Google Partner arturkosinski.pl
Skontaktuj się
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Jak sprawdzić szybkość strony internetowej?

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia 2021

Zastanawiasz się jak sprawdzić szybkość strony internetowej i do czego w ogóle jest to potrzebne? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

jak sprawdzic szybkosc strony internetowej

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto sprawdzać szybkość strony internetowej
  • jakimi narzędziami sprawdzać szybkość strony
  • gdzie szukać możliwości poprawienia szybkości działania strony
  • do jakiego wyniku szybkości działania powinniśmy dążyć
  • jak często sprawdzać szybkość strony internetowej

Szybkość strony internetowej – dlaczego warto ją sprawdzać

Jeśli pozyskujesz lub masz w planach pozyskiwać klientów przez swoją stronę internetową, to koniecznie musisz zapoznać się z tematyką szybkości działania Twojej witryny. Dlaczego szybkość strony to istotna sprawa i powinieneś zwracać na nią uwagę?

Przede wszystkim dlatego, by poprawić użyteczność strony i wzmocnić pozytywne wrażenia użytkownika z jej korzystania (user experience) – jesteśmy zwykle niecierpliwi i nie lubimy czekać na cokolwiek, a tym bardziej na mozolne załadowanie strony w czasach, gdy wszystko ładuje się szybko.

Drugi powód to poprawa atrakcyjności strony dla robota wyszukiwarki Google, ponieważ Googlebot potrafi sprawdzić szybkość ładowania serwisu. Można się zastanowić po co mamy zadowalać jakiegoś robota? Z tego powodu, że czas ładowania to jeden z najważniejszych obecnie czynników rankingujących strony w wynikach wyszukiwania Google. Jeśli więc zależy Ci na wysokich pozycjach w wyszukiwarce, to sprawdzenie i poprawa czasu ładowania strony internetowej to coś, z czym będziesz musiał się zmierzyć prędzej czy później.

Oczywiście to tylko jeden z elementów mających wpływ na ranking Google. Kilka innych poznasz w filmie jak być wyżej w Google, a przy okazji sprawdź też na moją ofertę pozycjonowania stron.

Wiesz już dlaczego warto zainteresować się szybkością strony (Page Speed). Poznaj teraz narzędzie, dzięki któremu możesz to sprawdzać.

Narzędzia do sprawdzania szybkości strony internetowej

Istnieje dużo narzędzi, które sprawdzają szybkość strony. Różnego rodzaju programy audytujące, programy do SEO, czy choćby wtyczki do przeglądarek. Tak naprawdę nie ma znaczenia z jakiego narzędzia będziesz korzystać. Istotne jest by w ogóle z jakiegoś skorzystać.

Moja rekomendacja to korzystanie z oficjalnego narzędzia Google, które nazywa się PageSpeed Insights. Jak sprawdzić szybkość strony w kilku prostych krokach:

  • Wejdź na stronę PageSpeed Insights
  • Wpisz w głównym polu strony adres swojej strony internetowej
  • kliknij przycisk Analizuj
  • Zapoznaj się z wynikami w dwóch zakładkach: Komórka, Desktop (odszukaj wykres ze skalą punktową 0-100 i sprawdź jaki masz wynik na obydwu rodzajach urządzeń)
  • Zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi usprawnień w dolnej części raportu

W tym polu wpisz adres swojej strony i wciśnij guzik Analyse. Nie zapomnij zacząć od http:// lub https://

01 szybkosc strony

Tutaj możesz sprawdzić wynik w skali 0-100:

02 page speed

W dolnej części raportu możesz przeczytać wskazówki co należy usprawnić na stronie internetowej, aby poprawić szybkość ładowania. Zalecam wdrożyć jak najwięcej z tych rekomendacji. Zwykle są to niestety mocno techniczne sprawy, więc polecam przekierować te informacje do autora Twojej strony internetowej (przy okazji sprawdź moją ofertę tworzenia stron internetowych).

03 jak sprawdzic szybkosc strony

Do jakiego wyniku PageSpeed powinniśmy dążyć?

Idealnie gdy nasz wynik szybkości strony plasuje się w granicy 90-100 punktów, czyli gdy mamy zielone pole w teście PageSpeed Insights.

W praktyce niestety zwykle trudno jest uzyskać taki wynik bez istotnych ingerencji w stronę internetową. Może się okazać, że trzeba będzie zrezygnować z niektórych funkcjonalności strony tylko po to, by podbić wynik PageSpeed. Czy warto to robić? To zależy. Jeśli masz na stronie skrypty czy materiały, które tylko zaśmiecają kod, a nie są używane – należy się ich pozbyć. Ale jeśli przykładowo korzystasz z kodu Hotjar, czy pixela Facebooka – powinieneś to zostawić, nawet kosztem niższego wyniku szybkości ładowania strony.

Tak naprawdę zwykle mówimy tu o naprawdę małych liczbach – milisekundach. Dla człowieka te różnice są niezauważalne. Pod kątem user experience w mojej ocenie wynik rzędu 70+ jest zupełnie wystarczający i nie ma sensu psuć strony by wyciągnąć więcej.

Co natomiast z robotem Google? Wypozycjonowałem setki, a może nawet tysiące fraz w Google na przestrzeni ostatnich 10 lat. Analizowałem zarówno strony, którymi się zajmowałem, jak i ich konkurencję. Wnioski z tych działań są następujące: można z powodzeniem pozycjonować stronę i osiągać pozycje TOP 1-3 na konkurencyjne słowa, nie mając wyniku 90+ w PageSpeed. Z powodzeniem pozycjonują się strony, które mają wynik rzędu 50 czy 60. Problem może pojawiać się, gdy Twój wynik wynosi 5 albo 10. Wtedy należy coś z tym zrobić. Ewentualnie dążenie do PageSpeed 90+ może być konieczne, gdy inne działania SEO, takie jak pozyskiwanie linków, czy rozbudowa treści – nie przynoszą już zadowalających efektów i nie możemy przeskoczyć w wynikach Google konkurencji (np. mam tak gdy zmagam się z moją lokalną konkurencją na frazę strony internetowe Olsztyn).

