Historia Gadu-Gadu. Co poszło nie tak?
Gadu Gadu – największy polski komunikator internetowy z początków XXI wieku. Czy ten program w ogóle jeszcze istnieje? Jaka jest jego historia i czego możemy się z niej nauczyć? Zapraszam Cię na kilkuminutową podróż do przeszłości…
Początki Gadu-Gadu
GG zostało stworzone przez programistę Łukasza Foltyna w 2000 roku. Według informacji podawanych przez firmę, już pierwszego dnia w systemie zarejestrowało się 10 tys. osób. Przy okazji wielki szacunek dla Pana Łukasza, jest nawet taki demot, że dzięki niemu istnieje większość związków w Polsce.
W tamtych czasach nie było smartfonów, social mediów, nielimitowanych sms-ów, dopiero wchodziły takie rzeczy jak stałe łącza internetowe. Właśnie w takich realiach GG stawało się nieodłącznym elementem życia wielu młodych ludzi. Stało się platformą, na której narodziło się wiele przyjaźni i miłości.
Każdy użytkownik GG miał swój unikalny numer – coś jak numer telefonu – i po tych numerach można było się wyszukiwać i ze sobą pisać. Przyznasz, że dziś w dobie social mediów, zdecydowanie łatwiej jest kogoś znaleźć w internecie 😃
Gadu-Gadu w trakcie swojego funkcjonowania wprowadzało wiele innowacji, które dzisiaj możemy uznać za standardowe – emotikony, listy kontaktów, statusy, możliwość wysyłania obrazków i plików. W swoim szczycie, komunikator miał 7 milionów aktywnych użytkowników.
Co ciekawe Gadu-Gadu było pierwszym na świecie komunikatorem użytym do publicznej dyskusji na orbicie okołoziemskiej. Była to rozmowa pomiędzy użytkownikami a kosmonautami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zorganizowana 27 czerwca 2008 roku.
Gadu-Gadu osiągnęło wielki sukces jako ulubiony komunikator w Polsce, ale z czasem zaczęło tracić na popularności. Co poszło nie tak?
Dlaczego Gadu-Gadu zaczęło tracić na popularności?
Dlaczego Gadu-Gadu zaczęło tracić na popularności? Złożyły się na to różne przyczyny.
GG miewało awarie, kolejne wersje aplikacji spotykały się z krytyką m.in. za przeładowanie funkcjami, czy dużą ilość reklam.
Ponadto w międzyczasie pojawiały się nowe rodzaje urządzeń (smartfony i tablety), a także nowe platformy do komunikacji, takie jak Skype (2004), WhatsApp (2009) czy Facebook w Polsce i jego Chat (2008) – czyli dzisiejszy Messenger. Programy te oferowały nowoczesne funkcje, działały na różnych urządzeniach, a to zaczęło przyciągać ludzi. Gadu-Gadu próbowało nadążyć, wprowadzając nowości jak wersja mobilna, ale te zmiany prawdopodobnie przyszły trochę za późno i nie były wystarczające, aby utrzymać użytkowników przy sobie.
Dziś Gadu-Gadu nadal istnieje, choć już nie jako lider rynku komunikatorów. Zobacz sobie na stronie gg.pl jak to obecnie wygląda. Myślę, że w dzisiejszych czasach mało kto już z tego korzysta, ale dla wielu z nas ten program pozostaje symbolem pewnej epoki.
Czego możemy nauczyć się z tej historii?
Myślę, że warto mieć gdzieś z tyłu głowy to, że… nic nie trwa wiecznie, a już szczególnie dominacja w biznesie. Świat zmienia się bardzo szybko, a wraz z nim rynki, konsumenci, konkurencja, technologie, i tak dalej. Dlatego jeśli już uda nam się coś osiągnąć, na przykład rozwinąć firmę, to nie należy osiadać na laurach, bo ta sytuacja może szybko się zmienić.
Jako zwykli ludzie, nie koniecznie przedsiębiorcy, powinniśmy zastanowić się jak może wyglądać świat na przykład za 20 lat i jakie będzie nasze miejsce w tym świecie. Czy będziemy nadążać za tym co się dzieje, czy zostaniemy gdzieś w tyle, tak jak zostało Gadu-Gadu? To już indywidualna sprawa każdej osoby, jednak moim zdaniem, warto stale się rozwijać i być na bieżąco z nowymi technologami. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, to możesz zacząć choćby od mojego filmu o tym jak zacząć korzystać z AI.
Historia Gadu-Gadu to koniec końców historia upadku internetowego giganta. Jednak program ten miał swoje złote lata i wywarł ogromny wpływ na życie wielu Polaków. Jeśli to wideo / artykuł przywołało Ci jakieś wspomnienia związane z Gadu-Gadu i czasami młodości, koniecznie wyślij ten film swoim znajomym, z którymi kiedyś pisałeś na GG. Będzie mi miło jak zostawisz łapkę w górę pod filmem i subskrypcję kanału YouTube.
Masz pytania na ten lub inny temat?
Skontaktuj sięZobacz także
Dofinansowanie na stronę internetową – wszystko, co musisz wiedzieć
Kategorie: Strony internetowePosiadanie strony internetowej jest dziś niemal koniecznością. Jeżeli zastanawiasz się nad stworzeniem swojej strony, ale brakuje Ci na to...
Jak wirus na stronie internetowej niszczy marketing i sprzedaż online?
Kategorie: Strony internetoweJak wirus na stronie internetowej może zniszczyć Twój marketing i sprzedaż online oraz jak się przed tym uchronić? Zobacz...
Google Optimize – co to jest?
Kategorie: Przydatne narzędziaStworzenie strony internetowej jest obecnie jednym z pierwszych kroków podejmowanych przez nowych przedsiębiorców. Także firmy istniejące od dawna na...
Pixel Facebook – co to jest?
Kategorie: Reklama w internecieKażda osoba działająca w branży reklamowej doskonale wie o tym, jak istotne jest opracowywanie skutecznego przekazu reklamowego. Pomagają w...
Masz czat / Messenger na stronie? Sprawdź ten częsty błąd
Kategorie: Strony internetowe E-commerceCześć, jeśli masz (lub planujesz mieć) na swojej stronie internetowej wtyczkę czatu np. Messenger lub inny to koniecznie sprawdź,...
Rozważasz współpracę ze mną?
Sprawdź, dlaczego warto.
Bezpośredni kontakt
Działania, które przynoszą efekty
Szybkie terminy realizacji
Transparentność
Jakość agencji w cenie freelancera
Ciągły rozwój
Darmowa dawka wiedzy
Certyfikowany ekspert
Bogate doświadczenie
Wszystko w jednym miejscu
Sztuczna inteligencja
Skontaktuj się
Poznaj opinie moich Klientów
Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.
Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.