Google Partner arturkosinski.pl
Wycena online
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Kto zarządza stroną internetową?

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 3 stycznia 2022

Jeżeli zastanawiasz się, kto zarządza powinien zarządzać stroną internetową, czy jest to konieczne oraz czy możesz robić to samodzielnie, sprawdź moje wskazówki w poniższym artykule.

Kto zarządza stroną internetową

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są rodzaje zarządzania stroną internetową
 • czym jest opieka techniczna nad stroną
 • czym jest opieka nad treścią strony
 • kto zarządza stroną internetową

Jakie są rodzaje zarządzania stroną internetową?

Wśród klientów w branży tworzenia stron internetowych dość często pojawia się pytanie – kto zarządza stroną internetową? Co to jest zarządzanie stroną internetową i kto powinien to robić? Pod pojęciem zarządzania stroną internetową można rozumieć różne zadania. Najłatwiej zarządzanie stroną internetową pogrupować na dwie kategorie:

 • prace techniczne związane z prawidłowym funkcjonowaniem strony,
 • prace związane z contentem strony (zarządzanie treścią).

Czym jest opieka techniczna nad stroną internetową?

W ramach opieki technicznej nad stroną internetową mogą być prowadzone następujące działania:

 • aktualizacja systemu CMS, wtyczek i szablonów
 • cykliczne skanowanie antywirusowe
 • usuwanie wirusów i ataków hakerskich
 • tworzenie i zarządzanie kopiami zapasowymi oraz ich przywracanie w razie awarii
 • dbanie o poprawność funkcjonowania serwisu
 • monitorowanie dostępności strony i ewentualnych błędów, np. wygasła domena, certyfikat SSL, itd.
 • aktualizacja wersji PHP na serwerze i dostosowanie do niej strony internetowej

Powyższe działania charakteryzują się dwoma cechami: o ile nie ma jakiejś poważniejszej awarii są niewidoczne dla właściciela strony (osoba zarządzająca stroną wykonuje je w tle)  oraz wymagają wiedzy technicznej związanej z zarządzaniem stronami internetowymi i hostingiem.

Czy jest konieczność zatrudniania firmy do wykonywania tego typu prac? W większości przypadków, jeśli strona internetowa została wykonana poprawnie i aktualizuje się automatycznie, awarie zdarzają się rzadko. Czasem mogą one wynikać z nieprawidłowej automatycznej aktualizacji, zainfekowania plików strony wirusem lub koniecznością ręcznej aktualizacji jakiejś wtyczki (np. szybkich płatności w sklepach internetowych). Jeśli na naszej stronie internetowej nic takiego się nie dzieje, to jedyne co rekomenduję zrobić to cykliczny (raz na kilka miesięcy) przegląd strony internetowej oraz dokonanie niezbędnych usprawnień.

Jeśli natomiast nasza strona boryka się od czasu do czasu z problemami natury technicznej, jest to serwis generujący duży ruch, przekładający się na duże korzyści biznesowe, to warto zastanowić się nad wykupieniem stałej opieki technicznej nad stroną internetową. Koszty takiej opieki są marginalne w porównaniu do strat, jakie możemy zanotować, gdy nasza strona z powodu awarii przestanie działać na kilka dni, utraci swoje pozycje w Google lub co gorsza wyciekną z niej wrażliwe dane klientów. W przypadku posiadania takiej opieki wszelkie naprawy realizowane są w trybie pilnym, najczęściej w ciągu kilkunastu minut do kilku godzin od wystąpienia awarii.

strona internetowa dla architekta

Czym jest zarządzanie treścią strony i kto może to robić?

