Google Partner arturkosinski.pl
Wycena online
Wyszukaj na stronie...
Zamknij wyszukiwarkę

5 wskazówek zanim kupisz stronę www

Ostatnia aktualizacja treści Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia 2022

Jeśli planujesz zlecić wykonanie strony internetowej dla swojej firmy to polecam Ci obejrzeć najpierw powyższy film. Omawiam w nim 5 wskazówek, które uchronią Cię przed kłopotami i niepotrzebnymi wydatkami związanymi z budową i użytkowaniem strony. Zobacz też wideo: Zakup strony www – krok po kroku.

Zakup strony internetowej – praktyczne wskazówki

Zanim wybierzesz wykonawcę strony internetowej – odpowiedz sobie na 5 pytań, które za chwilę przedstawię. Jeśli nie jesteś w stanie odpowiedzieć na te pytania po przejrzeniu oferty danego wykonawcy lub wykonawca nie jest w stanie rzeczowo na nie odpowiedzieć – może to zwiastować problemy w trakcie tworzenia strony lub później – w trakcje korzystania z niej. Sprawdź przy okazji osobny artykuł jak wybrać wykonawcę strony internetowej.

Tworzeniem stron internetowych zajmuję się od 2010 roku i przez ten czas miałem okazję współpracować z naprawdę dużą liczbą klientów, którzy zostali wcześniej oszukani przez nieuczciwe firmy. Poznaj zatem kilka najważniejszych pytań jakie trzeba sobie zadać przez podpisaniem umowy z wykonawcą strony.

Czy będziesz mógł zarządzać treścią – tekstami, zdjęciami, wideo na swojej stronie?

Obecnie już w zasadzie standardem jest wyposażenie strony w edytor treści – tak zwany system CMS, jednak warto upewnić się, czy Twoja strona rzeczywiście będzie go posiadać. Upewnij się, że będziesz mógł samodzielnie zarządzać wszystkimi treściami na stronie – edytować i dodawać teksty, aktualności, zdjęcia, zmieniać dane kontaktowe, nagłówki, przyciski, itd

Ważne jest też to, w jaki sposób nauczysz się obsługiwać stronę – czy będzie to instrukcja tekstowa, wideo, szkolenie stacjonarne, a może… będziesz musiał uczyć się tego na własną rękę? Więcej o wyborze systemu CMS oraz przykładowe szkolenie wideo z obsługi WordPressa – instrukcja WordPress –  znajdziesz na moim kanale. Zobacz też wideo: Jaki system CMS wybrać, aby potem nie przepłacać? Zobacz przy okazji inny mój materiał – kto zarządza stroną internetową

Czy strona będzie oparta o gotowy szablon czy zaprojektowana indywidualnie?

Płacąc za stronę dwa, trzy czy pięć tysięcy złotych warto oczekiwać, żeby była ona zaprojektowana indywidualnie, a nie oparta o gotowy, darmowy, wielokrotnie powtarzany szablon graficzny.  Zobacz jakie są wady i zalety stron internetowych z szablonu.

Strona owszem może być oparta o gotowy szablon, jednak wskazane jest, aby był to szablon premium, czyli płatny (jest wtedy mniejsza szansa trafienia na identyczną stronę) oraz indywidualnie dostosowany do Twoich potrzeb. Zobacz wideo: Jak wybrać szablon sklepu internetowego (znajduje zastosowanie również do stron www).

Osobiście większość stron projektuję od podstaw, gdyż strona według mnie powinna być odzwierciedleniem potrzeb i celów konkretnej firmy, a nie dopasowaniem się do ograniczeń nałożonych przez jakiś gotowy szablon, jednak wychodząc na potrzeby Klientów jestem w stanie również wykonać strony i sklepy internetowe w oparciu o gotowe szablony.

Podstawy zdobywania klientów przez internet Kurs audio

Czy będziesz miał nieograniczony dostęp do plików strony na serwerze?