Jak często sprawdzać szybkość strony

Czy wystarczy raz sprawdzić i usprawnić szybkość strony? Z moich ponad 10-letnich obserwacji wynika, że nie. Idealnie jest robić taki test cyklicznie, np. raz na dwa tygodnie lub miesiąc. Z czego wynika taka konieczność? Otóż technologia w internecie ciągle się zmienia. Zmieniają się parametry techniczne serwerów, wersje języków programowania, aktualizują się systemy CMS i wtyczki, zmienia się wreszcie treść na stronie i wiele innych czynników. Dlatego też warto być na bieżąco z tematem szybkości działania strony internetowej i wykonywać co jakiś czas test, tym bardziej, że zajmuje tylko chwilę.

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Ci temat szybkości stron internetowych – dlaczego jest to istotna kwestia oraz jak ją sprawdzać i gdzie szukać możliwości usprawnień. Jeśli przy okazji jesteś zainteresowany tematem stworzenia strony internetowej – sprawdź moją ofertę – tworzenie stron internetowych oraz skontaktuj się ze mną.

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

Wtyczki WordPress – poznaj moje Top 5

Kategorie: Strony internetowe Przydatne narzędzia

Jeśli posiadasz stronę internetową na WordPress (lub planujesz zlecić komuś jej stworzenie), zapoznaj się koniecznie z moimi rekomendacjami na...

Czytaj więcej

Kto zarządza stroną internetową?

Kategorie: Strony internetowe

Jeżeli zastanawiasz się, kto zarządza powinien zarządzać stroną internetową, czy jest to konieczne oraz czy możesz robić to samodzielnie, sprawdź...

Czytaj więcej

Stan witryny w WordPress – dlaczego warto tu zaglądać?

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli korzystasz z WordPressa i posiadasz wersję minimum 5.2, w Twoim panelu administracyjnym znajdziesz ekran Stan witryny. W tym...

Czytaj więcej

Aktualizacje WordPress – jak i dlaczego musisz je robić

Kategorie: Strony internetowe

Cześć, jeśli posiadasz lub planujesz założyć stronę na WordPressie to koniecznie zapoznaj się z tematem aktualizacji tego systemu. W tym...

Czytaj więcej

Strona internetowa na abonament – czy to się opłaca?

Kategorie: Strony internetowe

Jeśli rozważasz zakup strony internetowej w rozliczeniu abonamentowym, sprawdź czy to rzeczywiście się opłaca oraz jakie są zalety i wady takiego...

Czytaj więcej
strony www olsztyn

Rozważasz współpracę ze mną?

Sprawdź, dlaczego warto.

Bezpośredni kontakt
Rozwiń informację
Współpracowałeś kiedyś z agencją i wiesz jak ciężko się komunikować z supportem? U mnie jest inaczej. Wykonuję osobiście większość prac i kontaktujesz się tylko ze mną.
Działania, które przynoszą efekty
Rozwiń informację
Przez lata testowałem (i nadal to robię) różne rozwiązania by skupić się na tych, które po prostu działają.
Szybkie terminy realizacji
Rozwiń informację
Większość zleceń wykonuję przed zadeklarowanym terminem. Nie obiecuję gruszek na wierzbie!
Transparentność
Rozwiń informację
Przekazuję wszelkie dostępy do stron internetowych, kont reklamowych, analityki. Rozliczenia ze mną są klarowne, każda oferta opisana jest w sposób, z którego jasno wynika podział mojego wynagrodzenia oraz opcji dodatkowych (jak płatne wtyczki do stron internetowych, czy budżety reklamowe w kampaniach marketingowych).
Jakość agencji w cenie freelancera
Rozwiń informację
Wąska specjalizacja w konkretnych rozwiązaniach internetowych (tworzenie stron i sklepów internetowych, marketing online w ekosystemie Google) pozwala realizować skuteczne usługi niższym kosztem niż duże firmy.
Ciągły rozwój
Rozwiń informację
Od 2010 roku, kiedy wykonałem pierwsza stronę internetową, stale podnoszę kwalifikacje w obszarach swojej specjalizacji poprzez najróżniejsze kursy, szkolenia, grupy branżowe, itd.
Darmowa dawka wiedzy
Rozwiń informację
Dzielę się wiedzą, doświadczeniem i przydatnymi wskazówkami na blogu i kanale YouTube za darmo - sprawdź i subskrybuj kanał oraz newsletter. Zobacz także kurs płatny - wykład mp3 na temat podstawowych form zdobywania klientów przez internet.
Certyfikowany ekspert
Rozwiń informację
Moja wiedza z zakresu prowadzenia kampanii reklamowych potwierdzona jest certyfikatami Google Ads z różnych kategorii oraz statusem Google Partner.
Bogate doświadczenie
Rozwiń informację
Współpracowałem łącznie z kilkoma setkami firm i osób prywatnych, organizacjami małymi i dużymi, ministerstwami, związkami sportowymi, firmami zagranicznymi, itd.
Wszystko w jednym miejscu
Rozwiń informację
Od budowy strony internetowej, przez skuteczne formy marketingu po analitykę i optymalizację działań - wszystko u jednego, solidnego dostawcy.

Skontaktuj się

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

Poznaj opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu
Zamknij okno

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj więcej darmowych materiałów.

Dostępność WCAG