Bezpieczeństwo w sieci jest (lub powinno być) priorytetem zarówno właścicieli stron, jak i ich użytkowników. Wobec coraz sprawniejszych metod cyberprzestępców, musimy mieć pewność, że podczas logowania i innych operacji nasze dane są bezpieczne. Jednym z narzędzi, które zwiększają nasze szanse w starciu z potencjalnym zagrożeniem jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które na stronach internetowych może być realizowane przez wtyczkę Google Authenticator.
Co to jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe?
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (czyli logowanie dwuetapowe, inaczej 2FA / Two-Factor Authentication) polega na dodaniu do standardowego uwierzytelnienia w trakcie logowania (np. podania hasła), kolejnego poświadczenia – np. kliknięcia potwierdzenia w telefonie lub podania hasła przychodzącego w wiadomości SMS.
Dlaczego warto korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego?
Z logowania dwuetapowego warto korzystać, ponieważ pomaga ono chronić nasze wrażliwe dane, uniemożliwiając logowanie się botów. Polecane jest zwłaszcza w przypadku konta Google czy mediów społecznościowych, takich jak Facebook. Od dawna jest także stosowane w bankowości elektronicznej.
Które dane warto chronić?
Najprostsza odpowiedź brzmi: wszystkie. Jest dla nas oczywistym, że staramy się uniemożliwić wyciek informacji takich jak hasło do konta bankowego czy prywatne dokumenty. Jednak nawet gdy zdaje nam się, że zgromadzone gdzieś dane nie są istotne, to warto pamiętać, że złodziej będzie miał znacznie więcej pomysłów na ich wykorzystanie – z twoich prac artystycznych zrobi wzory na koszulkach, zaciągnie pożyczkę dzięki danym z umowy o pracę przesłanej mailem, zdjęcia sprzeda zainteresowanym nimi przestępcom, itd. Nie warto ryzykować, tym bardziej że uwierzytelnianie dwuskładnikowe można w prosty sposób włączyć na najważniejszych platformach social media, ale również na stronie internetowej.
Czym jest Google Authenticator?
Do uwierzytelniania dwuskładnikowego podczas logowania do panelu administracyjnego strony internetowej warto zastosować Google Authenticator. Jest to wtyczka do WordPress działająca jak token – generuje ona sześciocyfrowy kod, który należy podać podczas logowania się do WordPress obok loginu i hasła. Kod generowany jest w aplikacji w telefonie.
Jakie są zalety i wady Google Authenticator?
Oczywistą zaletą korzystania z Google Authenticator, jak w przypadku każdego logowania dwuetapowego, jest zwiększenie bezpieczeństwa logowania i lepsza ochrona naszych danych. Wadą jest natomiast niemożność zalogowania się WordPress bez dostępu do telefonu, w którym generowany jest kod. Biorąc jednak pod uwagę, że większość z nas korzysta ze smartfona na bieżąco, prawdopodobnie nie będzie stanowiło to szczególnej niedogodności.
Czy weryfikacja dwuskładnikowa wystarczy, aby ochronić stronę przed atakami i wyciekiem danych? Wszystko zależy od stopnia zaawansowania i determinacji włamywacza, jednakże na ten moment logowanie dwuetapowe daje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, znacznie wyższy niż poleganie wyłącznie na standardowym logowaniu za pomocą hasła.
Chcesz wprowadzić uwierzytelnianie dwuskładnikowe na swojej stronie? Bardzo rozsądnie – zapewnisz w ten sposób maksymalny poziom bezpieczeństwa sobie i użytkownikom. Chętnie pomożemy w instalacji wtyczki- zachęcam do kontaktu!