Google Partner arturkosinski.pl
Wycena online
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Koniec Google Analytics 3. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia 2022

Już latem przyszłego roku czekają nas duże zmiany – od 1.07.2023 r. Google Analytics 3 (Universal Analytics) zaprzestaje zbierania danych o ruchu użytkowników na stronach internetowych. Jego funkcje przejmuje nowe narzędzie, Google Analytics 4. Przyczyną takiego kroku są zmieniające się zwyczaje użytkowników, coraz częściej korzystających z urządzeń mobilnych i wymagających coraz bardziej zaawansowanych technik ochrony danych. Co możemy zrobić, aby nie pozostać w tyle? Jak przygotować się do przejścia na Google Analytics 4?

Nie masz czasu czytać? Sprawdź ofertę – wdrożenie Google Analytics.

koniec google analytics co dalej

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Do czego służy Google Analytics?
 • Czym różni się Google Analytics 4 od Google Analytics 3?
 • Jak przejść na Google Analytics 4?
 • Jak przebiega migracja danych z Universal Analytics do Google Analytics 4?
 • Jak połączyć Google Analytics 4 z Google Ads?
 • Jak Google Analytics 4 dba o prywatność i bezpieczeństwo danych?

Do czego służy Google Analytics?

Google Analytics to narzędzie analityczne, dostępne darmowo w ramach usługi konta Google. Służy ono do zbierania i prezentacji danych o użytkownikach, odwiedzających stronę lub sklep internetowy. Informacje te mogą być następnie analizowane pod kątem bardzo wielu zmiennych. Dowiadujemy się dzięki temu m.in. w jaki sposób użytkownicy trafili na stronę, jak się po niej poruszają, ilu z nich decyduje się na wykonanie jakiejś akcji (nazywanej konwersją), ilu wychodzi ze strony od razu po jej wyświetleniu, jak wielu użytkowników do nas powraca, kiedy odnotowujemy największe zainteresowanie witryną, czy kampanie reklamowe przynoszą skutek, itp.

Dane zgromadzone w Google Analytics można bardzo łatwo porównać, co umożliwia np. sprawdzenie, jak ma się nasza skuteczność w stosunku do innego okresu lub czy strona internetowa w wersji mobilnej jest dla użytkowników atrakcyjna. Dzięki swojej wszechstronności, Google Analytics stało się niezbędnym narzędziem współtowarzyszącym administrowaniu dowolną stroną internetową.

google analytics screen

Czym różni się Google Analytics 4 od Google Analytics 3?

Podstawową różnicą (poza zmienionym interfejsem) między Google Analytics 3 (Universal Analytics) a Google Analytics 4 jest podejście do sesji na stronie i zdarzeń w aplikacji mobilnej. Nowe rozwiązanie umożliwia śledzenie użytkownika przemieszczającego się między stroną a aplikacją, co nie było możliwe w przypadku Universal Analytics, stworzonego jeszcze przed masowym zainteresowaniem użytkowników urządzeniami mobilnymi.

Google Analytics 3 koncentrowało się na pojedynczych interakcjach, takich jak wizyta czy sesja. Google Analytics 4 podchodzi do procesu całościowo, umożliwiając znacznie lepsze poznanie użytkownika, skuteczniejszy remarketing czy dopasowanie dynamicznych reklam w ramach remarketingu.

Nowe narzędzia Google Analytics 4 szybciej się uczą, podążając za tokiem rozumowania klienta. Jednocześnie nowoczesne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa gwarantują ochronę danych osobowych na najwyższym możliwym poziomie.

W Google Analytics 4 łatwiejsza jest również integracja z Google Ads czy Google Merchant Center, co umożliwia szybszy zwrot z inwestycji w środki przeznaczone na marketing, zwłaszcza w zakresie zorientowanym na konwersje.

Jak przejść na Google Analytics 4?

Aby rozpocząć korzystanie z Google Analytics, należy przejść przez proces konfiguracji nowe konta i podłączenia go do strony internetowej za pomocą specjalnego tagu. Działania te warto zlecić specjalistom, którzy wykonają je nie tylko poprawnie, ale także sprawnie i bez wątpliwości, czy aby wszystko zrobiliśmy właściwie – sprawdź moją ofertę wdrożenie Google Analytics.

