Google Partner arturkosinski.pl
Skontaktuj się
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Dokumenty Google – jak to działa?

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 30 czerwca 2022

Trudno sobie wyobrazić pracę – zwłaszcza biurową – a nawet życie codzienne, bez programów służących do edycji tekstów i danych. Do tworzenia pism używamy edytorów tekstów, do obliczeń – arkuszy kalkulacyjnych, do ekspozycji treści – prezentacji w postaci slajdów. Możemy posiadać pakiet Windows, w którym znajdziemy wszystkie te narzędzia, ale nie zawsze jest to opłacalne a nawet konieczne (klasyczny pakiet Office jest aktualnie płatny nawet dla użytkowników prywatnych).

Warto zastanowić się nad łatwo dostępną, darmową alternatywą, jaką jest Google Docs – pakiet narzędzi Google służących do tworzenia m.in. tekstów, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji w trybie online i offline, także na urządzeniach mobilnych.

google docs

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest pakiet Google Docs?
  • Co to są dokumenty Google?
  • Co to są arkusze Google?
  • Co to są prezentacje Google?
  • Jakie są zalety Google Docs?
  • Gdzie znajdują się pliki stworzone w Google Docs?
  • Dla kogo przeznaczony jest pakieg Google Docs?
  • Co należy zrobić, aby korzystać z Google Docs?
  • Czy dane w chmurze są bezpieczne?

Czym jest pakiet Google Docs?

Pakiet Google Docs pełni podobne funkcje, jak znany wszystkim użytkownikom komputerów z oprogramowaniem Windows pakiet Microsoft Office (lub dla użytkowników komputerów Mac program Pages, Numbers, Keynote). W Google Docs znajdziemy zatem m.in. narzędzia do edycji tekstów, tworzenia arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji. Jednakże Google idzie o wiele dalej, oferując użytkownikom znacznie szerszą paletę dostępnych rozwiązań – np. bardzo przydatne formularze.

Ponadto pakiet Google Docs jest dostępny online, co znacznie zwiększa możliwości w zakresie pracy zespołowej czy edycji dokumentów w dowolnym miejscu i czasie (od jakiegoś czasu również programy Microsoft są dostępne online).

Co to są dokumenty Google?

Jednym z podstawowych narzędzi pakietu Google Docs są właśnie dokumenty Google. Umożliwia ono tworzenie dokumentów tekstowych i ich edycję online. W pakiecie Microsoft ich odpowiednikiem jest program Word, na Macu Pages.

Dokumenty Google zawierają wszystkie niezbędne funkcjonalności – od zupełnie podstawowych (czcionka, akapity, rozmiar) aż po całkiem zaawansowane (takie jak statystyki tekstu czy pisanie głosowe oraz tłumaczenie).

Co to są arkusze Google?

Arkusze Google (Google Sheets) odpowiadają znanemu z pakietu Microsoft Office programowi Excel / Mac’owskiemu Numbers. Służą do akumulacji i analizy danych, zarówno liczbowych i jak i tekstowych. Umożliwiają zarówno prowadzenie prostych obliczeń (niezbędnych choćby przy prowadzeniu budżetu domowego), jak i zastosowanie bardziej zaawansowanych rozwiązań (np. tabele przestawne, różne formy sortowania i filtrowania).

Bardzo istotna jest możliwość użytkowania funkcji (w programie Excel nazywanych formułami), co pozwala na dogłębną analizę danych i prowadzenie zaawansowanych obliczeń oraz statystyk. Google Sheets zawiera spory zestaw operatorów matematycznych, logicznych i innych. Można również stworzyć wykres w pliku wybierając zakres danych, bez konieczności ich ręcznego wprowadzania.

Co to są prezentacje Google?

Prezentacje Google (Google Slides) są natomiast odpowiednikiem dostępnego w pakiecie Microsoft Office programu Power Point / Mac Keynote. Służą do tworzenia slajdów i prezentowania na nich różnorodnych danych – tekstu, grafiki, plików audio i video.

Mamy możliwość skorzystania z gotowych szablonów lub stworzenia własnych slajdów, wraz z licznymi opcjami ich animacji i edycji.

Jakie są zalety Google Docs?

