Google Partner arturkosinski.pl
Skontaktuj się
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Koniec Google Analytics 3. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca 2022

Już latem przyszłego roku czekają nas duże zmiany – od 1.07.2023 r. Google Analytics 3 (Universal Analytics) zaprzestaje zbierania danych o ruchu użytkowników na stronach internetowych. Jego funkcje przejmuje nowe narzędzie, Google Analytics 4. Przyczyną takiego kroku są zmieniające się zwyczaje użytkowników, coraz częściej korzystających z urządzeń mobilnych i wymagających coraz bardziej zaawansowanych technik ochrony danych. Co możemy zrobić, aby nie pozostać w tyle? Jak przygotować się do przejścia na Google Analytics 4?

Nie masz czasu czytać? Sprawdź ofertę – wdrożenie Google Analytics.

koniec google analytics co dalej

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do czego służy Google Analytics?
  • Czym różni się Google Analytics 4 od Google Analytics 3?
  • Jak przejść na Google Analytics 4?
  • Jak przebiega migracja danych z Universal Analytics do Google Analytics 4?
  • Jak połączyć Google Analytics 4 z Google Ads?
  • Jak Google Analytics 4 dba o prywatność i bezpieczeństwo danych?

Do czego służy Google Analytics?

Google Analytics to narzędzie analityczne, dostępne darmowo w ramach usługi konta Google. Służy ono do zbierania i prezentacji danych o użytkownikach, odwiedzających stronę lub sklep internetowy. Informacje te mogą być następnie analizowane pod kątem bardzo wielu zmiennych. Dowiadujemy się dzięki temu m.in. w jaki sposób użytkownicy trafili na stronę, jak się po niej poruszają, ilu z nich decyduje się na wykonanie jakiejś akcji (nazywanej konwersją), ilu wychodzi ze strony od razu po jej wyświetleniu, jak wielu użytkowników do nas powraca, kiedy odnotowujemy największe zainteresowanie witryną, czy kampanie reklamowe przynoszą skutek, itp.

Dane zgromadzone w Google Analytics można bardzo łatwo porównać, co umożliwia np. sprawdzenie, jak ma się nasza skuteczność w stosunku do innego okresu lub czy strona internetowa w wersji mobilnej jest dla użytkowników atrakcyjna. Dzięki swojej wszechstronności, Google Analytics stało się niezbędnym narzędziem współtowarzyszącym administrowaniu dowolną stroną internetową.

google analytics screen

Czym różni się Google Analytics 4 od Google Analytics 3?

Podstawową różnicą (poza zmienionym interfejsem) między Google Analytics 3 (Universal Analytics) a Google Analytics 4 jest podejście do sesji na stronie i zdarzeń w aplikacji mobilnej. Nowe rozwiązanie umożliwia śledzenie użytkownika przemieszczającego się między stroną a aplikacją, co nie było możliwe w przypadku Universal Analytics, stworzonego jeszcze przed masowym zainteresowaniem użytkowników urządzeniami mobilnymi.

Google Analytics 3 koncentrowało się na pojedynczych interakcjach, takich jak wizyta czy sesja. Google Analytics 4 podchodzi do procesu całościowo, umożliwiając znacznie lepsze poznanie użytkownika, skuteczniejszy remarketing czy dopasowanie dynamicznych reklam w ramach remarketingu.

Nowe narzędzia Google Analytics 4 szybciej się uczą, podążając za tokiem rozumowania klienta. Jednocześnie nowoczesne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa gwarantują ochronę danych osobowych na najwyższym możliwym poziomie.

W Google Analytics 4 łatwiejsza jest również integracja z Google Ads czy Google Merchant Center, co umożliwia szybszy zwrot z inwestycji w środki przeznaczone na marketing, zwłaszcza w zakresie zorientowanym na konwersje.

Jak przejść na Google Analytics 4?

