Szanowni Państwo, w najbliższych tygodniach nie przyjmuję nowych zleceń. Więcej w tym filmie.

Google Partner arturkosinski.pl
Skontaktuj się
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Kto zarządza stroną internetową?

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 3 stycznia 2022

Jeżeli zastanawiasz się, kto zarządza powinien zarządzać stroną internetową, czy jest to konieczne oraz czy możesz robić to samodzielnie, sprawdź moje wskazówki w poniższym artykule.

Kto zarządza stroną internetową

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są rodzaje zarządzania stroną internetową
 • czym jest opieka techniczna nad stroną
 • czym jest opieka nad treścią strony
 • kto zarządza stroną internetową

Jakie są rodzaje zarządzania stroną internetową?

Wśród klientów w branży tworzenia stron internetowych dość często pojawia się pytanie – kto zarządza stroną internetową? Co to jest zarządzanie stroną internetową i kto powinien to robić? Pod pojęciem zarządzania stroną internetową można rozumieć różne zadania. Najłatwiej zarządzanie stroną internetową pogrupować na dwie kategorie:

 • prace techniczne związane z prawidłowym funkcjonowaniem strony,
 • prace związane z contentem strony (zarządzanie treścią).

Czym jest opieka techniczna nad stroną internetową?

W ramach opieki technicznej nad stroną internetową mogą być prowadzone następujące działania:

 • aktualizacja systemu CMS, wtyczek i szablonów
 • cykliczne skanowanie antywirusowe
 • usuwanie wirusów i ataków hakerskich
 • tworzenie i zarządzanie kopiami zapasowymi oraz ich przywracanie w razie awarii
 • dbanie o poprawność funkcjonowania serwisu
 • monitorowanie dostępności strony i ewentualnych błędów, np. wygasła domena, certyfikat SSL, itd.
 • aktualizacja wersji PHP na serwerze i dostosowanie do niej strony internetowej

Powyższe działania charakteryzują się dwoma cechami: o ile nie ma jakiejś poważniejszej awarii są niewidoczne dla właściciela strony (osoba zarządzająca stroną wykonuje je w tle)  oraz wymagają wiedzy technicznej związanej z zarządzaniem stronami internetowymi i hostingiem.

Czy jest konieczność zatrudniania firmy do wykonywania tego typu prac? W większości przypadków, jeśli strona internetowa została wykonana poprawnie i aktualizuje się automatycznie, awarie zdarzają się rzadko. Czasem mogą one wynikać z nieprawidłowej automatycznej aktualizacji, zainfekowania plików strony wirusem lub koniecznością ręcznej aktualizacji jakiejś wtyczki (np. szybkich płatności w sklepach internetowych). Jeśli na naszej stronie internetowej nic takiego się nie dzieje, to jedyne co rekomenduję zrobić to cykliczny (raz na kilka miesięcy) przegląd strony internetowej oraz dokonanie niezbędnych usprawnień.

Jeśli natomiast nasza strona boryka się od czasu do czasu z problemami natury technicznej, jest to serwis generujący duży ruch, przekładający się na duże korzyści biznesowe, to warto zastanowić się nad wykupieniem stałej opieki technicznej nad stroną internetową. Koszty takiej opieki są marginalne w porównaniu do strat, jakie możemy zanotować, gdy nasza strona z powodu awarii przestanie działać na kilka dni, utraci swoje pozycje w Google lub co gorsza wyciekną z niej wrażliwe dane klientów. W przypadku posiadania takiej opieki wszelkie naprawy realizowane są w trybie pilnym, najczęściej w ciągu kilkunastu minut do kilku godzin od wystąpienia awarii.

strona internetowa dla architekta

Czym jest zarządzanie treścią strony i kto może to robić?

W ramach opieki nad contentem (treścią) strony, najczęściej wykonywane są następujące działania:

 • dodawanie nowych artykułów na blog
 • dodawanie nowych zdjęć do galerii
 • aktualizacja opinii, referencji, certyfikatów
 • zmiana danych teleadresowych
 • dodawanie nowych ofert

Jeśli tego typu działania nie mają miejsca na Twojej witrynie, ponieważ jej treść nie zmienia się z biegiem czasu (lub dzieje się to bardzo rzadko, np. raz na rok), tak naprawdę możesz całkowicie pominąć ten rodzaj zarządzania stroną i zlecić odpowiednie zmiany autorowi strony, gdy masz zapotrzebowanie. Jeśli natomiast treść Twojej strony stale się rozbudowaje, powinieneś zainteresować się wdrożeniem zarządzania treścią strony.

Jeśli nasza strona internetowa posiada odpowiedni panel zarządzania treścią, np. WordPress, to tego typu prace możemy wykonywać w całości samodzielnie. Warunkiem jest posiadanie średnio-zaawansowanych umiejętności obsługi komputera i internetu oraz przejścia szkolenia z obsługi strony (np. w formie wideo). Tego typu szkolenia udostępniam Klientom, którzy kupili u mnie stronę internetową.

Warto pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Nawet podczas ostrożnego korzystania z panelu zarządzania treścią, w oparciu o najlepszą instrukcję, mogą przytrafić nam się błędy, które spowodują uszkodzenie strony internetowej. Jeśli więc nie czujesz się zbyt pewnie w środowisku internetowym, lepiej zlecać tego typu prace zewnętrznym firmom, które zajmują się tworzeniem i zarządzaniem strona internetowymi. W przypadku dokonania uszkodzenia przez taką firmę, z pewnością w krótkim czasie będzie ona w stanie naprawić powstałe błędy.