W ramach opieki nad contentem (treścią) strony, najczęściej wykonywane są następujące działania:

 • dodawanie nowych artykułów na blog
 • dodawanie nowych zdjęć do galerii
 • aktualizacja opinii, referencji, certyfikatów
 • zmiana danych teleadresowych
 • dodawanie nowych ofert

Jeśli tego typu działania nie mają miejsca na Twojej witrynie, ponieważ jej treść nie zmienia się z biegiem czasu (lub dzieje się to bardzo rzadko, np. raz na rok), tak naprawdę możesz całkowicie pominąć ten rodzaj zarządzania stroną i zlecić odpowiednie zmiany autorowi strony, gdy masz zapotrzebowanie. Jeśli natomiast treść Twojej strony stale się rozbudowaje, powinieneś zainteresować się wdrożeniem zarządzania treścią strony.

Jeśli nasza strona internetowa posiada odpowiedni panel zarządzania treścią, np. WordPress, to tego typu prace możemy wykonywać w całości samodzielnie. Warunkiem jest posiadanie średnio-zaawansowanych umiejętności obsługi komputera i internetu oraz przejścia szkolenia z obsługi strony (np. w formie wideo). Tego typu szkolenia udostępniam Klientom, którzy kupili u mnie stronę internetową.

Warto pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Nawet podczas ostrożnego korzystania z panelu zarządzania treścią, w oparciu o najlepszą instrukcję, mogą przytrafić nam się błędy, które spowodują uszkodzenie strony internetowej. Jeśli więc nie czujesz się zbyt pewnie w środowisku internetowym, lepiej zlecać tego typu prace zewnętrznym firmom, które zajmują się tworzeniem i zarządzaniem strona internetowymi. W przypadku dokonania uszkodzenia przez taką firmę, z pewnością w krótkim czasie będzie ona w stanie naprawić powstałe błędy.

Kto powinien zarządzać Twoją stroną internetową?

Jeśli czujesz się na siłach i przejdziesz odpowiednie szkolenie z obsługi panelu CMS, możesz z powodzeniem zarządzać treściami na swojej stronie internetowej. Warto jednak robić to ostrożnie, ponieważ drobny błąd może rozwalić całą witrynę. Jeśli chodzi o opiekę techniczną nad bezpieczeństwem, kopiami zapasowymi, aktualizacjami – zalecam skorzystać ze stałej opieki wykonywanej przez autora strony lub robić cykliczne przeglądy witryny, raz na kilka miesięcy.

Mam nadzieję, że wskazówki z tego artykułu były dla Ciebie przydatne. Jeśli po przeczytaniu tego tekstu jesteś zainteresowany zleceniem mi wykonania strony internetowej dla Twojej firmy, skontaktuj się ze mną.

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

Freelancer WordPress – jak może Ci pomóc?

Kategorie: Strony internetowe

Systemy zarządzania treścią czyli CMS to rozwiązania, które cieszą się dużym uznaniem. Przede wszystkim ułatwiają zarządzanie witryną i pozwalają...

Czytaj więcej

Strona internetowa na abonament – czy to się opłaca?

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli rozważasz zakup strony internetowej w rozliczeniu abonamentowym, sprawdź czy to rzeczywiście się opłaca oraz jakie są zalety i wady takiego...

Czytaj więcej

UX – Co to jest User Experience?

Kategorie: Strony internetowe

Niezależnie od tego, czy klienta przywiodła do nas nasza dopracowana strategia marketingowa, czy też łut szczęścia – powinno zależeć...

Czytaj więcej

Co to jest certyfikat SSL i kiedy warto go mieć?

Kategorie: Strony internetowe E-commerce Reklama w internecie Inne tematy

Certyfikat SSL na stronie internetowej – w poniższym wideo i artykule podpowiadam co to właściwie jest, czy potrzebujesz go...

Czytaj więcej

Menu na stronie internetowej – przegląd popularnych rozwiązań

Kategorie: Strony internetowe

Nawigacja na stronach internetowych ewoluuje wraz z rozwojem technologii. Kilkanaście lat temu 99% stron internetowych składało się z kolumny...

Czytaj więcej

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

Poznaj opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu
Zamknij okno

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj więcej darmowych materiałów.

Dostępność WCAG