Aby rozpocząć korzystanie z Google Analytics, należy przejść przez proces konfiguracji nowe konta i podłączenia go do strony internetowej za pomocą specjalnego tagu. Działania te warto zlecić specjalistom, którzy wykonają je nie tylko poprawnie, ale także sprawnie i bez wątpliwości, czy aby wszystko zrobiliśmy właściwie – sprawdź moją ofertę wdrożenie Google Analytics.

Użytkownicy korzystający już z Universal Analytics, w pierwszej kolejności muszą dodać do profilu usługę Google Analytics 4. Wybór opcji „Asystent konfiguracji usługi Google Analytics 4” umożliwi równoczesne zbieranie danych przez Google Analytics 3 oraz Google Analytics 4. Wszyscy użytkownicy zalogowani w Universal Analytics, automatycznie otrzymują dostęp do Google Analytics 4 w momencie skonfigurowania konta.

Jak przebiega migracja danych z Universal Analytics do Google Analytics 4?

Aby dokonać migracji z Google Analytics 3 (Universal Analytics) a Google Analytics 4, należy wykonać następujące działania:

  • Analiza struktury konta: dostosowanie funkcjonalności konta pod konkretną firmę. Musisz zdecydować m.in. o ilości usług (można stworzyć jedną usługę dla całego przedsiębiorstwa lub wiele usług, np. dla oddziałów czy linii produktowych). Umożliwi to także ustalenie strumieni danych (źródeł, z których informacje będą płynąć do danej usługi) oraz dokonanie higieny danych (np. podjęcie decyzji o wykluczeniu wewnętrznych adresów IP z monitoringu ruchu).
  • Dodanie usługi Google Analytics 4 do konta Google Analytics (obok usługi Universal Analytics, jeśli ta istnieje).
  • Konfiguracja i uruchomienie zbierania danych: dodanie tagu do witryny, ustalenie strumieni danych.
  • Aktywacja Google Signals: dzięki temu możliwy będzie skuteczny remarketing w stosunku do użytkowników przemieszczających się między kanałami (działa wyłącznie w przypadku użytkowników, którzy włączyli personalizację reklam).
  • Połączenie konta Google Analytics 4 z Google Ads: zagadnienie to zostało szerzej scharakteryzowane poniżej.
  • Przeniesienie celów oraz konwersji z Universal Analytics do Google Analytics 4, jeśli nie korzystałeś dotychczas z GA3 – należy cele i konwersje ustalić od nowa.
  • Stworzenie list odbiorców: można je importować z Google Analytics 3 oraz z Google Ads.
  • Wdrożenie funkcji zbierania danych e-commerce dla sklepów internetowych: ma zastosowanie w przypadku przedsiębiorców prowadzących e-commerce.
  • Dodanie użytkowników: dotychczasowi użytkownicy Universal Analytics uzyskują dostęp automatycznie. Kolejnych może dodawać wyłącznie administrator.

Uwaga! Nie wszystkie powyższe czynności wymagają wykonania w przypadku każdego konta Google Analytics 4. Część przedsiębiorstw może pominąć niektóre kroki, które w ich przypadku nie mają zastosowania. Zawsze warto w tym celu zasięgnąć porady firm specjalizujących się w prowadzeniu Google Analytics i Google Ads.

Jak połączyć Google Analytics 4 z Google Ads?

Podobnie jak Universal Analytics, także Google Analytics 4 można (a wręcz należy) połączyć z profilem Google Ads, o ile firma taki posiada. Istnieje możliwość szybkiego skopiowania danych dot. kampanii i konwersji, a także list odbiorców.

Nowoczesne podejście do sesji i zdarzeń, umożliwiające łączenie akcji podejmowanych w ramach różnych kanałów, pozwala na jeszcze lepsze dostosowanie kampanii pod względem zwiększenia konwersji i obniżenia ich kosztów, ze szczególnym uwzględnieniem remarketingu. Sprawdź moją ofertę kampanie Google Ads.

Podstawy zdobywania klientów przez internet Kurs audio

Jak Google Analytics 4 dba o prywatność i bezpieczeństwo danych?