Bardzo często ma miejsce sytuacja, że po stworzeniu strony internetowej przez jedną firmę chcemy zlecić innej firmie jej pozycjonowanie, reklamę w internecie lub rozbudowę. Często w takich sytuacjach nowa firma do wykonania swoich działań potrzebuje pewnych dostępów do strony, o których szczegółowo mówiłem w filmie: Jakie dane dostępowe do strony www lub sklepu powinieneś mieć. 

Upewnij się, że będziesz posiadał wszystkie niezbędne dane dostępowe do swojej strony, nawet jeśli takie pojęcia jak panel administracyjny, serwer ftp, baza danych – niewiele Tobie mówią. Uzyskanie tych danych zaraz po odbiorze strony internetowej uchroni Cię przed ewentualnymi kłopotami w przyszłości.

Jakie są koszty utrzymania strony, jak często są naliczane i co zawiera się w tej cenie?

Istnieją różne modele rozliczeń za stronę internetową. Są strony abonamentowe, gdzie płacisz określoną kwotę co miesiąc, są też takie gdzie płacisz większą kwotę jednorazowo, a później raz na rok odnawiasz serwer, domenę czy certyfikat SSL (zobacz wideo co to jest certyfikat SSL i kiedy warto go mieć). 

Czy lepiej jest wybrać pozornie tańszą stronę abonamentową czy droższą z płatnością jednorazową? Symulację co bardziej się opłaca w dłuższej perspektywie czasu znajdziesz w darmowym e-booku, który na moment publikacji tego filmu jest dostępny na mojej stronie internetowej jako prezent za zapis na newsletter.

Dowiedz się ile dokładnie będzie Cię kosztowało utrzymanie strony w kolejnych latach (koszty stałe posiadania strony to serwer – inaczej hosting, domena oraz opcjonalnie certyfikat SSL). Często dostawcy serwerów oferują serwery i domeny za darmo lub za grosze, jednak po roku okazuje się, że przedłużenie tych usług kosztuje 3-4x więcej, niż gdybyśmy wybrali standardową ofertę u innego operatora (zobacz wideo: domeny za 0zł – czy to się opłaca?). W kwestii wyboru serwera czy domeny zalecam zdać się na doświadczenie wykonawcy naszej strony internetowej.

wtyczki wordpress 02

Czy ta oferta wykonania strony internetowej nie jest podejrzanie tania / droga oraz czy ten wykonawca jest wiarygodny?

Poszukując firmy do stworzenia strony internetowej prawdopodobnie wysłałeś zapytanie o cenę do różnych wykonawców. Z doświadczenia wiem, że cena tej samej usługi w branży tworzenia stron może różnić się nawet o 1000% lub więcej. Coś (pozornie to samo), co na 500 zł wycenia student, który nie prowadzi działalności gospodarczej, doświadczona agencja interaktywna z większego miasta spokojnie może wycenić na 5000 zł lub nawet dużo więcej. Jak więc znaleźć odpowiedniego wykonawcę? Warto zwrócić uwagę na kilka kryteriów.

Jak wybrać projektanta strony internetowej? Pytania kontrolne.

  • Jak długo firma istnieje na rynku?
  • Jak wygląda portfolio tej firmy – czy są tam strony robione „na jedno kopyto” czy raczej widzisz różnorodne rozwiązania?
  • Czy portfolio i styl danego wykonawcy przypadł Ci do gustu?
  • Czy dany wykonawca posiada jakieś referencje, opinie?
  • Jak wygląda kontakt z danym wykonawcą? Jak szybko odpowiada na maile, jak rozmawia Ci się z nim przez telefon?
  • Jak długo musiałeś czekać na ofertę?
  • Wreszcie… czy ogólnie dana osoba lub firma wzbudza Twoje zaufanie?

Jeśli masz do wyboru kilka podobnych cenowo ofert – odpowiedzi na te pytania powinny pomóc Ci wybrać odpowiedniego wykonawcę strony internetowej.