Użytkownicy korzystający już z Universal Analytics, w pierwszej kolejności muszą dodać do profilu usługę Google Analytics 4. Wybór opcji „Asystent konfiguracji usługi Google Analytics 4” umożliwi równoczesne zbieranie danych przez Google Analytics 3 oraz Google Analytics 4. Wszyscy użytkownicy zalogowani w Universal Analytics, automatycznie otrzymują dostęp do Google Analytics 4 w momencie skonfigurowania konta.

Jak przebiega migracja danych z Universal Analytics do Google Analytics 4?

Aby dokonać migracji z Google Analytics 3 (Universal Analytics) a Google Analytics 4, należy wykonać następujące działania:

 • Analiza struktury konta: dostosowanie funkcjonalności konta pod konkretną firmę. Musisz zdecydować m.in. o ilości usług (można stworzyć jedną usługę dla całego przedsiębiorstwa lub wiele usług, np. dla oddziałów czy linii produktowych). Umożliwi to także ustalenie strumieni danych (źródeł, z których informacje będą płynąć do danej usługi) oraz dokonanie higieny danych (np. podjęcie decyzji o wykluczeniu wewnętrznych adresów IP z monitoringu ruchu).
 • Dodanie usługi Google Analytics 4 do konta Google Analytics (obok usługi Universal Analytics, jeśli ta istnieje).
 • Konfiguracja i uruchomienie zbierania danych: dodanie tagu do witryny, ustalenie strumieni danych.
 • Aktywacja Google Signals: dzięki temu możliwy będzie skuteczny remarketing w stosunku do użytkowników przemieszczających się między kanałami (działa wyłącznie w przypadku użytkowników, którzy włączyli personalizację reklam).
 • Połączenie konta Google Analytics 4 z Google Ads: zagadnienie to zostało szerzej scharakteryzowane poniżej.
 • Przeniesienie celów oraz konwersji z Universal Analytics do Google Analytics 4: celów nie trzeba będzie ustalać od nowa, wystarczy przeniesienie danych zgodnie z wytycznymi. Jeśli nie korzystałeś dotychczas z GA3 – należy cele i konwersje ustalić od nowa.
 • Stworzenie list odbiorców: można je importować z Google Analytics 3 oraz z Google Ads.
 • Wdrożenie funkcji zbierania danych e-commerce dla sklepów internetowych: ma zastosowanie w przypadku przedsiębiorców prowadzących e-commerce.
 • Dodanie użytkowników: dotychczasowi użytkownicy Universal Analytics uzyskują dostęp automatycznie. Kolejnych może dodawać wyłącznie administrator.

Uwaga! Nie wszystkie powyższe czynności wymagają wykonania w przypadku każdego konta Google Analytics 4. Część przedsiębiorstw może pominąć niektóre kroki, które w ich przypadku nie mają zastosowania. Zawsze warto w tym celu zasięgnąć porady firm specjalizujących się w prowadzeniu Google Analytics i Google Ads.

Jak połączyć Google Analytics 4 z Google Ads?

Podobnie jak Universal Analytics, także Google Analytics 4 można (a wręcz należy) połączyć z profilem Google Ads, o ile firma taki posiada. Istnieje możliwość szybkiego skopiowania danych dot. kampanii i konwersji, a także list odbiorców.

Nowoczesne podejście do sesji i zdarzeń, umożliwiające łączenie akcji podejmowanych w ramach różnych kanałów, pozwala na jeszcze lepsze dostosowanie kampanii pod względem zwiększenia konwersji i obniżenia ich kosztów, ze szczególnym uwzględnieniem remarketingu. Sprawdź moją ofertę kampanie Google Ads.

Podstawy zdobywania klientów przez internet Kurs audio

Jak Google Analytics 4 dba o prywatność i bezpieczeństwo danych?

Modele zachowań klientów w internecie są obszarem rozbieżności interesów. Użytkownicy pragną pozostać jak najbardziej anonimowi, podczas gdy firmy dążą do zebrania o nich jak największej ilości danych, mogących przydać się w dalszych procesach sprzedażowych. Google Analytics 4 stara się połączyć te dwa odmienne pragnienia w sposób satysfakcjonujący dla obu stron.