Modele zachowań klientów w internecie są obszarem rozbieżności interesów. Użytkownicy pragną pozostać jak najbardziej anonimowi, podczas gdy firmy dążą do zebrania o nich jak największej ilości danych, mogących przydać się w dalszych procesach sprzedażowych. Google Analytics 4 stara się połączyć te dwa odmienne pragnienia w sposób satysfakcjonujący dla obu stron.

Z jednej strony kompleksowe podejście do sesji i zdarzeń pozwala na śledzenie użytkownika nawet jeśli ten przemieszcza się między kanałami – raz otwiera stronę internetową firmy na laptopie, innym razem posługuje się jej aplikacją mobilną. Profilowanie w tym przypadku jest łatwiejsze i skuteczniejsze.

Co istotne, dane nie są zbierane bez zgody klienta. Połączenie Google Analytics 4 z innymi usługami Google umożliwia np. tracking użytkownika w ramach innych usług, w czasie gdy pozostaje on do nich zalogowany.

Po danych z różnych kanałów oraz z innych usług Google, standardowo nadal będą zbierane informacje z cookies, ale stanowić będą one obecnie dopiero trzecie źródło wiedzy o użytkowniku, co wyraźnie pokazuje duży postęp w tym zakresie.

Dzięki korelacji wszystkich wymienionych metod, dane o potencjalnym kliencie zbierane są metodą waterfall, umożliwiając uzupełnienie luki w informacjach z jednego poziomu na poziomie kolejnym. Realny stanie się remarketing pomiędzy kanałami (np. dotarcie ze specjalnym rabatem do klienta desktopowego, który nie zakończył zakupów w aplikacji).

Czy Google Analytics 4 to rewolucja na rynku zarządzania klientem internetowym? Mówić można raczej o ewolucji. Narzędzie pozwoli znacznie lepiej poznać klienta przy poszanowaniu wszystkich jego danych wrażliwych. Będzie to miało obopólną korzyść: sprzedawca dotrze z ofertą do osób potencjalnie zainteresowanych, użytkownik nie będzie zarzucany niechcianymi reklamami na skutek złego targetowania.

Rozwój narzędzia z pewnością zapewni w niedalekiej przyszłości jeszcze inne korzyści, usprawniające zarówno relacje B2C, jak i B2B, a nawet C2C z pośrednictwem przeznaczonych do tego platform.

Korzystasz z Google Analytics 3 (Universal Analytics) i chcesz przejść na Google Analytics 4? Nie zwlekaj – im wcześniej, tym lepiej. Narzędzie już zacznie zbierać dane i za kilkanaście miesięcy nie będziesz startować od zera.

Powierz utworzenie lub migrację oraz prowadzenie konta Google Analytics 4 profesjonalistom – zachęcam do kontaktu!

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

Zakładnie sklepu internetowgo – od czego zacząć

Kategorie: Reklama w internecie

W poniższym wideo oraz artykule omawiam najważniejsze aspekty zakładania sklepu internetowego z punktu widzenia przyszłego właściciela. Jeśli planujesz założyć...

Czytaj więcej

Google Tag Manager – co to jest?

Kategorie: Przydatne narzędzia

Strony internetowe z zainstalowanymi tagami marketingowymi znacznie ułatwiają prowadzenie analityki i działań reklamowych w internecie. Przekłada się to na...

Czytaj więcej

Prestashop 1.7 – instrukcja – jak dodawać i edytować produkty w panelu administracyjnym

Kategorie: E-commerce

Potrzebujesz sklepu internetowego? Zobacz moją ofertę: Tworzenie sklepów internetowych. Spawdź pełne szkolenie z obsługi sklepu PrestaShop.    Instrukcja Prestashop...

Czytaj więcej

Jak wirus na stronie internetowej niszczy marketing i sprzedaż online?

Kategorie: Strony internetowe

Jak wirus na stronie internetowej może zniszczyć Twój marketing i sprzedaż online oraz jak się przed tym uchronić? Zobacz...