Kto powinien zarządzać Twoją stroną internetową?

Jeśli czujesz się na siłach i przejdziesz odpowiednie szkolenie z obsługi panelu CMS, możesz z powodzeniem zarządzać treściami na swojej stronie internetowej. Warto jednak robić to ostrożnie, ponieważ drobny błąd może rozwalić całą witrynę. Jeśli chodzi o opiekę techniczną nad bezpieczeństwem, kopiami zapasowymi, aktualizacjami – zalecam skorzystać ze stałej opieki wykonywanej przez autora strony lub robić cykliczne przeglądy witryny, raz na kilka miesięcy.

Mam nadzieję, że wskazówki z tego artykułu były dla Ciebie przydatne. Jeśli po przeczytaniu tego tekstu jesteś zainteresowany zleceniem mi wykonania strony internetowej dla Twojej firmy, skontaktuj się ze mną.

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

Mam nową stronę internetową, ale nie widać jej w Google – co robić?

Kategorie: Strony internetowe

Własna strona internetowa może stanowić świetne narzędzie reklamowe dla firmy. Bardzo często jednak nowo stworzona strona mimo, że świetnie...

Czytaj więcej

Tania strona internetowa? Uważaj na te rzeczy.

Kategorie: Strony internetowe

„Kupiłam tanią stronę internetową i wykonawca zapadł się pod ziemię po opłaceniu faktury”. To tylko jeden z możliwych negatywnych...

Czytaj więcej

Co powinna zawierać strona internetowa?

Kategorie: Strony internetowe

Planujesz stworzenie strony internetowej, ale nie wiesz jakie informacje powinna ona zawierać? Sprawdź moje wskazówki, bazujące na ponad 10-letnim...

Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć adres e-mail i formularz na stronie internetowej WordPress?

Kategorie: Strony internetowe Przydatne narzędzia

1000+ spamowych maili na minutę? To nie brzmi zbyt dobrze i na pewno nie chcesz doświadczyć takiej sytuacji. W...

Czytaj więcej

5 wskazówek zanim kupisz stronę www

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli planujesz zlecić wykonanie strony internetowej dla swojej firmy to polecam Ci obejrzeć najpierw powyższy film. Omawiam w nim 5...

Czytaj więcej
strony www olsztyn

Rozważasz współpracę ze mną?

Sprawdź, dlaczego warto.

Bezpośredni kontakt
Rozwiń informację
Współpracowałeś kiedyś z agencją i wiesz jak ciężko się komunikować z supportem? U mnie jest inaczej. Wykonuję osobiście większość prac i kontaktujesz się tylko ze mną.
Działania, które przynoszą efekty
Rozwiń informację
Przez lata testowałem (i nadal to robię) różne rozwiązania by skupić się na tych, które po prostu działają.
Szybkie terminy realizacji
Rozwiń informację
Większość zleceń wykonuję przed zadeklarowanym terminem. Nie obiecuję gruszek na wierzbie!
Transparentność
Rozwiń informację
Przekazuję wszelkie dostępy do stron internetowych, kont reklamowych, analityki. Rozliczenia ze mną są klarowne, każda oferta opisana jest w sposób, z którego jasno wynika podział mojego wynagrodzenia oraz opcji dodatkowych (jak płatne wtyczki do stron internetowych, czy budżety reklamowe w kampaniach marketingowych).
Jakość agencji w cenie freelancera
Rozwiń informację
Wąska specjalizacja w konkretnych rozwiązaniach internetowych (tworzenie stron i sklepów internetowych WordPress, marketing online w ekosystemie Google, marketing wideo w internecie) pozwala realizować skuteczne usługi niższym kosztem niż duże firmy.
Ciągły rozwój
Rozwiń informację
Od 2010 roku, kiedy wykonałem pierwsza stronę internetową, stale podnoszę kwalifikacje w obszarach swojej specjalizacji poprzez najróżniejsze kursy, szkolenia, grupy branżowe, itd.
Darmowa dawka wiedzy
Rozwiń informację
Dzielę się wiedzą, doświadczeniem i przydatnymi wskazówkami na blogu i kanale YouTube za darmo - sprawdź i subskrybuj kanał oraz newsletter. Zobacz także kurs płatny - wykład mp3 na temat podstawowych form zdobywania klientów przez internet.
Certyfikowany ekspert
Rozwiń informację
Moja wiedza z zakresu prowadzenia kampanii reklamowych potwierdzona jest certyfikatami Google Ads z różnych kategorii oraz statusem Google Partner.
Bogate doświadczenie
Rozwiń informację
Współpracowałem łącznie z kilkoma setkami firm i osób prywatnych, organizacjami małymi i dużymi, ministerstwami, związkami sportowymi, firmami zagranicznymi, itd.
Wszystko w jednym miejscu
Rozwiń informację
Od budowy strony internetowej, przez skuteczne formy marketingu po analitykę i optymalizację działań - wszystko u jednego, solidnego dostawcy.

Skontaktuj się

 

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

Poznaj opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu
Zamknij okno

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj więcej darmowych materiałów.

Dostępność WCAG