Z jednej strony kompleksowe podejście do sesji i zdarzeń pozwala na śledzenie użytkownika nawet jeśli ten przemieszcza się między kanałami – raz otwiera stronę internetową firmy na laptopie, innym razem posługuje się jej aplikacją mobilną. Profilowanie w tym przypadku jest łatwiejsze i skuteczniejsze.

Co istotne, dane nie są zbierane bez zgody klienta. Połączenie Google Analytics 4 z innymi usługami Google umożliwia np. tracking użytkownika w ramach innych usług, w czasie gdy pozostaje on do nich zalogowany.

Po danych z różnych kanałów oraz z innych usług Google, standardowo nadal będą zbierane informacje z cookies, ale stanowić będą one obecnie dopiero trzecie źródło wiedzy o użytkowniku, co wyraźnie pokazuje duży postęp w tym zakresie.

Dzięki korelacji wszystkich wymienionych metod, dane o potencjalnym kliencie zbierane są metodą waterfall, umożliwiając uzupełnienie luki w informacjach z jednego poziomu na poziomie kolejnym. Realny stanie się remarketing pomiędzy kanałami (np. dotarcie ze specjalnym rabatem do klienta desktopowego, który nie zakończył zakupów w aplikacji).

Czy Google Analytics 4 to rewolucja na rynku zarządzania klientem internetowym? Mówić można raczej o ewolucji. Narzędzie pozwoli znacznie lepiej poznać klienta przy poszanowaniu wszystkich jego danych wrażliwych. Będzie to miało obopólną korzyść: sprzedawca dotrze z ofertą do osób potencjalnie zainteresowanych, użytkownik nie będzie zarzucany niechcianymi reklamami na skutek złego targetowania.

Rozwój narzędzia z pewnością zapewni w niedalekiej przyszłości jeszcze inne korzyści, usprawniające zarówno relacje B2C, jak i B2B, a nawet C2C z pośrednictwem przeznaczonych do tego platform.

Korzystasz z Google Analytics 3 (Universal Analytics) i chcesz przejść na Google Analytics 4? Nie zwlekaj – im wcześniej, tym lepiej. Narzędzie już zacznie zbierać dane i za kilkanaście miesięcy nie będziesz startować od zera.

Nie masz jeszcze konta Google Analytics pomimo posiadanej strony internetowej? Czas podkręcić Twoje wyniki finansowe dzięki skutecznemu zbieraniu informacji o klientach i zacząć już od najnowszej wersji – Google Analytics 4.

Powierz utworzenie lub migrację oraz prowadzenie konta Google Analytics 4 profesjonalistom – zachęcam do kontaktu!

Zobacz także

WordPress i komunikat „Zalecana aktualizacja PHPa” – co robić?

Kategorie: Strony internetowe

Strony internetowe na systemie WordPress posiadają wbudowany mechanizm sprawdzania wersji języka PHP na serwerze (hostingu). Z tego artykułu dowiesz...

Czytaj więcej

Przegląd treści na stronie internetowej – dlaczego i kiedy warto go robić?

Kategorie: Strony internetowe

W tym artykule chciałbym zwrócić Twoją uwagę na ważne zagadnienie, jakim jest przegląd i aktualizacja treści na stronie internetowej....

Czytaj więcej

Google Optimize – co to jest?

Kategorie: Przydatne narzędzia

Stworzenie strony internetowej jest obecnie jednym z pierwszych kroków podejmowanych przez nowych przedsiębiorców. Także firmy istniejące od dawna na...

Czytaj więcej

Jak poprawnie umieszczać logo na stronie internetowej?

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli posiadasz stronę internetową lub dopiero planujesz ją założyć, koniecznie zadbaj o poprawność dodania logo firmowego w górnej części strony. Z tego...

Czytaj więcej

Twój mail firmowy wpada do spamu – co robić?

Kategorie: Reklama w internecie Inne tematy

Uwaga – w związku z dużą liczbą zapytań, jakie dostaję w nawiązaniu do poniższego filmu, informuję że pierwszą czynnością,...

Czytaj więcej

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

Opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu