Google Partner arturkosinski.pl
Skontaktuj się
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Projekt logo – 5 wskazówek zanim kupisz

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia 2022

Cześć, jeśli planujesz zlecić komuś wykonanie projektu logo dla swojej firmy, to w tym filmie mam dla Ciebie 5 wskazówek, dzięki którym unikniesz problemów związanych może nie tyle z realizacją projektu co z jego dalszym wykorzystaniem. Zapraszam do oglądania i przeczytania tekstu.

Logo do kupienia? Na co zwrócić uwagę?

Jestem wykonawcą stron internetowych i często trafiają do mnie klienci, którzy jeszcze nie mają projektu logo lub mają, ale jest ono przygotowane w nieodpowiedni sposób. Czasami w taki, który w zasadzie uniemożliwia jego wykorzystanie.  Postanowiłem wiec zebrać najważniejsze wskazówki odnośnie projektu logo z punktu widzenia osoby kupującej taki projekt, aby później uniknęła ona rozczarowań gdy na przykład okaże się, że trzeba je wykonać od nowa. Przejdźmy zatem do konkretów – 5 wskazówek zanim kupisz logo. Sprawdź również materiał jak poprawnie umieszczać logo na stronie.

Projekt logo – format zapisu pliku

Musisz wiedzieć, że grafika komputerowa dzieli się na wektorową (tzw. krzywe) i rastrową (tzw. bitmapa). Nie wdając się w szczegóły z czego składa się obraz w jakiej grafice – musisz zapamiętać, że grafikę wektorową można dowolnie skalować bez utraty jakości. To znaczy możesz projekt wykonany w krzywych pomniejszyć aby pasował na długopis lub powiększyć aby zajmował cały billboard, a grafika cały czas będzie miała dobrą jakość.  Natomiast grafika rastrowa nie posiada tej właściwości – skalowanie takiej grafiki – szczególe w górę – powoduje, że wygląda ona gorzej niż rozmiar oryginalny.

raster wektor

W przypadku projektu logo zdecydowanie porządane jest przygotowanie projektu zarówno w grafice wektorowej i rastrowej. Projekt w krzywych wykorzystasz np. do druku a bitmapę w social media, na stronę www czy do wykonania własnej prezentacji.

Wektory zapisywane są w formatach typu PDF, SVG, EPS lub w plikach roboczych programów graficznych np. AI, CDR. Rastry natomiast to popularne JPG czy PNG. Warto posiadać obraz rastrowy zarówno z białym tłem (JPG) jak też bez tła (PNG). To bardzo ważne!

Proporcje znaku w logo

Mówiąc o proporcjach nie chodzi mi o podziały harmoniczne, itd, ale o zwykłe ułożenie elementów logo względem siebie. Logo składające się z sygnetu czyli znaku graficznego oraz logotypu czyli napisu może mieć układ poziomy – horyzontalny lub pionowy – wertykalny.

W przypadku strony internetowej znacznie bardziej porządny jest układ horyzontalny – z prostego powodu – jeśli logo ma układ wertykalny to automatycznie cały górny panel strony (z logo i menu) jest wyższy (aby logo było czytelne), zabiera więcej miejsca, przez co trzeba więcej scrollować by dostać się do interesujących nas treści. Dużo bardziej praktycznie jest zmniejszenie wysokości górnego panelu strony na rzecz szybszego dotarcia do właściwej treści strony. Z podobnego powodu na stronach internetowych nie są zbyt porządane logo w formie okręgu z treścią wpisaną w środek czy też różnego rodzaju herby. Aby były one czytelne muszą być dość wysokie i zabierają cenne miejsce na górze strony.

logo projekt

Projekt logo indywidualny czy modyfikacja gotowej ikony?