Czytaj więcej

Stan witryny w WordPress – dlaczego warto tu zaglądać?

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli korzystasz z WordPressa i posiadasz wersję minimum 5.2, w Twoim panelu administracyjnym znajdziesz ekran Stan witryny. W tym...

Czytaj więcej
strony www olsztyn

Rozważasz współpracę ze mną?

Sprawdź, dlaczego warto.

Bezpośredni kontakt
Rozwiń informację
Współpracowałeś kiedyś z agencją i wiesz jak ciężko się komunikować z supportem? U mnie jest inaczej. Wykonuję osobiście większość prac i kontaktujesz się tylko ze mną.
Działania, które przynoszą efekty
Rozwiń informację
Przez lata testowałem (i nadal to robię) różne rozwiązania by skupić się na tych, które po prostu działają.
Szybkie terminy realizacji
Rozwiń informację
Większość zleceń wykonuję przed zadeklarowanym terminem. Nie obiecuję gruszek na wierzbie!
Transparentność
Rozwiń informację
Przekazuję wszelkie dostępy do stron internetowych, kont reklamowych, analityki. Rozliczenia ze mną są klarowne, każda oferta opisana jest w sposób, z którego jasno wynika podział mojego wynagrodzenia oraz opcji dodatkowych (jak płatne wtyczki do stron internetowych, czy budżety reklamowe w kampaniach marketingowych).
Jakość agencji w cenie freelancera
Rozwiń informację
Wąska specjalizacja w konkretnych rozwiązaniach internetowych (tworzenie stron i sklepów internetowych WordPress, marketing online w ekosystemie Google, marketing wideo w internecie) pozwala realizować skuteczne usługi niższym kosztem niż duże firmy.
Ciągły rozwój
Rozwiń informację
Od 2010 roku, kiedy wykonałem pierwsza stronę internetową, stale podnoszę kwalifikacje w obszarach swojej specjalizacji poprzez najróżniejsze kursy, szkolenia, grupy branżowe, itd.
Darmowa dawka wiedzy
Rozwiń informację
Dzielę się wiedzą, doświadczeniem i przydatnymi wskazówkami na blogu i kanale YouTube za darmo - sprawdź i subskrybuj kanał oraz newsletter. Zobacz także kurs płatny - wykład mp3 na temat podstawowych form zdobywania klientów przez internet.
Certyfikowany ekspert
Rozwiń informację
Moja wiedza z zakresu prowadzenia kampanii reklamowych potwierdzona jest certyfikatami Google Ads z różnych kategorii oraz statusem Google Partner.
Bogate doświadczenie
Rozwiń informację
Współpracowałem łącznie z kilkoma setkami firm i osób prywatnych, organizacjami małymi i dużymi, ministerstwami, związkami sportowymi, firmami zagranicznymi, itd.
Wszystko w jednym miejscu
Rozwiń informację
Od budowy strony internetowej, przez skuteczne formy marketingu po analitykę i optymalizację działań - wszystko u jednego, solidnego dostawcy.
Sztuczna inteligencja
Rozwiń informację
Blisko 15-letnie doświadczenie w branży internetowej łączę z najnowszymi osiągnięciami sztucznej inteligencji, by dostarczać usługi na najwyższym poziomie.

Skontaktuj się

 

newsletter

Zapisz się na mój newsletter i odbierz ebook
„10 cech skutecznej strony internetowej”.

Odbiorcy mojego newslettera otrzymują cyklicznie darmowe poradniki, ciekawostki, ostrzeżenia przez oszustwami oraz nowości z branży internetowej.

Poznaj opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu

Luźniejsze treści

Blisko 15-letnie doświadczenie w branży internetowej łączę z najnowszymi osiągnięciami sztucznej inteligencji, by dostarczać usługi na najwyższym poziomie.

Zamknij okno

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj więcej darmowych materiałów.

Dostępność WCAG