Google Partner arturkosinski.pl
Skontaktuj się
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Jak wybrać skuteczną domenę dla swojej strony WWW

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia 2022

Uwaga, ten film został opublikowany w 2014 roku! Zobacz aktualizację z 2019 roku – kliknij tutaj. Z filmu dowiesz się w jaki sposób wybrać domenę do strony, aby w przyszłości pracowała dla Ciebie. W filmie zawarłem również instrukcję krok po kroku jak zarezerwować domenę.

 

Jak wybrać skuteczną domenę – transkrypcja wideo

W tym materiale chciałbym opowiedzieć o tym w jaki sposób dobrze i skutecznie wybrać domenę dla swojej strony internetowej. Jeśli planujesz zakup strony, obejrzyj ten film ponieważ dowiesz się z niego co zrobić, aby Twoja domena skutecznie pracowała dla Ciebie.

Na wstępie chciałbym przedstawić trzy przykłady nazywania stron internetowych, czyli nazywania domen wskaże ci wady i zalety.

Jak wybrać domenę – sposób nr 1

Pierwsza szkoła nazywania domen to jest nazywanie jej po słowach kluczowych np. firma ABCD zajmuje się produkcją i montażem balustrad nierdzewnych i nazywa swoją domenę np. balustradynierdzewne.pl. Jaka jest zaleta takiego rozwiązania? Taka, że słowa kluczowe wykorzystane w nazwie domeny stawiają cię z góry na wyższej pozycji w rankingu wyszukiwarki, niż strony które tych słów kluczowych nie mają w nazwie swojej domeny. Jeśli więc zależy Ci na dobrym pozycjonowaniu to jest to jak najbardziej dobra metoda nazywania domeny.

Jakie są wady takiego rozwiązania? Zasadnicza wada jest taka, że jeśli taką stronę (np. wspomniane balustradynierdzewne.pl) chciałbyś reklamować na billboardach, czy w jakimś innym miejscu, gdzie potencjalny odbiorca ma krótki kontakt z reklamą, to owszem może on zapamiętać, że Twoja strona miała w adresie balustrady nierdzewne, ale niekoniecznie zapamięta rozszerzenie domeny (to szczególnie ważne, gdy nie masz domeny .pl). Wpisując później adres takiej strony z pomyłką w nazwie rozszerzenia domeny, istnieje ryzyko, że klient wejdzie na stronę naszej konkurencji, która również skorzystała z tego sposobu nazwania domeny, tylko końcówka jej adresu to np. .com.pl, .com, .eu, itd. Istnieje więc ryzyko, że wydając pieniądze na reklamie swojej firmy, przez przypadek będziesz dostarczał ruch na stronie internetowej swojej konkurencji. Kolejną wadą tego typu rozwiązania jest brak jakiegokolwiek promowania własnej marki, nazwy firm w adresie domeny.

Wybór skutecznej domeny – sposób nr 2

Druga metoda nazywania domen dla stron internetowych używanie brandu, czyli nazwy firmy. Firma ABCDE miałaby więc stronę o adresie abcde.pl (jeśli taka domena będzie dostępna). Jakie są zalety tego rozwiązania? Jeśli użyjemy unikalnej nazwy firmy w adresie strony, możemy liczyć na lepszą zapamiętywalność adresu widocznego na innych nośnikach reklamy, a także minimalizujemy ryzyko pomyłek przy wpisywaniu adresu i kierowaniu do stron konkurencji. Druga zaleta – domeny brandowe są zwykle krótkie od tych omawianych w sposobie nr 1. Krótsza domena to łatwiejsze wpisywanie, przekazywanie ustne czy pisemne. Jaka jest wada takiej nazwy domeny? Niestety domeny brandowie niewiele mówią wyszukiwarce, na jakie słowa kluczowe chcemy się pozycjonować. Trzeba więc wzmocnić inne działania z zakresu SEO, aby skutecznie pozycjonować stronę z domeną brandową.

Optymalny sposób wyboru domeny dla strony internetowej

Teraz pokażę ci optymalne wyjście, dzięki któremu możesz jednocześnie budować markę (np. do promowania strony offline po nazwie swojej firmy), z jednoczesnym uwzględnieniem dobrej widoczności w Google. Pokażę to na przykładzie strony jednego z moich Klientów. Domena brandowa, którą posiada Klient, nazywa się walacik.eu. Po wpisaniu tej domeny jesteśmy automatycznie przekierowywani na domenę ustawioną do pozycjonowania – rzeczoznawcaolsztyn.eu. Dzięki takiemu zabiegowi Klient może na wizytówkach i materiałach reklamowych promować domenę brandową, a w Google pozycjonowana jest domena zawierająca słowa kluczowe.

Ten sposób wykorzysytwałem już w 2014 roku, kiedy nagrywany był powyższy film. Wspominana strona istnieje do dzisiaj i cały czas zajmuje czołowe pozycje w Google w swojej kategorii i lokalizacji.