Ustal z wykonawcą logo czy kupujesz projekt indywidualny czy modyfikację gotowej grafiki np. kupionej na stocku (w banku grafik / zdjęć). Pewnie obiło ci się o uszy ze firmy potrafią wydać fortunę na nowe logo, a równocześnie na Allegro znajdziesz oferty wykonania logo za 50-100 zł. Ta tańsze oferty to najczęściej po prostu zakup gotowego znaku i ewentualna indywidualna przeróbka np. zmiana koloru, dodanie napisu. Przykłady takich gotowych ikon pokazuję w filmie na stocku Deposit Photos.

Czy kupowanie takich gotowych projektów to coś złego? Niekoniecznie, jeśli masz ograniczony budżet to takie zmontowanie logo z gotowych elementów może być jedynym na ten moment rozwiązaniem. Warto jednak wprowadzić jakiekolwiek zmiany w kupowanej grafice i przede wszystkim mieć świadomość co kupujemy.

Podstawy zdobywania klientów przez internet Kurs audio

Ogólne uwagi odnośnie projektu logo

Odnośnie samego projektu logo przyjmij zasadę – im prościej tym lepiej. Spójrz na logo największych światowych firm typu Nike, McDonald’s – to proste znaki. Dobrym pomysłem jest usunięcie z projektu wszystkiego co nie jest potrzebne. Projekt musi być estetyczny, a nie przeładowany bajerami. Zdaj się najlepiej na swojego projektanta jeśli ma w tym doświadczenie i podoba Ci się jego portfolio.

Koniecznie zwróć uwagę czy twoje logo będzie czytelne w wersji jednokolorowej – pewne nośniki wymagają takiego projektu, np. pieczątka, grawer lub logo wystrugane w drewnie. Warto posiadać wersję logo na białym tle, na ciemnym tle oraz monochromatyczne, czyli czarno-białe

Autorskie prawa majątkowe do projektu logo

Koniecznie podpisz umowę przekazania autorskich praw majątkowych do wykonanego projektu abyś był jego pełnoprawnym właścicielem. Podrzucam link do ciekawego artykułu na ten temat na stronie Poradnik przedsiębiorcy, zapoznaj się z nim.

Na koniec jeszcze jedna uwaga – wbrew temu co usłyszysz czy przeczytasz w internecie – że logo to twarz Twojej firmy i musi być niewiadomo jak dobre, itd – opracowanie logo to nie jest najwyższy priorytet dla nowo powstającej firmy – jeśli zakładasz firmę skup się ma pozyskiwaniu klientów i oferowaniu jak najwyższej jakości produktu / usługi zamiast poświęcać dni i godziny na wybór odpowiedniego odcienia czerwieni w logo. Logo zawsze możesz poprawić lub zmienić, ale jeśli nie będziesz umiał generować zysków to logo nie będzie ci w ogóle potrzebne bo Twoja firma nie przetrwa.

Jeśli interesuje cię temat zakupu projektu logo to zapewne masz tez w planach zakup strony www dla swojej firmy, która to pomoże ci właśnie pozyskiwać klientów z internetu. Jeśli tak to koniecznie – zobacz moją ofertę tworzenia stron www. Moja firma od kilku lat realizuje tego typu projekty i z pewnością będziemy mogli Ci pomóc.

Jeśli wskazówki z tego filmu były dla Ciebie przydatne – daj kciuk w górę pod filmem na YouTube, a jeśli chcesz dostawać więcej tego typu porad zupełnie za darmo – zasubskrybuj mój kanał i zapisz się na newsletter.

Do zobaczenia w kolejnym filmie!

 

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

Menu na stronie internetowej – przegląd popularnych rozwiązań

Kategorie: Strony internetowe

Nawigacja na stronach internetowych ewoluuje wraz z rozwojem technologii. Kilkanaście lat temu 99% stron internetowych składało się z kolumny...

Czytaj więcej

Kalendarz e-commerce 2018 od Prestashop

Kategorie: E-commerce Reklama w internecie

 Ze względu na archiwalny charakter filmu kalendarz nie jest już dostępny. Zapraszam do subskrypcji kanału YouTube, na którym...