Dlaczego więc korzystać z pakietu Google Docs? Chodzi przede wszystkim o dostępność i mobilność danych. Google Docs jest narzędziem funkcjonującym online, korzystającym z miejsca na dysku Google. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim stały dostęp do stworzonych treści, z każdego miejsca i w każdym czasie. Dokumenty łatwo się udostępnia, a zakres praw przypisywanych poszczególnym odbiorcom określa ich możliwości ingerencji w tekst. Znacznie ułatwia to efektywną pracę zespołową – na jednym dokumencie może nawet pracować kilka osób. Mają one z sobą łatwy kontakt – np. poprzez system komentarzy.

Podstawy zdobywania klientów przez internet Kurs audio

Gdzie znajdują się pliki stworzone w Google Docs?

Zapisywanie plików to ważny element pracy, o czym niemal każdy przekonał się osobiście, tracąc kiedyś w życiu ważne dane na skutek przypadkowego wyłączenia programu czy awarii sieci elektrycznej przed kliknięciem ikonki dyskietki. Google Docs zdejmuje z użytkowników ten ciężar – zapis następuje automatycznie na dysku Google, dzięki czemu mamy pewność, że nasza praca jest bezpieczna.

Pliki można również pobierać i pracować na nich w trybie offline. Łatwe jest ich następne nadpisywanie, podczas powrotu do pracy z użyciem sieci.

Dla kogo przeznaczony jest pakiet Google Docs?

Google Docs to narzędzie dla wszystkich – zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i dla firm. W podstawowej odsłonie dostępny jest całkowicie darmowo (zakres dostępnych funkcji jest na tyle szeroki, że na ogół wystarcza także przedsiębiorcom).

Firmy mają również możliwość wykupienia dostępu do dodatkowych funkcji, związanych głównie z pracą zespołową nad dokumentami i dostępnym miejscem na dysku Google.

Co należy zrobić, aby korzystać z Google Docs?

Korzystanie z Google Docs wymaga wyłącznie posiadanie konta Google. Jego założenie jest bezpłatne, łatwe i bardzo opłacalne, ponieważ umożliwia skorzystanie z bardzo licznych darmowych funkcji i narzędzi.

Wraz ze stworzeniem konta, otrzymujemy automatycznie dostęp do wszystkich tych udogodnień – m.in. Google Docs, Google Sheets, Google Slides, a także dysku Google.

Czy dane w chmurze są bezpieczne?

Obawy o bezpieczeństwo plików znajdujących się poza naszym komputerem bywają uzasadnione zwłaszcza w przypadku mediów społecznościowych czy serwerów oferujących przechowywanie danych. W przypadku Google ryzyko ataku i przejęcia danych zostało skutecznie zminimalizowane niemal do zera – dane są szyfrowane zarówno na etapie ich tworzenia, jak i w trakcie przesyłania i przechowywania.

Google nie udostępni także naszych danych podmiotom trzecim w celach marketingowych – np. dla tworzenia list mailingowych potencjalnych klientów.

Biznes i życie codzienne coraz częściej funkcjonują w dużej mierze online. Przemawia za tym wygoda użytkowania (dostęp do arkusza kalkulacyjnego ilustrującego możliwe wydatki ze smartfona, podczas robienia zakupów), jak i oszczędność miejsca (pliki znajdujące się w chmurze nie obciążają dysku, zminimalizowane jest ryzyko ataku, znacznie większe w przypadku prywatnego urządzenia).

Google Docs są zatem nie tylko alternatywą, ale coraz częściej – pierwszym wyborem, jeśli chodzi o pakiet do tworzenia, edycji i przechowywana plików.

Jeśli jeszcze nie znasz pakietu Google Docs – sprawdź koniecznie.

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

Jak przesyłać duże pliki przez internet – instrukcja WeTransfer

Kategorie: Przydatne narzędzia

Jeśli zdarzają Ci się problemy z przesyłaniem dużych plików drogą mailową, np. program pocztowy blokuje dodanie załącznika lub dostajesz...

Czytaj więcej

Masowy spam na Messengerze. Nie daj sobie ukraść konta!

