Google Partner arturkosinski.pl
Wycena online
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Google Authenticator i uwierzytelnianie dwuskładnikowe – co to jest?

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 13 września 2022

Bezpieczeństwo w sieci jest (lub powinno być) priorytetem zarówno właścicieli stron, jak i ich użytkowników. Wobec coraz sprawniejszych metod cyberprzestępców, musimy mieć pewność, że podczas logowania i innych operacji nasze dane są bezpieczne. Jednym z narzędzi, które zwiększają nasze szanse w starciu z potencjalnym zagrożeniem jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które na stronach internetowych może być realizowane przez wtyczkę Google Authenticator.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe?
  • Dlaczego warto korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego?
  • Które dane warto chronić?
  • Czym jest Google Authenticator?
  • Jakie są zalety i wady Google Authenticator?

Co to jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (czyli logowanie dwuetapowe, inaczej 2FA / Two-Factor Authentication) polega na dodaniu do standardowego uwierzytelnienia w trakcie logowania (np. podania hasła), kolejnego poświadczenia – np. kliknięcia potwierdzenia w telefonie lub podania hasła przychodzącego w wiadomości SMS.

Dlaczego warto korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego?

Z logowania dwuetapowego warto korzystać, ponieważ pomaga ono chronić nasze wrażliwe dane, uniemożliwiając logowanie się botów. Polecane jest zwłaszcza w przypadku konta Google czy mediów społecznościowych, takich jak Facebook. Od dawna jest także stosowane w bankowości elektronicznej.

Podstawy zdobywania klientów przez internet Kurs audio

Które dane warto chronić?

Najprostsza odpowiedź brzmi: wszystkie. Jest dla nas oczywistym, że staramy się uniemożliwić wyciek informacji takich jak hasło do konta bankowego czy prywatne dokumenty. Jednak nawet gdy zdaje nam się, że zgromadzone gdzieś dane nie są istotne, to warto pamiętać, że złodziej będzie miał znacznie więcej pomysłów na ich wykorzystanie – z twoich prac artystycznych zrobi wzory na koszulkach, zaciągnie pożyczkę dzięki danym z umowy o pracę przesłanej mailem, zdjęcia sprzeda zainteresowanym nimi przestępcom, itd. Nie warto ryzykować, tym bardziej że uwierzytelnianie dwuskładnikowe można w prosty sposób włączyć na najważniejszych platformach social media, ale również na stronie internetowej.

Czym jest Google Authenticator?

Do uwierzytelniania dwuskładnikowego podczas logowania do panelu administracyjnego strony internetowej warto zastosować Google Authenticator. Jest to wtyczka do WordPress działająca jak token – generuje ona sześciocyfrowy kod, który należy podać podczas logowania się do WordPress obok loginu i hasła. Kod generowany jest w aplikacji w telefonie.

google authenticator

Jakie są zalety i wady Google Authenticator?

Oczywistą zaletą korzystania z Google Authenticator, jak w przypadku każdego logowania dwuetapowego, jest zwiększenie bezpieczeństwa logowania i lepsza ochrona naszych danych. Wadą jest natomiast niemożność zalogowania się WordPress bez dostępu do telefonu, w którym generowany jest kod. Biorąc jednak pod uwagę, że większość z nas korzysta ze smartfona na bieżąco, prawdopodobnie nie będzie stanowiło to szczególnej niedogodności.

Czy weryfikacja dwuskładnikowa wystarczy, aby ochronić stronę przed atakami i wyciekiem danych? Wszystko zależy od stopnia zaawansowania i determinacji włamywacza, jednakże na ten moment logowanie dwuetapowe daje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, znacznie wyższy niż poleganie wyłącznie na standardowym logowaniu za pomocą hasła.

Chcesz wprowadzić uwierzytelnianie dwuskładnikowe na swojej stronie? Bardzo rozsądnie – zapewnisz w ten sposób maksymalny poziom bezpieczeństwa sobie i użytkownikom. Chętnie pomożemy w instalacji wtyczki- zachęcam do kontaktu!

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

Czym są konwersje w analityce internetowej?

Kategorie: Inne tematy

Posiadanie strony internetowej to dziś warunek niemal niezbędny dla funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa czy organizacji. Wraz z cyfryzacją kolejnych dziedzin...

Czytaj więcej

Jak wybrać szablon do sklepu internetowego WooCommerce (i innych)

Kategorie: E-commerce

Jeśli planujesz założyć sklep internetowy to dobrym pomysłem na obniżenie kosztów początkowych będzie skorzystanie z bazy gotowych szablonów zamiast...

Czytaj więcej

Jak zmienić zdjęcie prostokątne na kwadratowe

Kategorie: Inne tematy

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak w prosty sposób zmienić zdjęcie z prostokątnego na kwadratowe bez znajomości programów graficznych, z...

Czytaj więcej

Strona internetowa czy Facebook – co wybrać do promowania firmy

Kategorie: Strony internetowe Reklama w internecie

Jeśli zastanawiasz się co będzie lepsze do promowania firmy w internecie – własna strona internetowa czy profil firmowy na Facebooku,...

Czytaj więcej

Jak wybrać wykonawcę strony internetowej?

Kategorie: Strony internetowe

Jeżeli stoisz przed wyborem wykonawcy strony internetowej – zapoznaj się z tym krótkim artykułem, w którym podpowiem Ci na jakie...

Czytaj więcej

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

Poznaj opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu
Zamknij okno

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj więcej darmowych materiałów.