Jak widzisz jest trochę spraw, które trzeba wziąć pod uwagę zlecając wykonanie strony internetowej. Przez samo obejrzeniu tego filmu jesteś już o krok dalej od możliwości wejścia na internetową przysłowiową minę. Jeśli szukasz sprawdzonego i rzetelnego wykonawcy stron i sklepów internetowych – skontaktuj się ze mną. Moja firma od kilku lat realizuje tego typu projekty i z pewnością będziemy mogli Ci pomóc.

Jeśli wskazówki z tego filmu były dla Ciebie przydatne – daj kciuk w górę pod filmem, a jeśli chcesz dostawać więcej tego typu porad zupełnie za darmo – zasubskrybuj mój kanał na YouTube i zapisz się na newsletter.

Do zobaczenia w kolejnym filmie!

Masz pytania na ten lub inny temat?

Skontaktuj się

Zobacz także

WordPress i komunikat „Zalecana aktualizacja PHPa” – co robić?

Kategorie: Strony internetowe

Strony internetowe na systemie WordPress posiadają wbudowany mechanizm sprawdzania wersji języka PHP na serwerze (hostingu). Z tego artykułu dowiesz...

Czytaj więcej

Przegląd treści na stronie internetowej – dlaczego i kiedy warto go robić?

Kategorie: Strony internetowe

W tym artykule chciałbym zwrócić Twoją uwagę na ważne zagadnienie, jakim jest przegląd i aktualizacja treści na stronie internetowej....

Czytaj więcej

Domeny za 0zł – czy to się opłaca?

Kategorie: Strony internetowe E-commerce Reklama w internecie Inne tematy

Jeśli planujesz założenie strony internetowej to prędzej czy później natkniesz się na temat rejestracji domeny. Zobaczysz wtedy, że ile...

Czytaj więcej

Co powinna zawierać strona internetowa?

Kategorie: Strony internetowe

Planujesz stworzenie strony internetowej, ale nie wiesz jakie informacje powinna ona zawierać? Sprawdź moje wskazówki, bazujące na ponad 10-letnim...

Czytaj więcej

Mam nową stronę internetową, ale nie widać jej w Google – co robić?

Kategorie: Strony internetowe

Własna strona internetowa może stanowić świetne narzędzie reklamowe dla firmy. Bardzo często jednak nowo stworzona strona mimo, że świetnie...

Czytaj więcej

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj darmowe porady oraz informacje o promocjach.

Poznaj opinie moich Klientów

referencje Artur Kosiński 2

Z przyjemnością rekomenduję firmę Pana Artura jako bardzo profesjonalnego dostawcę rozwiązań internetowych opartych na WordPress. Rozpoczęliśmy od prostych stron typu landing page. Byliśmy tak bardzo zadowoleni z każdego kolejnego projektu, że zdecydowaliśmy się współpracować gdziekolwiek jest to możliwe, m.in. przy optymalizacji, utrzymaniu, projektowaniu, itd.

Filip, crescendoapp.com
referencje artur kosinski

Z firmą Pana Artura prowadzimy stałą współpracę przy promocji naszych gabinetów kosmetycznych. Od czasu rozpoczęcia współpracy widzimy znaczny wzrost ilości nowych klientów. Polecam wszystkim firmom, które chcą rozwinąć skrzydła.

Kasia, chimera.olsztyn.pl
referencje Artur Kosiński 1

Współpraca między naszymi firmami rozpoczęła się w 2015 roku, trwa do dzisiaj i odbywa się online. Zakres współpracy obejmuje tworzenie wielu stron www, pozycjonowanie strony i projekty graficzne. Wszystkie usługi były realizowane terminowo i cechowały się wysoką jakością.

Steve, treatmed.pl
referencje-miejskie-ziele

Pan Artur nigdy nie użył słów “nie da się”, sam zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania i możliwości. Współpracując miałam poczucie pełnego wsparcia i bezpieczeństwa.

Małgorzata, miejskieziele.pl

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną.

Przejdź do kontaktu
Zamknij okno

Zapisz się na mój newsletter i otrzymuj więcej darmowych materiałów.

Dostępność WCAG