Kategorie: Inne tematy

W ostatnich tygodniach (listopad 2023) użytkownicy kont firmowych i reklamowych na Facebooku otrzymują masowy spam na firmową skrzynkę Messengera...

Czytaj więcej

Skąd wziąć dofinansowanie na budowę sklepu internetowego?

Kategorie: E-commerce

E-commerce rośnie w siłę. W wielu branżach wyprzedził już nawet tradycyjne zakupy. Klienci cenią tę formę transakcji za wygodę,...

Czytaj więcej

Sklep internetowy – jak zacząć? Checklista 10 rzeczy do przemyślenia.

Kategorie: E-commerce

Planujesz założyć sklep internetowy, ale nie wiesz jak zacząć? To jest checklista 10 rzeczy, które musisz przemyśleć najlepiej jeszcze...

Czytaj więcej

Przydatne funkcje w sklepie internetowym – cz. 1

Kategorie: E-commerce

Poznaj 5 przydatnych funkcji w sklepie internetowym, dzięki którym zwiększysz sprzedaż i usprawnisz korzystanie ze sklepu przez klientów. Zapraszam...

Czytaj więcej
strony www olsztyn

Rozważasz współpracę ze mną?

Sprawdź, dlaczego warto.

Bezpośredni kontakt
Rozwiń informację
Współpracowałeś kiedyś z agencją i wiesz jak ciężko się komunikować z supportem? U mnie jest inaczej. Wykonuję osobiście większość prac i kontaktujesz się tylko ze mną.
Działania, które przynoszą efekty
Rozwiń informację
Przez lata testowałem (i nadal to robię) różne rozwiązania by skupić się na tych, które po prostu działają.
Szybkie terminy realizacji
Rozwiń informację
Większość zleceń wykonuję przed zadeklarowanym terminem. Nie obiecuję gruszek na wierzbie!
Transparentność
Rozwiń informację
Przekazuję wszelkie dostępy do stron internetowych, kont reklamowych, analityki. Rozliczenia ze mną są klarowne, każda oferta opisana jest w sposób, z którego jasno wynika podział mojego wynagrodzenia oraz opcji dodatkowych (jak płatne wtyczki do stron internetowych, czy budżety reklamowe w kampaniach marketingowych).
Jakość agencji w cenie freelancera
Rozwiń informację
Wąska specjalizacja w konkretnych rozwiązaniach internetowych (tworzenie stron i sklepów internetowych WordPress, marketing online w ekosystemie Google, marketing wideo w internecie) pozwala realizować skuteczne usługi niższym kosztem niż duże firmy.
Ciągły rozwój
Rozwiń informację
Od 2010 roku, kiedy wykonałem pierwsza stronę internetową, stale podnoszę kwalifikacje w obszarach swojej specjalizacji poprzez najróżniejsze kursy, szkolenia, grupy branżowe, itd.
Darmowa dawka wiedzy
Rozwiń informację
Dzielę się wiedzą, doświadczeniem i przydatnymi wskazówkami na blogu i kanale YouTube za darmo - sprawdź i subskrybuj kanał oraz newsletter. Zobacz także kurs płatny - wykład mp3 na temat podstawowych form zdobywania klientów przez internet.
Certyfikowany ekspert
Rozwiń informację
Moja wiedza z zakresu prowadzenia kampanii reklamowych potwierdzona jest certyfikatami Google Ads z różnych kategorii oraz statusem Google Partner.
Bogate doświadczenie
Rozwiń informację
Współpracowałem łącznie z kilkoma setkami firm i osób prywatnych, organizacjami małymi i dużymi, ministerstwami, związkami sportowymi, firmami zagranicznymi, itd.
Wszystko w jednym miejscu
Rozwiń informację
Od budowy strony internetowej, przez skuteczne formy marketingu po analitykę i optymalizację działań - wszystko u jednego, solidnego dostawcy.

Skontaktuj się

 

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

function ml_webform_success_1807946(){try{window.top.location.href="https://arturkosinski.pl/newsletter/potwierdz-swoj-adres-e-mail/"}catch(o){window.location.href="https://arturkosinski.pl/newsletter/potwierdz-swoj-adres-e-mail/"}} .

Poznaj opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu
Zamknij okno

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj więcej darmowych materiałów.

Dostępność WCAG