułu to koszt 49,99 zł i obejmuje „Ponad 100 milionów stockowych zdjęć, wideo, plików audio i grafik”. Podczas, gdy np. stock.adobe.com zaczyna się od 29,99 EUR miesięcznie, a w nim możliwość pobrania max. 10 zasobów.
 • Canva posiada mnóstwo gotowych szablonów, którymi możemy się zainspirować. Projektanci czerpią inspirację ze stron typu Dribbble, czy Behance. W Canvie możemy bezpośrednio w aplikacji przejrzeć blisko 400 ładnych szablonów stron. Możemy oczywiście także po prostu zmodyfikować wybrany szablon przez wstawienie swoich danych, jednak w tym przypadku nie mówimy o profesjonalnym projektowaniu stron, a jedynie o odtwarzaniu gotowych schematów.
 • Canva posiada ciekawy moduł prezentacji projektu strony. Możemy udostępnić projekt w formie linka, który przedstawia praktycznie gotową stronę internetową w przeglądarce. Rozwiązanie to jest znane z profesjonalnych aplikacji webowych do projektowania stron (jak Figma, czy InVision).
 • Inne interesujące możliwości Canvy to np. projektowanie zespołowe, funkcje graficzne rodem z Photoshopa (np. błyskawiczne usuwanie tła), bezpośrednia publikacja treści w social media, czy 100 GB miejsca w chmurze (dla wersji Pro).

Czy Canva może zastąpić profesjonalne narzędzia do projektowania stron?

Podczas mojej krótkiej przygody z próbą wykonania projektu strony, pomimo licznych zalet Canvy, napotkałem jednak też sporo niedogodności, przez które uznałem, że Canva nie jest w stanie (w jej obecnym kształcie) zastąpić profesjonalnych narzędzi do projektowania stron.

Wspomniane niedogodności to choćby próba skopiowania kodu HEX użytego koloru, niestandardowe fonty, których brakuje w bazie Google Fonts, topornie działające maskowanie zdjęć, czy eksportowanie zdjęć, itd. Prawdopodobnie kolejne projekty będę jednak wykonywał z narzędziach, z których korzystałem dotychczas, jednak nie wykluczam powrotu do Canvy w celu zaczerpnięcia inspiracji, pobrania materiałów stockowych, czy przygotowywania szybkich wizualizacji.

szablony stron w canva

Przykładowe szablony stron w Canva.

 

Zobacz także

5 wskazówek zanim kupisz stronę www

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli planujesz zlecić wykonanie strony internetowej dla swojej firmy to polecam Ci obejrzeć najpierw powyższy film. Omawiam w nim 5...

Czytaj więcej

Uwaga na podejrzane smsy o przedłużeniu domeny

Kategorie: Strony internetowe E-commerce Inne tematy

W tym filmie chciałbym podpowiedzieć Ci co zrobić, kiedy jako właściciel strony internetowej dostałeś sms z informacją, że kończy...

Czytaj więcej

Strona internetowa na abonament – czy to się opłaca?

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli rozważasz zakup strony internetowej w rozliczeniu abonamentowym, sprawdź czy to rzeczywiście się opłaca oraz jakie są zalety i wady takiego...

Czytaj więcej

Wtyczki WordPress – poznaj moje Top 5

Kategorie: Strony internetowe Przydatne narzędzia

Jeśli posiadasz stronę na WordPress (lub planujesz zlecić komuś jej stworzenie), zapoznaj się koniecznie z moimi rekomendacjami na temat wtyczek, które warto...

Czytaj więcej

Co to jest certyfikat SSL i kiedy warto go mieć?

Kategorie: Strony internetowe E-commerce Reklama w internecie Inne tematy

Certyfikat SSL na stronie internetowej – w poniższym wideo i artykule podpowiadam co to właściwie jest, czy potrzebujesz go...

Czytaj więcej

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

Opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu