Google Partner arturkosinski.pl
Wycena online
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

Dywersyfikacja źródeł ruchu na stronie – dlaczego warto ją stosować?

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia 2022

Twoją stronę internetową, w zależności od jej specyfikacji i zasięgu, może odwiedzać każdego dnia kilkudziesięciu, kilkuset, a nawet kilkaset tysięcy użytkowników. Trafiają do ciebie z różnych źródeł – aktywnie poszukują produktu, klikają w reklamy albo w linki polecające. Niezależnie od tego, czy świętujesz z powodu rosnącej liczby użytkowników, czy też trapi cię ich odpływ – warto przeanalizować, jak znaleźli się na stronie. Wiedza o źródłach pozwoli na efektywniejsze i bezpieczniejsze prowadzenie działań marketingowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co to jest ruch na stronie?
 • Jakie są źródła ruchu na stronie?
 • Jak sprawdzić źródła ruchu na stronie?
 • Na czym polega dywersyfikacja źródeł ruchu na stronie?
 • Czy dywersyfikacja ruchu na stronie jest niezbędna? 

Co to jest ruch na stronie?

Ruchem na stronie nazywa się ilość użytkowników odwiedzających stronę internetową. W zależności od naszych potrzeb, cały ruch możemy następnie analizować pod kątem interesujących nas kryteriów, np. poprzez zdefiniowanie konkretnego przedziału czasowego, urządzenia, z którego korzystali odwiedzający stronę, czy też źródeł ruchu.

Podstawy zdobywania klientów przez internet Kurs audio

Jakie są źródła ruchu na stronie?

Źródła ruchu na stronie to wszystkie drogi, jakimi użytkownicy dostają się na twoją witrynę internetową. Część z nich to źródła darmowe, za inne będziesz musiał zapłacić. Do najważniejszych z nich należą:

 • Wyszukiwarka (ruch organiczny, organic search): ruch z tego źródła następuje, gdy użytkownik wpisze w pasek wyszukiwarki poszukiwaną frazę a wyszukiwarka zwróci wynik w postaci twojej strony internetowej, na którą użytkownik wejdzie.
 • Witryny odsyłające (referral): kiedy użytkownik znajduje odnośnik do twojej strony internetowej na innej stronie. Może to mieć miejsce np. gdy użytkownik poszukuje jakiejś fachowej porady a w odpowiedzi na jego pytanie ktoś poleca twój artykuł na blogu, podając link do witryny.
 • Media społecznościowe (social media): jeśli posiadasz konto na mediach społecznościowych, użytkownicy mogą wchodzić na twoją stronę poprzez link znaleziony w opisie konta lub poprzez publikowane przez ciebie podlinkowane materiały, odsyłające na twoją witrynę.
 • Dostęp bezpośredni (direct): jeśli użytkownik zna adres twojej strony i wie, że to właśnie do ciebie chce trafić, wówczas może wpisać jej adres bezpośrednio w pasku przeglądarki.
 • E-mail: gdy użytkownik wejdzie na twoją stronę za pośrednictwem poczty email (np. z wysłanego newslettera)
 • Płatne kampanie internetowe (cpc): najczęściej pozyskanie nowych użytkowników będzie wymagało nakładów finansowych na kampanie internetowe (Google Ads lub Facebook Ads). Możesz tworzyć wiele kampanii i monitorować ruch na stronie w odniesieniu do każdej z nich.

Jak sprawdzić źródła ruchu na stronie?

Weryfikacja źródeł ruchu na twojej stronie internetowej wymaga posiadania konta Google Analytics. Informacje o sposobie, w jaki użytkownicy trafiali na twoją witrynę, znajdziesz w sekcji Pozyskiwanie (w Google Analytics 3) lub Raporty > Pozyskiwanie (w Google Analytics 4). Masz tutaj dostęp do informacji takich jak ilość użytkowników, ilość sesji, czas trwania sesji, współczynnik odrzuceń itp., wszystko z podziałem na źródła (także ze wskazaniem konkretnych witryn). Sprawdź instrukcję Google Analytics 4.

Na czym polega dywersyfikacja źródeł ruchu na stronie?

Ale dlaczego w ogóle mamy się zastanawiać, skąd pochodzą nasi użytkownicy, zamiast spokojnie cieszyć się z ich przypływu? Chodzi o stabilność odwiedzin na stronie. Internet jest medium dynamicznym, nieustannie wprowadzane są nowe przepisy prawne, nowe algorytmy, nowe zasady korzystania z poszczególnych narzędzi. Nie wszystkie te zmiany są dla nas korzystne – kilka lat temu nowy sposób oceniania contentu czy linków prowadzących do stron internetowych przez filtry Googla spowodował potężne zawahania w wynikach wyświetlania. Nie trudno sobie wyobrazić inne, potencjalne sytuacje tego typu: np. wielokrotne zwiększenie kosztów reklam na portalu społecznościowym czy zmiany warunków dot. kampanii displayowych, blokada konta reklamowego Google Ads, newsletter, który nagle zaczyna wpadać do spamu, itd.

Jeśli większości wejść na stronę dostarcza jedno źródło i z jakiegoś powodu zostanie ono odcięte, wówczas tracimy ruch na stronie i funkcjonowanie firmy staje się zagrożone. Dywersyfikacja, czyli świadome rozłożenie ruchu na różne kanały, pozwoli w takiej sytuacji zastąpić utracone źródło, koncentrując się na innym.

Czy dywersyfikacja ruchu na stronie jest niezbędna?

Dywersyfikacja źródeł ruchu na stronie internetowej jest wskazana dla każdej witryny, szczególnie dla stron komercyjnych typu sklepy internetowe czy witryny firm usługowych. Utrata jakiegoś źródła ruchu w takim przypadku może spowodować nawet koniec danego biznesu. Jeśli w Twoim Google Analytics masz np. jedno źródło ruchu, które generuje 90% wizyt to warto zastanowić się nad wdrożeniem dywersyfikacji.

Dywersyfikacja źródeł ruchu na stronie internetowej jest najrozsądniejszą metodą zarządzania kanałami użytkowników. Daje możliwość wyjścia z kryzysowych sytuacji a co za tym idzie – poczucie bezpieczeństwa po stronie administratora witryny i właściciela firmy. Chcesz zdywersyfikować źródła ruchu na twojej stronie? Sprawdź moją ofertę kampanii reklamowych – Zapraszam do kontaktu!

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

Koniec Google Analytics 3. Co dalej?

Kategorie: Przydatne narzędzia

Już latem przyszłego roku czekają nas duże zmiany – od 1.07.2023 r. Google Analytics 3 (Universal Analytics) zaprzestaje zbierania...

Czytaj więcej

Jak wybrać szablon do sklepu internetowego WooCommerce (i innych)

Kategorie: E-commerce

Jeśli planujesz założyć sklep internetowy to dobrym pomysłem na obniżenie kosztów początkowych będzie skorzystanie z bazy gotowych szablonów zamiast...

Czytaj więcej

Skuteczne kreacje reklamowe YouTube z modelem ABCD od Google

Kategorie: Reklama w internecie

Osoby, które są zainteresowane marketingiem spotkały się z pewnością z różnymi akronimami związanymi z tworzeniem kreacji reklamowych czy oddziaływaniem...

Czytaj więcej

Masz czat / Messenger na stronie? Sprawdź ten częsty błąd

Kategorie: Strony internetowe E-commerce

Cześć, jeśli masz (lub planujesz mieć) na swojej stronie internetowej wtyczkę czatu np. Messenger lub inny to koniecznie sprawdź,...

Czytaj więcej

Jak pisać i formatować teksty przyjazne wyszukiwarkom

Kategorie: Reklama w internecie

 Cześć, być może już gdzieś słyszałeś, że aby poprawić widoczność swojej strony w wyszukiwarce, powinieneś pracować nad rozbudową...

Czytaj więcej
strony www olsztyn

Rozważasz współpracę ze mną?

Sprawdź, dlaczego warto.

Bezpośredni kontakt
Rozwiń informację
Współpracowałeś kiedyś z agencją i wiesz jak ciężko się komunikować z supportem? U mnie jest inaczej. Wykonuję osobiście większość prac i kontaktujesz się tylko ze mną.
Działania, które przynoszą efekty
Rozwiń informację
Przez lata testowałem (i nadal to robię) różne rozwiązania by skupić się na tych, które po prostu działają.
Szybkie terminy realizacji
Rozwiń informację
Większość zleceń wykonuję przed zadeklarowanym terminem. Nie obiecuję gruszek na wierzbie!
Transparentność
Rozwiń informację
Przekazuję wszelkie dostępy do stron internetowych, kont reklamowych, analityki. Rozliczenia ze mną są klarowne, każda oferta opisana jest w sposób, z którego jasno wynika podział mojego wynagrodzenia oraz opcji dodatkowych (jak płatne wtyczki do stron internetowych, czy budżety reklamowe w kampaniach marketingowych).
Jakość agencji w cenie freelancera
Rozwiń informację
Wąska specjalizacja w konkretnych rozwiązaniach internetowych (tworzenie stron i sklepów internetowych, marketing online w ekosystemie Google) pozwala realizować skuteczne usługi niższym kosztem niż duże firmy.
Ciągły rozwój
Rozwiń informację
Od 2010 roku, kiedy wykonałem pierwsza stronę internetową, stale podnoszę kwalifikacje w obszarach swojej specjalizacji poprzez najróżniejsze kursy, szkolenia, grupy branżowe, itd.
Darmowa dawka wiedzy
Rozwiń informację
Dzielę się wiedzą, doświadczeniem i przydatnymi wskazówkami na blogu i kanale YouTube za darmo - sprawdź i subskrybuj kanał oraz newsletter. Zobacz także kurs płatny - wykład mp3 na temat podstawowych form zdobywania klientów przez internet.
Certyfikowany ekspert
Rozwiń informację
Moja wiedza z zakresu prowadzenia kampanii reklamowych potwierdzona jest certyfikatami Google Ads z różnych kategorii oraz statusem Google Partner.
Bogate doświadczenie
Rozwiń informację
Współpracowałem łącznie z kilkoma setkami firm i osób prywatnych, organizacjami małymi i dużymi, ministerstwami, związkami sportowymi, firmami zagranicznymi, itd.
Wszystko w jednym miejscu
Rozwiń informację
Od budowy strony internetowej, przez skuteczne formy marketingu po analitykę i optymalizację działań - wszystko u jednego, solidnego dostawcy.

Skontaktuj się

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

Poznaj opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu
Zamknij okno

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj więcej darmowych materiałów.

Dostępność WCAG