Jedyną wadą, jaką dostrzegam w tym rozwiązaniu, jest konieczność utrzymywania dwóch domen. Jednak jest to znikomy koszt roczny w porównaniu do korzyści, jakie możemy osiągnąć, dzięki takiemu rozwiązaniu.

Rejestracja domeny – część praktyczna

W dalszej części wideo omawiam na praktycznym przykładzie proces rejestracji domeny. Z uwagi, na to, że ten fragment nie jest już aktualny, zachęcam do obejrzenia odświeżonej wersji – jak zarejestrować własną domenę internetową.

Jeśli po zazpoznaniu się z tym materiałem, chciałbyś zlecić mi wykonanie strony internetowej, skontaktuj się ze mną.

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

Błąd 404 na stronie internetowej – co to jest i jak go naprawić?

Kategorie: Strony internetowe

Z tego materiału dowiesz się co to jest błąd 404 na stronie internetowej, jak poprawnie zaprojektować stronę błędu 404,...

Czytaj więcej

Menu na stronie internetowej – przegląd popularnych rozwiązań

Kategorie: Strony internetowe

Nawigacja na stronach internetowych ewoluuje wraz z rozwojem technologii. Kilkanaście lat temu 99% stron internetowych składało się z kolumny...

Czytaj więcej

Strona internetowa z gotowego szablonu – wady i zalety

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli rozważasz zakup strony internetowej, to powinieneś wiedzieć, że istnieją dwa sposoby wykonania części graficznej takiej strony – gotowy...

Czytaj więcej

Jak sprawdzić jakich cookies używa strona internetowa?

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się jakich plików cookies wykorzystuje Twoja strona internetowa (lub dowolna inna), to w tym krótkim poradniku...

Czytaj więcej

Domeny za 0zł – czy to się opłaca?

Kategorie: Strony internetowe E-commerce Reklama w internecie Inne tematy

Jeśli planujesz założenie strony internetowej to prędzej czy później natkniesz się na temat rejestracji domeny. Zobaczysz wtedy, że ile...

Czytaj więcej
strony www olsztyn

Rozważasz współpracę ze mną?

Sprawdź, dlaczego warto.

Bezpośredni kontakt
Rozwiń informację
Współpracowałeś kiedyś z agencją i wiesz jak ciężko się komunikować z supportem? U mnie jest inaczej. Wykonuję osobiście większość prac i kontaktujesz się tylko ze mną.
Działania, które przynoszą efekty
Rozwiń informację
Przez lata testowałem (i nadal to robię) różne rozwiązania by skupić się na tych, które po prostu działają.
Szybkie terminy realizacji
Rozwiń informację
Większość zleceń wykonuję przed zadeklarowanym terminem. Nie obiecuję gruszek na wierzbie!
Transparentność
Rozwiń informację
Przekazuję wszelkie dostępy do stron internetowych, kont reklamowych, analityki. Rozliczenia ze mną są klarowne, każda oferta opisana jest w sposób, z którego jasno wynika podział mojego wynagrodzenia oraz opcji dodatkowych (jak płatne wtyczki do stron internetowych, czy budżety reklamowe w kampaniach marketingowych).
Jakość agencji w cenie freelancera
Rozwiń informację
Wąska specjalizacja w konkretnych rozwiązaniach internetowych (tworzenie stron i sklepów internetowych, marketing online w ekosystemie Google) pozwala realizować skuteczne usługi niższym kosztem niż duże firmy.
Ciągły rozwój
Rozwiń informację
Od 2010 roku, kiedy wykonałem pierwsza stronę internetową, stale podnoszę kwalifikacje w obszarach swojej specjalizacji poprzez najróżniejsze kursy, szkolenia, grupy branżowe, itd.
Darmowa dawka wiedzy
Rozwiń informację
Dzielę się wiedzą, doświadczeniem i przydatnymi wskazówkami na blogu i kanale YouTube za darmo - sprawdź i subskrybuj kanał oraz newsletter. Zobacz także kurs płatny - wykład mp3 na temat podstawowych form zdobywania klientów przez internet.
Certyfikowany ekspert
Rozwiń informację
Moja wiedza z zakresu prowadzenia kampanii reklamowych potwierdzona jest certyfikatami Google Ads z różnych kategorii oraz statusem Google Partner.
Bogate doświadczenie
Rozwiń informację
Współpracowałem łącznie z kilkoma setkami firm i osób prywatnych, organizacjami małymi i dużymi, ministerstwami, związkami sportowymi, firmami zagranicznymi, itd.
Wszystko w jednym miejscu
Rozwiń informację
Od budowy strony internetowej, przez skuteczne formy marketingu po analitykę i optymalizację działań - wszystko u jednego, solidnego dostawcy.

Skontaktuj się

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

Poznaj opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu
Zamknij okno

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj więcej darmowych materiałów.

Dostępność WCAG