Czytaj więcej

Instrukcja Google Analytics 3 (podstawy)

Kategorie: Strony internetowe E-commerce Przydatne narzędzia

Ten film i artykuł dotyczy starej wersji Google Analytics 3 (Universal Analytics). Zapraszam do obejrzenia instrukcji Google Analytics 4...

Czytaj więcej

Strona internetowa na abonament – czy to się opłaca?

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli rozważasz zakup strony internetowej w rozliczeniu abonamentowym, sprawdź czy to rzeczywiście się opłaca oraz jakie są zalety i wady takiego...

Czytaj więcej

Atrakcyjne grafiki do social media – zrób to sam z Canva (instrukcja)

Kategorie: Reklama w internecie Przydatne narzędzia

Linki z filmu: https://www.canva.com Jeśli prowadzisz konta swojej firmy w mediach społecznościowych i chciałbyś poprawić ich jakość graficzną to...

Czytaj więcej
strony www olsztyn

Rozważasz współpracę ze mną?

Sprawdź, dlaczego warto.

Bezpośredni kontakt
Rozwiń informację
Współpracowałeś kiedyś z agencją i wiesz jak ciężko się komunikować z supportem? U mnie jest inaczej. Wykonuję osobiście większość prac i kontaktujesz się tylko ze mną.
Działania, które przynoszą efekty
Rozwiń informację
Przez lata testowałem (i nadal to robię) różne rozwiązania by skupić się na tych, które po prostu działają.
Szybkie terminy realizacji
Rozwiń informację
Większość zleceń wykonuję przed zadeklarowanym terminem. Nie obiecuję gruszek na wierzbie!
Transparentność
Rozwiń informację
Przekazuję wszelkie dostępy do stron internetowych, kont reklamowych, analityki. Rozliczenia ze mną są klarowne, każda oferta opisana jest w sposób, z którego jasno wynika podział mojego wynagrodzenia oraz opcji dodatkowych (jak płatne wtyczki do stron internetowych, czy budżety reklamowe w kampaniach marketingowych).
Jakość agencji w cenie freelancera
Rozwiń informację
Wąska specjalizacja w konkretnych rozwiązaniach internetowych (tworzenie stron i sklepów internetowych WordPress, marketing online w ekosystemie Google, marketing wideo w internecie) pozwala realizować skuteczne usługi niższym kosztem niż duże firmy.
Ciągły rozwój
Rozwiń informację
Od 2010 roku, kiedy wykonałem pierwsza stronę internetową, stale podnoszę kwalifikacje w obszarach swojej specjalizacji poprzez najróżniejsze kursy, szkolenia, grupy branżowe, itd.
Darmowa dawka wiedzy
Rozwiń informację
Dzielę się wiedzą, doświadczeniem i przydatnymi wskazówkami na blogu i kanale YouTube za darmo - sprawdź i subskrybuj kanał oraz newsletter. Zobacz także kurs płatny - wykład mp3 na temat podstawowych form zdobywania klientów przez internet.
Certyfikowany ekspert
Rozwiń informację
Moja wiedza z zakresu prowadzenia kampanii reklamowych potwierdzona jest certyfikatami Google Ads z różnych kategorii oraz statusem Google Partner.
Bogate doświadczenie
Rozwiń informację
Współpracowałem łącznie z kilkoma setkami firm i osób prywatnych, organizacjami małymi i dużymi, ministerstwami, związkami sportowymi, firmami zagranicznymi, itd.
Wszystko w jednym miejscu
Rozwiń informację
Od budowy strony internetowej, przez skuteczne formy marketingu po analitykę i optymalizację działań - wszystko u jednego, solidnego dostawcy.

Skontaktuj się

 

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

function ml_webform_success_1807946(){try{window.top.location.href="https://arturkosinski.pl/newsletter/potwierdz-swoj-adres-e-mail/"}catch(o){window.location.href="https://arturkosinski.pl/newsletter/potwierdz-swoj-adres-e-mail/"}} .

Poznaj opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu
Zamknij okno

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj więcej darmowych materiałów.

Dostępność WCAG