Google Partner arturkosinski.pl
Wycena online
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Jaki system CMS kupić, aby potem nie przepłacać

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 13 stycznia 2022

Obejrzyj ten film jeśli planujesz zakup strony internetowej lub aktualizację Twojej istniejącej strony. Poznasz w nim dwa rodzaje systemów CMS, dowiesz się jaki wybrać, aby nie wpaść w pułapkę. To nagranie zostało opublikowane w 2014 roku, jednak nadal zawiera przydatne informacje związane z wyborem CMS.

Jaki CMS wybrać – transkrypcja wideo

Zanim przeczytasz dalej – sprawdź co to jest CMS w osobnym materiale. W tym wideo opowiem ci jakie są rodzaje CMS-ów dostępne na rynku oraz które z nich są dla Ciebie lepsze, a które gorsze. Wskażę ich wady i zalety, dzięki czemu lepiej bardziej przygotowany do świadomego wyboru systemu CMS dla siebie, gdy będziesz kupował stronę internetową.

Podstawowa różnica między systemami CMS

W filmie pokazuję zestawienie w formie graficznej – podział systemów CMS . Ogólnie CMS dzielą się na dwie grupy – pierwsza grupa to są systemy autorskie, a druga to są systemy open source (czyli systemy z otwartym źródłem). I to jest podstawowy podział tych systemów. Jeśli kupujesz stronę internetową, to powinieneś wiedzieć na jakim systemie ona powinna będzie oparta. Dlatego chciałbym Ci wyjaśnić różnice między systemami autorskimi i tymi otwartymi.

Co to są systemy CMS typu open source

Może zacznijmy od tych otwartych – systemy otwarte, jak sama nazwa mówi, są otwarte i posiadają zgodney ze standardami kod który jest tworzony przez społeczność programistów. Systemy open source, takie jak WordPress, dostępne są za darmo (tzn. jakaś społeczność wspólnie taki system CMS, który którym można zarządzać stroną internetową i ten system jest udostępniony za darmo w sieci, można go pobrać i na jego podstawie stworzyć swoją stronę internetową).

Co to są autorskie systemy CMS

Natomiast systemy autorskie to systemy pisane przez daną firmę, czyli przez wykonawcę danej usługi np. usługi tworzenia strony internetowej i to jest niedostępne dla innych firm. Autorski CMS to coś stworzonego konkretnie pod dany projekt, dla danego klienta i w związku z tym, że to tworzy jakaś jedna firma i kod ten nie jest publikowany nigdzie indziej – ciężko jest zweryfikować jego jakość i funkcjonalność. Przykładowo taki kod może być dziurawy, czyli jeżeli programista, który tworzył system nie zadbał odpowiednio o jego zabezpieczenie, to łatwo jest się do niego włamać. Takie systemy są między innymi narażone na ataki hakerów i wirusy.

Różnice między systemami CMS

Kolejna zasadnicza różnica – systemy open source są darmowe w korzystaniu, natomiast systemy autorskie często są płatne, czyli firmy które tworzą ten system mogą oczekiwać np. miesięcznego abonamentu za to, że ty możesz z tego systemu korzystać (tzn. czyli możesz się tam zalogować i zmienić coś na stronie). Generalnie wszelkie abonamenty związane ze stroną internetową są dla Ciebie niekorzystne i warto to zapamiętać.

Najlepsze dla Ciebie rozwiązanie jest takie, gdy kupujesz stronę, zapłacisz za nią raz i wtedy już nie ma żadnych dalszych kosztów (poza corocznym odnawianiem serwera i domeny lub opłacaniem usług dodatkowych typu pozycjonowanie stron czy zarządzanie stroną). Najgorsze rozwiązanie jest takie, gdy kupujesz stronę w oparciu o jakiś abonament np. 30, 50 czy 100 złotych miesięcznie, ponieważ wtedy szybko zaczynasz przepłacać. Kiedyś w mojej książce na temat reklamy w internecie zrobiłem taką symulację , aktualnie jest ona dostępna w artykule strona internetowa na abonament. Sprawdź też mój kurs Podstawy zdobywania klientów przez internet, aby uzyskać więcej ciekawych wskazówek.

Wracając do systemów autorskich i otwartych. Systemy otwarte mają bardzo dobre wsparcie techniczne, ponieważ są tworzone przez społeczność, są liczne fora, na których można rozwiązać swoje problemy. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, że kupisz stronę, a wykonawca przepadnie bez wieści (co często się zdarza), to możesz w łatwy sposób uzyskać wsparcie techniczne odnośnie działania Twojego systemu CMS w innej firmie.

Strony oparte na otwartych systemach CMS są łatwiejsze w rozbudowie i modernizacji. Istnieje bowiem wiele firm, które podejmą się tego zadania, w przeciwieństwie do systemów autorskich, które najpierw trzeba rozłożyć na czynniki pierwsze, a później podejmować próby ich modernizacji.

Jeśli zależy ci na tym żeby Twoja strona była łatwa w obsłudze i rozbudowie oraz nie chcesz się wiązać z jedną firmą, to dużo lepszym rozwiązaniem jest system otwarty ponieważ każdy może go w edytować, doinstalować gotowy moduł, itd. Natomiast jeśli chcesz system autorski rozbudować o jakiś nowy moduł, to za każdym razem ten moduł trzeba napisać od podstaw, do twojego konkretnego system. Jest to więc droższe, niż skorzystanie z gotowej wtyczki np. wtyczki do WordPress.

Systemy otwarte są zazwyczaj bardzo proste i intuicyjne w obsłudz,e co często nie zdarza się w przypadku systemów autorskich, ponieważ często są one pisane zgodnie z jakimś zamysłem jednego programisty, który to robi i dla innych osób może to być nieczytelne.

Najpopularniejszy CMS na świecie

Najpopularniejszym systemem CMS na świecie jest WordPress. Polecam z niego korzystać, ponieważ jest bardzo prosty w obsłudze, dobrze się pozycjonuje i ma bogatą paletę gotowych wtyczek, w tym nawet do sklepu internetowego (WooCommerce).

 

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

Strony internetowe na Smart Watch i Smart TV

Kategorie: Strony internetowe

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda strona internetowa na urządzeniach typu Smart Watch, czy Smart TV? Jeśli nie, najwyższy czas...

Czytaj więcej

Zakup strony internetowej – krok po kroku

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli planujesz założyć stronę internetową to z tego filmu dowiesz się czego możesz się spodziewać w trakcie współpracy z...

Czytaj więcej

Masz czat / Messenger na stronie? Sprawdź ten częsty błąd

Kategorie: Strony internetowe E-commerce

Cześć, jeśli masz (lub planujesz mieć) na swojej stronie internetowej wtyczkę czatu np. Messenger lub inny to koniecznie sprawdź,...

Czytaj więcej

Wtyczki WordPress – poznaj moje Top 5

Kategorie: Strony internetowe Przydatne narzędzia

Jeśli posiadasz stronę internetową na WordPress (lub planujesz zlecić komuś jej stworzenie), zapoznaj się koniecznie z moimi rekomendacjami na...

Czytaj więcej

Jak sprawdzić szybkość strony internetowej?

Kategorie: Strony internetowe

Zastanawiasz się jak sprawdzić szybkość strony internetowej i do czego w ogóle jest to potrzebne? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule....

Czytaj więcej

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

Opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu